DİYARBAKIR / MARDİN - TMMOB Diyarbakır İKK, Gezi Davası için başlatılan Adalet Nöbeti’nin 100’üncü gününde, “Ülkenin çöküşünden çıkışın yolu, örgütlülükten geçiyor” açıklaması yaptı.

Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB) Diyarbakır İl Koordinasyon Kurulu (İKK), Gezi Davası’nda tutuklu yargılananlar için başlatılan Adalet Nöbeti’nin 100’üncü günü dolayısıyla  Elektrik Mühendisleri Odası (EMO) Diyarbakır Şubesi’nde basın toplantısı düzenledi. TMMOB İKK üyelerinin katıldığı toplantıda konuşan İKK Eşi sözcüsü- EMO Eşbaşkanı Sorgül Aytek Avşar, dava kapsamınd yargılanan Osman Kavala’ya ağırlaştırılmış müebbet, Mücella Yapıcı, Tayfun Kahraman ve Can Atalay’ın da aralarında bulunduğu 7 kişiye 18’er yıl ceza verilmesinin üzerinden 100 gün geçtiğini söyledi.

‘ÜLKENİN GELECEĞİ KARANLIĞA GÖMÜLÜYOR’ 

İKK Eş sözcüsü Avşar, Osman Kavala ’ya ağırlaştırılmış müebbet, Mücella Yapıcı, Tayfun Kahraman ve Can Atalay’ın da bulunduğu 7 arkadaşımızın ise 18’er yıl ceza aldığı Gezi Davası Karar duruşmasının üzerinden 100 gün geçti.

Osman Kavala tam 1737 gündür, diğer arkadaşlarımız ise 100 gündür haksız ve suçsuz yere cezaevinde tutuluyor. Arkadaşlarımızın masumiyetine inanıyor, bu hukuksuzluğu kınıyoruz.

Meslek alanlarımızın tarihsel birikimle oluşmuş temel ilkeleri çerçevesinde halka ait olanı korumak, kamu yararını savunmak biz mühendis, mimar ve şehir plancılarının temel görevidir. Bu görev doğrultusunda, İstanbul kentinin en önemli kamusal alanlarından biri olan Gezi Parkı’nı korumak, Gezi Parkı “Park” olarak kalsın diye mücadele etmek mesleki etik ilkelerimizin bir gereğiydi.

2013 Haziran’ında, korunması gereken yalnızca kamusal alanlar da değildi üstelik. İktidarın uyguladığı baskı politikaları, temel hak ve hürriyetleri günden güne askıya alması gibi sergilenen yaklaşımlarla yurttaşların nefes alması daha da zorlaşıyor, ülkenin geleceği ise karanlığa gömülüyordu.

Aydınlık bir geleceği savunma, düşünce ve ifade özgürlüğüne sahip çıkma anlayışı ile doğal alanlarımızı, meralarımızı, kıyılarımızı, ormanlarımızı, kamusal alanlarımızı koruma düşüncelerinin kesiştiği simgesel bir mekâna ve ülkemizin mücadele tarihine kazınacak bir halk hareketine dönüştü Gezi.

Toplumun ortak değerlerini bir bir sermayeye altın tepside sunan, bu gerçekliği örtmek üzere gerici bir toplum inşa etmeyi deneyen, kadına, farklı cinsel yönelimlere, sanata, etnik ve kültürel değerlere saldıran iktidarın siyasal temsilcisi AKP’nin karşısına dikildi milyonlar.

Yaşadığı yenilginin yarattığı öfkeyi dizginleyemeyen AKP defalarca yargılamaya, karalamaya çalıştı Gezi’yi ve hep başarısız oldu.

Uzun ve bariz hukuksuzluklar içeren bir dizi girişimin ardından son olarak kendi partisinden milletvekili aday adayı olan bir yargı mensubu üzerinden arkadaşlarımızın nezdinde Gezi’yi tutsak etmeye, yalnızlaştırmayı amaçladılar.

Arkadaşlarımızın nezdinde milyonların örgütlülüğünü, milyonların talebini hapsetmek istiyorlar.

 Gezi’den ve arkadaşlarımızdan elinizi çekin. Biz kazanacağız, Gezi kazanacak” ifadelerini kullandı.

MARDİN

Mardin Türk Mimarlar, Mühendisler Odası Mardin İl Koordinasyon Kurulu (TMMOB) tarafından Gezi Davası Karar duruşmasının 100’üncü gününde açıklama yapıldı. Açıklamaya İl Koordinasyon Kurulu üyesi mühendisler katıldı. Açıklamada, “Gezi için adalet nöbetinde 100. gün, Herkes için adalet” pankartı açıldı.

Açıklamada konuşan Mardin İl Koordinasyon Kurulu (İKK) Sekreteri Aydın Aslan, “Osman Kavala’ya ağırlaştırılmış müebbet, Mücella Yapıcı, Tayfun Kahraman ve Can Atalay’ın da bulunduğu 7 arkadaşımızın da 18’er yıl ceza aldığı Gezi Davası Karar duruşmasının üzerinden 100 gün geçti” dedi.

Meslek alanlarının tarihsel birikimle oluşmuş temel ilkeleri çerçevesinde halka ait olanı korumak, kamu yararını savunmanın mühendis, mimar ve şehir plancılarının temel görevi olduğunu belirten Aslan “Bu görev doğrultusunda, İstanbul kentinin en önemli kamusal alanlarından biri olan Gezi Parkı’nı korumak, Gezi Parkı park olarak kalsın diye mücadele etmek mesleki etik ilkelerimizin bir gereğiydi. Yaşadığı yenilginin yarattığı öfkeyi dizginleyemeyen AKP defalarca yargılamaya, karalamaya çalıştı Gezi’yi ve hep başarısız oldu. Uzun ve bariz hukuksuzluklar içeren bir dizi girişimin ardından son olarak kendi partisinden milletvekili aday adayı olan bir yargı mensubu üzerinden arkadaşlarımızın nezdinde Gezi’yi tutsak etmeye, yalnızlaştırmayı amaçladılar” diye konuştu.

‘GEZİ KAZANACAK’

“Biliyoruz ki bugün yaşanan derin yoksulluktan, ülkenin çöküşünden çıkışın yolu Gezi Direnişi’nde ayağa kalkan milyonların örgütlülüğünden geçiyor” diyen Aslan, devamla şunları söyledi: “Hukuksuz tutuklama kararlarının verildiği günden itibaren başlattığımız ve bugün 100. Gününe giren Adalet Nöbetleri vesilesiyle bir kez daha kararlılıkla belirtiyoruz: TMMOB ve bağlı Odaları olarak, mesleki ve teknik bilgimizi halkın yararına kullanmaya devam edeceğiz, arkadaşlarımızı asla yalnız bırakmayacağız ve bu ülkenin en görkemli halk hareketi olan Gezi’ye sahip çıkmayı kararlılıkla sürdüreceğiz. 100’üncü günde bir kez daha sesleniyoruz; Arkadaşlarımızı derhal serbest bırakın! Gezi’den ve arkadaşlarımızdan elinizi çekin! Biz kazanacağız, Gezi kazanacak.”