Cumhuriyet Halk Partisi'nin adayı olarak milletvekili adaylığını açıklayan Gönül Özel, " Kurucu Genel Başkanımız Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün önderliğinde Cumhuriyet’i kuran ; Cumhuriyet Halk Partisi’nin bir ferdi olmaktan, partime , vatandaşlarımıza ve Diyarbakır’a hizmet etmekten her daim büyük bir mutluluk ve onur duydum. " dedi.

 Halkın Sesi , Hakk’ın Sesidir. 

Gönül Özel, yaptığı yazılı basın açıklamasında neden aday olduğunu şu satırlarla açıkladı: Halkın Sesi , Hakk’ın Sesidir. Kurucu Genel Başkanımız Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün önderliğinde Cumhuriyet’i kuran ; Cumhuriyet Halk Partisi’nin bir ferdi olmaktan, partime , vatandaşlarımıza ve Diyarbakır’a hizmet etmekten her daim büyük bir mutluluk ve onur duydum. 

Değerli hemşehrilerim, kazanmaktan başka çaremiz yok ve bu hedef uğruna ülkem ve milletim için elimden gelenin fazlasını yapmak, vatandaşlarımızın ve Diyarbakır’ın sesi olmak, nefesi olmak adına yeni bir yola çıkmanın gerekli olduğuna karar vermiş bulunmaktayım. Bu bağlamda , birçok siyasi görüşme neticesinde , Türkiye’yi ve Diyarbakır’ı hak ettiği değerlere kavuşturmak üzere durmaksızın çalışacağımız bu sürece katkı sağlayacak olmanın heyecanıyla , 28. Dönem CHP Diyarbakır Milletvekili Aday Adayıyım.  İlk günden bu yana aldığım her görevde yanımda olan, verdiğimiz mücadelelerde desteğini benden esirgemeyen aileme , parti örgütümüze , yol arkadaşlarıma ve Diyarbakır halkına , sonsuz teşekkürlerimi sunuyorum. 

Şimdi yeniden kurma zamanı , şimdi hep birlikte Halil İbrahim Sofrasına oturma zamanı, şimdi bu sofranın tek sahibi olan halkımıza hak ettiği hizmeti verme zamanı. 

Genel Başkanımız Sayın Kemal Kılıçdaroğlu’nun dediği gibi ;  Yeni Türkiye hayalimiz için yola çıkıyoruz! “ Başlıyoruz!  Başlıyoruz! Başlıyoruz!' dedi.