İSTANBUL-ÖTEKİLERİN GÜNDEMİ: 8 Mart Feminist Gece Yürüyüşü’ne polis müdahalesi üzerine Karaköy’e yürüyen kadınlar, “Günümüzü yasaklamaya kalkanlara karşı tüm kadınları, geceleri mora boyamaya çağırıyoruz. Yaşasın feminist mücadelemiz, büyüsün feminist isyanımız” açıklamasında bulundu.


MA'nın haberine göre; İstanbul Valiliği tarafından yasaklanan 8 Mart Feminist Gece Yürüyüşü, tüm engellemelere rağmen “İnadına isyan” sloganıyla başladı. Valilik yasaklaması ardından sabah saatleriyle birlikte Taksim Meydanı ve İstiklal Caddesi’ne çıkan tüm yollar bariyerlerle kapatıldı. Abluka üzerine İnsan Hakları Derneği (İHD) İstanbul Şubesi önünde bir araya gelen kadınlar, sloganlar eşliğinde İstiklal Caddesi’ne doğru yürüyüşe geçti.


Sıraselviler’de engellenen kadınlar, uzun süren bekleyiş ardından polis bariyerlerini zorlayarak İstiklal Caddesi’ne geçmek istedi. Yasaklama kararını gerekçe gösteren polis, müdahale uyarısında bulundu. Kadınların bekleyişi üzerine polis biber gazı ile müdahalede bulundu.


24 KİŞİ GÖZALTINA ALINDI


Yapılan müdahale sonrası bir grup kadın Karaköy’e doğru yürüyüşe geçti. Sıraselviler’de bekleyişini sürdüren kadınlar ise polis tarafından çembere alındı. Gruba müdahale eden polis, aralarında gazetecilerinde bulunduğu 24 kişiyi gözaltına aldı.


KARAKÖY'E YÜRÜDÜLER


Karaköy’e yürüyen kadınlar, burada açıklama yaptı. Kadınlar burada yaptıkları açıklamada, “8 Mart Dünya Kadınlar Günü'nde, sokakların kadınsızlaştırılmaşı için her sene türlü bahaneler buluyorlar. Bu, bir sene ‘güvenliğinizi sağlayamayız’ oluyor, bir başka sene ‘yol çalışması var’, öteki sene ‘OHAL’ oluyor. Bir diğerinde sadece takım elbiseli iktidar sözcülerinin ‘kırmızı çizgimizdir, yürümesinler’ keyfiyeti oluyor. İki yüzyıl boyunca cadı avları ile sesi kısılmaya çalışılan kadınlar, ‘modern’ zamanlarda da yasalarla, yasaklarla susturulmaya çalışılıyor. Feminist isyanımızdan, umutlarımızdan, birlikteliğimizden, neşemizden, arzularımızdan geri adım atmaya hiç niyetimiz yok” dedi.


‘YAŞASIN FEMİNİST MÜCADELEMİZ’


Feminist Gece Yürüyüşü’nün 2003 yılında 50 kadınla başladığını hatırlatan kadınlar, “Yürüyüşümüz on binlercemizle kesintisiz bir şekilde devam etti. Her sene daha da büyüyerek buradayız. Yasaklama sözlerine omuz silkeleyerek, hep daha kalabalık buluştuk, buluşuyoruz. Patriyarkaya, kapitalizme, ırkçılığa, transfobiye, homofobiye, erkek şiddetine, dini baskılara, sınırlara karşı; feminist isyana omuz vermek, bizim günümüzü bize yasaklamaya kalkanlara karşı birlikte olmak için tüm kadınları, sokakları geceleri mora boyamaya çağırıyoruz. Yaşasın feminist mücadelemiz, büyüsün feminist isyanımız” ifadelerini kullandı.


Sloganlar eşliğinde son bulan açıklama sonrası eylem alanından ayrılan polisler, kadınlar tarafından yuhalandı.