banner9

banner8

Deniz Poyraz duruşması başladı: Bir kişi pompalı tüfekle adliyeye girmek istedi | SON DAKİKA

HDP İzmir İl Örgütü’nde katledilen Deniz Poyraz’ın görülen duruşmasına elinde pompalı tüfek olan bir kişi adliye binasına girmek istedi. 

Haberler 18.07.2022, 10:12 18.07.2022, 11:48
214
banner44

İZMİR - HDP İzmir İl Örgütü’nde katledilen Deniz Poyraz’ın görülen duruşmasına elinde pompalı tüfek olan bir kişi adliye binasına girmek istedi. 

Halkların Demokratik Partisi (HDP) İzmir il binasına 17 Haziran 2021'de silahlı saldırı gerçekleştiren ve Deniz Poyraz'ı katleden Onur Gencer'in yargılandığı davanın 4'üncü duruşması İzmir 6'ncı Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülüyor. Dava duruşması görülürken, eli silahlı bir kişi adliye içerisine girmeye çalıştı. Söz konusu kişinin adliye önüne gelerek, tetiği çektikten sonra "Hepinizi tarayacağım" dediği duyuldu. 

POLİS MÜDAHALE ETMEDİ 

Eli silahlı kişi adliye binasının kapısına gelene kadar polis müdahale etmedi. Duruşmaya katılanlar, bu duruma tepki göstermesi üzerine polis tarafından darp edildi. 

Eli silahlı kişi daha sonra gözaltına alındı.  

DHA'nın haberine göre, bu sırada partililer ve polisler arasında kısa süreli gerginlik yaşandı. Şüphelinin, M.Ö. olduğu, sabah erken saatlerde 112 Acil Çağrı Merkezi'ni arayarak eski eşi çocukları kendisine göstermediği için adliye önünde intihar edeceğini söylediği belirtildi.

M.Ö.'nün, ilk ifadesinde ise boşandığı eşinin kendisine çocuklarını göstermediğini ve intiharını polislerin engellediğini söylediği öğrenildi. 

Dokuzsekiz’de yer alan habere göre ise; şahsın, polis tarafından etkisiz hale getirilmesinin ardından, polisle adliye önünde bekleyen kitle arasında arbede yaşandı. Arbede sırasında polis, bir kişiye yumruk attı. Adliye önündeki kaldırımdan, otomatik silahla yolun ortasına gelerek silaha mermi süren saldırganın, "Solcular nerede, solcuları gösterin. Ben polise sıkmam. Getirin onları öldüreceğim" dediği ifade edildi.

Deniz Poyraz davası: Cinayetin ortaklarını açığa çıkarın | YENİLENDİ-MA

 Deniz Poyraz davası öncesi adliye binası önünde yapılan açıklamalarda, katil Onur Gencer’in arkasındaki güçlerin açığa çıkarılması çağrısı yapıldı. 

Halkların Demokratik Partisi (HDP) İzmir İl Örgütü binasına 17 Haziran 2021'de silahlı saldırı gerçekleştirerek Deniz Poyraz'ı katleden Onur Gencer hakkında açılan davanın 4'üncü duruşması öncesi İzmir Adliyesi önünde açıklama yapıldı. "Katillerden hesap soracağız. Faşizm yenilecek, biz kazanacağız" ve "Suruç için adalet Deniz için adalet" pankartlarının açıldığı açıklamada sık sık "Deniz Poyraz ölümsüzdür" ve "Yaşasın devrimci dayanışma" sloganları atıldı. 

Deniz Poyraz'ın ailesi, HDP milletvekilleri Serpil Kemalbay, Sezai Temelli, Hüda Kaya ve Züleyha Gülüm, Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Milletvekili Sezgin Tanrıkulu, kadın ve insan hakları örgütleri ile çok sayıda kişi açıklamaya katıldı. 

KEMALBAY: DERİN KUŞKULARIMIZ VAR

HDP’li Serpil Kemalbay, davanın bugüne kadar görülen 3 duruşmasını “adalet fiyaskosu” olarak nitelendirdi. Kemalbay, "Adaletin sağlanmayacağına dair derin kuşkularımız var. Suruç Katliamı’nın da yıl dönümüne giriyoruz. Türkiye’de siyasi katliamların ardının gelmemesinin arkasındaki en temel neden bu katliamlarla yüzleşilmemesidir. Biliyoruz ki Deniz Poyraz katliamını gerçekleştirenlerin ulaşmak istedikleri hedef, Türkiye’de kaos yaratmaktır. HDP şahsında demokrasi güçlerine karşı saldırıyı harekete geçirmek amaçlanmıştır. Bu amacın arkasında bulunanlar bugün ortaya çıkarılmamıştır. Bu handikabı ve kısır döngüyü aşamadığımız sürece Türkiye’de birlikte yaşamı, demokrasiyi, barışı kuracak bir yol çizemeyiz" şeklinde konuştu. 

'MAHKUM EDİLECEKSİNİZ'

Halen katil Onur Gencer'in arkasındaki güçlerin sırtının sıvazlandığına dikkati çeken Kemalbay, "Katil içeride annelerimize, partimize, milletvekillerimize yönelik saldırgan tutumunu sürdürüyor. Sırtının sıvazlanmasından aldığı güçle mahkeme heyetine hakaret ve tehdit edebilme cüretini gösteriyor. Ama açıkça şunu söylüyoruz ki bunun karşısında en ufak bir geri adım atmayacağız. Bu davayı sonuna kadar takip edeceğiz. Türkiye’de gerçek bir barış demokrasi ve adalet sağlanıncaya kadar mücadelemizi sürdüreceğiz. Onur Gencer'in burada sırtını sıvazlayan, katili kollayan bu sistem yakası ilikli savcılar, hakimler ve saraydan talimat alan yargı mekanizması eninde sonunda mahkum edilecek" ifadelerini kullandı.  

TEMELLİ: CİNAYETİN ORTAĞISINIZ

Ardından konuşan HDP’li Sezai Temelli, yargılamada olayın üstünün örtülmeye çalışıldığını aktardı. Çok büyük bir adaletsizlik olduğunu belirten Temelli, "Bu topraklarda yüzyılı aşkın bir süredir Kürt düşmanlığı dayatan, nefret söylemiyle toplumu adeta ayrımcılığa tabii kılan bu zihniyet, burada yaratılan adeletsizliğin üstünü örtme çabasında. Elini kolunu sallayarak tam 115 kez keşif yapan bir katile engel olmayan zihniyet, bu cinayetin ortağıdır. İltisak mı arıyorsunuz? Onlarca iltisak var ortada. Sanki münferit olaymış gibi bu olayı önümüze getiriyorlar. Büyük suçlarını gizlemeye çalışıyorlar. Ama bu suçlardan kaçamayacaksınız. Burada bir adalet nöbetini var ettik. Tıpkı Emine Şenyaşar'ın, barış annelerinin yaptığı gibi bütün adliye binalarının önünde adalet nöbetini var etmeye devam edeceğiz. Adalet ve barış mücadelesi bu ülkenin özlemini duyduğu bir arada yaşama iradesini var edecek" diye konuştu. 

‘ÖRTÜYÜ PARÇALAYACAĞIZ’

"Deniz’in hesabını sormak hepimizin boynunun borcudur" diyen Temelli, şöyle devam ett: “Deniz’in ve onlarca katledilen arkadaşımızın hesabını sormak toplumsal barışı var etmektir. Barış içinde bir arada yaşamak istiyorsak bu katillerden ve katliamcı zihniyetten hep birlikte hesap sormalıyız. İşte o yüzden buradayız, yan yanayız. Suruç'un, Ankara Gar katliamının, Cizre’nin, Silopi'nin hesabını sormak için öfkemizle mücadele azmimizle yan yana geldik. İktidara ve küçük ortağına sesleniyoruz; Büyük bir panikle bu cinayetin üstünü örtmeye çalıştınız. Ama bu örtüyü parçalayacağız, bundan kurtulamayacaksınız."

TANRUKULU: SORUMLU AKP'DİR

CHP Milletvekili Sezgin Tanrıkulu, "Bu cinayet canı sıkılan birinin yaptığı bir cinayet değil. Katliam öncesi aşamaya, cinayet sırasında güvenlik güçlerinin tutumu ve cinayetten sonra yargının tutumuna bakmak lazım. Bu 3 aşamaya baktığımızda bu cinayetin derin devletin derin ilişkileriyle işlenmiş olduğu görülüyor. 115 kez keşif yapılmış, binanın önünde karakol var ama bu cinayet engellenmemiş. Cinayetten önce nefret söylemleri bu cinayetin zeminini hazırladı. Katliamdan sonra bu katile 'görevini yerine getiren vatansever' muamelesi yapıldı. Hem müdahale edilmedi hem de müdahaleden sonra el bebek gül bebek ağırlandı. Bu ortamda bir sosyal medya paylaşımı yaparsanız 4-5 gün gözaltında kalırsınız. Ama bu katil sadece 24 saat gözaltında kaldı” dedi. 

“Bu tablo bize bu ilişkilerin sosyal ortağı ve sahibinin AKP olduğunu gösteriyor” diyen Tanrıkulu, “AKP, işkenceden, ölümlerden uzak bir ortam yaratacağı iddiasıyla iktidara geldi. Ama sonra derin devletin sahibi kendisi oldu. Bu cinayetlerden ve kendisinden önce işlenen cinayetlerin beraat ile sonuçlanmasından AKP sorumludur. Bu hesabı sandıkta soracağız" diye belirtti. 

KADINLAR: DENİZ’İN İSYANI OLACAĞIZ

Kadınlar Birlikte Güçlü üyeleri de daha sonra adliye önünde açıklama yaptı. Açıklamada sık sık "Susmuyoruz, korkmuyoruz, itaat etmiyoruz" ve "Deniz için adalet istiyoruz" sloganları atıldı. 

Kadınlar adına açıklamayı yapan Didar Gül, katil Onur Gencer'in yargılandığı mahkemelerde “Deniz'in isyanı olmaya” devam edeceklerini vurguladı. Gül, "Katilin tek başına Onur Gencer olmadığını biliyoruz. Onur Gencer'i yetiştirip HDP İzmir il binasına gönderen gücün kolluk kuvvetlerinin katili 'İsmin ne abicim' diye sarıp sarmalamasından tanıyoruz, biliyoruz. HDP il binası önüne adeta karakol görevi gören o çadırı kuranların katile nasıl yol açtığını biliyoruz. Katilleri tanıyoruz. Tüm failler yargılanana kadar Deniz için adalet mücadelemizden vazgeçmeyeceğimizi bir kere daha söylüyoruz" dedi. 

'İSYANDAYIZ'

Poyraz’ın katledilmesiyle kadınlara mesaj verilmek istendiğine dikkati çeken Gül, şöyle devam ett: "Bu mesajı aldık ve buradayız. En gür sesimizle, tüm öfkemizle 'yasta değil isyandayız' demeye devam ediyoruz. Bugün görülecek davada sadece Onur Gencer yargılanıyor. Fakat, bu katliamın önünü açanların da hesap verdiği, tek bir kadının katledilmediği, kadınların özgürce yaşayabildiği bir ülke için mücadele etmeye devam edeceğiz. Biliyoruz ki bu topraklara adaleti erkek devlet ve erkek yargının mahkeme salonları değil, bu erkek egemenliği karşısında mücadeleyi büyütenler, gerçek adalet için sokakları, meydanları, adliye önlerini gerçek adalet mücadelesi ile harlayanlar tarafından getirilecek.”

ANNE POYRAZ: BİNLERCE DENİZ OLDUK

Deniz Poyraz'ın annesi Fehime Poyraz ise, "Deniz'i öldüreceğiz sandılar. Ama binlerce Deniz olduk. Her zaman ayakta olacağız, mücadelemize devam edeceğiz. Şehid namirin” ifadelerini kullandı. 

( Kaynak: MA )

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
HDP cumhurbaşkanı adayı çıkarma kararı aldı. Peki siz bu adayın kim olmasını istersiniz?
HDP cumhurbaşkanı adayı çıkarma kararı aldı. Peki siz bu adayın kim olmasını istersiniz?
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Galatasaray 19 45
2. Fenerbahçe 19 41
3. Beşiktaş 19 38
4. Başakşehir 19 37
5. Trabzonspor 19 35
6. Adana Demirspor 19 34
7. Konyaspor 19 27
8. Kayserispor 19 26
9. Alanyaspor 20 25
10. Karagümrük 19 22
11. Ankaragücü 19 22
12. Giresunspor 19 21
13. Gaziantep FK 19 19
14. Kasımpaşa 19 19
15. Antalyaspor 18 18
16. Sivasspor 19 18
17. Hatayspor 18 17
18. İstanbulspor 19 15
19. Ümraniye 19 14
Takımlar O P
1. Eyüpspor 20 41
2. Samsunspor 20 38
3. Keçiörengücü 20 36
4. Bodrumspor 20 35
5. Pendikspor 20 34
6. Rizespor 20 34
7. Bandırmaspor 20 34
8. Boluspor 20 33
9. Sakaryaspor 20 31
10. Göztepe 21 30
11. Manisa FK 19 28
12. Adanaspor 20 22
13. Tuzlaspor 20 19
14. Altay 20 18
15. Erzurumspor 20 18
16. Altınordu 20 16
17. Ö.K Yeni Malatya 20 13
18. Denizlispor 20 12
19. Gençlerbirliği 20 10
Takımlar O P
1. Arsenal 19 50
2. M.City 20 45
3. Newcastle 20 39
4. M. United 20 39
5. Tottenham 21 36
6. Brighton 19 31
7. Fulham 21 31
8. Brentford 20 30
9. Liverpool 19 29
10. Chelsea 20 29
11. Aston Villa 20 28
12. Crystal Palace 20 24
13. Nottingham Forest 20 21
14. Leicester City 20 18
15. Leeds United 19 18
16. West Ham United 20 18
17. Wolves 20 17
18. Bournemouth 20 17
19. Everton 20 15
20. Southampton 20 15
Takımlar O P
1. Barcelona 17 44
2. Real Madrid 17 41
3. Real Sociedad 18 38
4. Atletico Madrid 18 31
5. Villarreal 18 31
6. Real Betis 17 28
7. Osasuna 18 28
8. Athletic Bilbao 18 26
9. Rayo Vallecano 18 26
10. Mallorca 18 25
11. Girona 18 21
12. Valencia 17 20
13. Espanyol 18 20
14. Almeria 18 19
15. Sevilla 18 18
16. Getafe 18 17
17. Celta Vigo 18 17
18. Real Valladolid 18 17
19. Cadiz 18 16
20. Elche 18 6
Günün Karikatürü Tümü