banner9

banner8

Deniz Poyraz duruşması başladı: Bir kişi pompalı tüfekle adliyeye girmek istedi | SON DAKİKA

HDP İzmir İl Örgütü’nde katledilen Deniz Poyraz’ın görülen duruşmasına elinde pompalı tüfek olan bir kişi adliye binasına girmek istedi. 

Haberler 18.07.2022, 10:12 18.07.2022, 11:48
204
banner44

İZMİR - HDP İzmir İl Örgütü’nde katledilen Deniz Poyraz’ın görülen duruşmasına elinde pompalı tüfek olan bir kişi adliye binasına girmek istedi. 

Halkların Demokratik Partisi (HDP) İzmir il binasına 17 Haziran 2021'de silahlı saldırı gerçekleştiren ve Deniz Poyraz'ı katleden Onur Gencer'in yargılandığı davanın 4'üncü duruşması İzmir 6'ncı Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülüyor. Dava duruşması görülürken, eli silahlı bir kişi adliye içerisine girmeye çalıştı. Söz konusu kişinin adliye önüne gelerek, tetiği çektikten sonra "Hepinizi tarayacağım" dediği duyuldu. 

POLİS MÜDAHALE ETMEDİ 

Eli silahlı kişi adliye binasının kapısına gelene kadar polis müdahale etmedi. Duruşmaya katılanlar, bu duruma tepki göstermesi üzerine polis tarafından darp edildi. 

Eli silahlı kişi daha sonra gözaltına alındı.  

DHA'nın haberine göre, bu sırada partililer ve polisler arasında kısa süreli gerginlik yaşandı. Şüphelinin, M.Ö. olduğu, sabah erken saatlerde 112 Acil Çağrı Merkezi'ni arayarak eski eşi çocukları kendisine göstermediği için adliye önünde intihar edeceğini söylediği belirtildi.

M.Ö.'nün, ilk ifadesinde ise boşandığı eşinin kendisine çocuklarını göstermediğini ve intiharını polislerin engellediğini söylediği öğrenildi. 

Dokuzsekiz’de yer alan habere göre ise; şahsın, polis tarafından etkisiz hale getirilmesinin ardından, polisle adliye önünde bekleyen kitle arasında arbede yaşandı. Arbede sırasında polis, bir kişiye yumruk attı. Adliye önündeki kaldırımdan, otomatik silahla yolun ortasına gelerek silaha mermi süren saldırganın, "Solcular nerede, solcuları gösterin. Ben polise sıkmam. Getirin onları öldüreceğim" dediği ifade edildi.

Deniz Poyraz davası: Cinayetin ortaklarını açığa çıkarın | YENİLENDİ-MA

 Deniz Poyraz davası öncesi adliye binası önünde yapılan açıklamalarda, katil Onur Gencer’in arkasındaki güçlerin açığa çıkarılması çağrısı yapıldı. 

Halkların Demokratik Partisi (HDP) İzmir İl Örgütü binasına 17 Haziran 2021'de silahlı saldırı gerçekleştirerek Deniz Poyraz'ı katleden Onur Gencer hakkında açılan davanın 4'üncü duruşması öncesi İzmir Adliyesi önünde açıklama yapıldı. "Katillerden hesap soracağız. Faşizm yenilecek, biz kazanacağız" ve "Suruç için adalet Deniz için adalet" pankartlarının açıldığı açıklamada sık sık "Deniz Poyraz ölümsüzdür" ve "Yaşasın devrimci dayanışma" sloganları atıldı. 

Deniz Poyraz'ın ailesi, HDP milletvekilleri Serpil Kemalbay, Sezai Temelli, Hüda Kaya ve Züleyha Gülüm, Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Milletvekili Sezgin Tanrıkulu, kadın ve insan hakları örgütleri ile çok sayıda kişi açıklamaya katıldı. 

KEMALBAY: DERİN KUŞKULARIMIZ VAR

HDP’li Serpil Kemalbay, davanın bugüne kadar görülen 3 duruşmasını “adalet fiyaskosu” olarak nitelendirdi. Kemalbay, "Adaletin sağlanmayacağına dair derin kuşkularımız var. Suruç Katliamı’nın da yıl dönümüne giriyoruz. Türkiye’de siyasi katliamların ardının gelmemesinin arkasındaki en temel neden bu katliamlarla yüzleşilmemesidir. Biliyoruz ki Deniz Poyraz katliamını gerçekleştirenlerin ulaşmak istedikleri hedef, Türkiye’de kaos yaratmaktır. HDP şahsında demokrasi güçlerine karşı saldırıyı harekete geçirmek amaçlanmıştır. Bu amacın arkasında bulunanlar bugün ortaya çıkarılmamıştır. Bu handikabı ve kısır döngüyü aşamadığımız sürece Türkiye’de birlikte yaşamı, demokrasiyi, barışı kuracak bir yol çizemeyiz" şeklinde konuştu. 

'MAHKUM EDİLECEKSİNİZ'

Halen katil Onur Gencer'in arkasındaki güçlerin sırtının sıvazlandığına dikkati çeken Kemalbay, "Katil içeride annelerimize, partimize, milletvekillerimize yönelik saldırgan tutumunu sürdürüyor. Sırtının sıvazlanmasından aldığı güçle mahkeme heyetine hakaret ve tehdit edebilme cüretini gösteriyor. Ama açıkça şunu söylüyoruz ki bunun karşısında en ufak bir geri adım atmayacağız. Bu davayı sonuna kadar takip edeceğiz. Türkiye’de gerçek bir barış demokrasi ve adalet sağlanıncaya kadar mücadelemizi sürdüreceğiz. Onur Gencer'in burada sırtını sıvazlayan, katili kollayan bu sistem yakası ilikli savcılar, hakimler ve saraydan talimat alan yargı mekanizması eninde sonunda mahkum edilecek" ifadelerini kullandı.  

TEMELLİ: CİNAYETİN ORTAĞISINIZ

Ardından konuşan HDP’li Sezai Temelli, yargılamada olayın üstünün örtülmeye çalışıldığını aktardı. Çok büyük bir adaletsizlik olduğunu belirten Temelli, "Bu topraklarda yüzyılı aşkın bir süredir Kürt düşmanlığı dayatan, nefret söylemiyle toplumu adeta ayrımcılığa tabii kılan bu zihniyet, burada yaratılan adeletsizliğin üstünü örtme çabasında. Elini kolunu sallayarak tam 115 kez keşif yapan bir katile engel olmayan zihniyet, bu cinayetin ortağıdır. İltisak mı arıyorsunuz? Onlarca iltisak var ortada. Sanki münferit olaymış gibi bu olayı önümüze getiriyorlar. Büyük suçlarını gizlemeye çalışıyorlar. Ama bu suçlardan kaçamayacaksınız. Burada bir adalet nöbetini var ettik. Tıpkı Emine Şenyaşar'ın, barış annelerinin yaptığı gibi bütün adliye binalarının önünde adalet nöbetini var etmeye devam edeceğiz. Adalet ve barış mücadelesi bu ülkenin özlemini duyduğu bir arada yaşama iradesini var edecek" diye konuştu. 

‘ÖRTÜYÜ PARÇALAYACAĞIZ’

"Deniz’in hesabını sormak hepimizin boynunun borcudur" diyen Temelli, şöyle devam ett: “Deniz’in ve onlarca katledilen arkadaşımızın hesabını sormak toplumsal barışı var etmektir. Barış içinde bir arada yaşamak istiyorsak bu katillerden ve katliamcı zihniyetten hep birlikte hesap sormalıyız. İşte o yüzden buradayız, yan yanayız. Suruç'un, Ankara Gar katliamının, Cizre’nin, Silopi'nin hesabını sormak için öfkemizle mücadele azmimizle yan yana geldik. İktidara ve küçük ortağına sesleniyoruz; Büyük bir panikle bu cinayetin üstünü örtmeye çalıştınız. Ama bu örtüyü parçalayacağız, bundan kurtulamayacaksınız."

TANRUKULU: SORUMLU AKP'DİR

CHP Milletvekili Sezgin Tanrıkulu, "Bu cinayet canı sıkılan birinin yaptığı bir cinayet değil. Katliam öncesi aşamaya, cinayet sırasında güvenlik güçlerinin tutumu ve cinayetten sonra yargının tutumuna bakmak lazım. Bu 3 aşamaya baktığımızda bu cinayetin derin devletin derin ilişkileriyle işlenmiş olduğu görülüyor. 115 kez keşif yapılmış, binanın önünde karakol var ama bu cinayet engellenmemiş. Cinayetten önce nefret söylemleri bu cinayetin zeminini hazırladı. Katliamdan sonra bu katile 'görevini yerine getiren vatansever' muamelesi yapıldı. Hem müdahale edilmedi hem de müdahaleden sonra el bebek gül bebek ağırlandı. Bu ortamda bir sosyal medya paylaşımı yaparsanız 4-5 gün gözaltında kalırsınız. Ama bu katil sadece 24 saat gözaltında kaldı” dedi. 

“Bu tablo bize bu ilişkilerin sosyal ortağı ve sahibinin AKP olduğunu gösteriyor” diyen Tanrıkulu, “AKP, işkenceden, ölümlerden uzak bir ortam yaratacağı iddiasıyla iktidara geldi. Ama sonra derin devletin sahibi kendisi oldu. Bu cinayetlerden ve kendisinden önce işlenen cinayetlerin beraat ile sonuçlanmasından AKP sorumludur. Bu hesabı sandıkta soracağız" diye belirtti. 

KADINLAR: DENİZ’İN İSYANI OLACAĞIZ

Kadınlar Birlikte Güçlü üyeleri de daha sonra adliye önünde açıklama yaptı. Açıklamada sık sık "Susmuyoruz, korkmuyoruz, itaat etmiyoruz" ve "Deniz için adalet istiyoruz" sloganları atıldı. 

Kadınlar adına açıklamayı yapan Didar Gül, katil Onur Gencer'in yargılandığı mahkemelerde “Deniz'in isyanı olmaya” devam edeceklerini vurguladı. Gül, "Katilin tek başına Onur Gencer olmadığını biliyoruz. Onur Gencer'i yetiştirip HDP İzmir il binasına gönderen gücün kolluk kuvvetlerinin katili 'İsmin ne abicim' diye sarıp sarmalamasından tanıyoruz, biliyoruz. HDP il binası önüne adeta karakol görevi gören o çadırı kuranların katile nasıl yol açtığını biliyoruz. Katilleri tanıyoruz. Tüm failler yargılanana kadar Deniz için adalet mücadelemizden vazgeçmeyeceğimizi bir kere daha söylüyoruz" dedi. 

'İSYANDAYIZ'

Poyraz’ın katledilmesiyle kadınlara mesaj verilmek istendiğine dikkati çeken Gül, şöyle devam ett: "Bu mesajı aldık ve buradayız. En gür sesimizle, tüm öfkemizle 'yasta değil isyandayız' demeye devam ediyoruz. Bugün görülecek davada sadece Onur Gencer yargılanıyor. Fakat, bu katliamın önünü açanların da hesap verdiği, tek bir kadının katledilmediği, kadınların özgürce yaşayabildiği bir ülke için mücadele etmeye devam edeceğiz. Biliyoruz ki bu topraklara adaleti erkek devlet ve erkek yargının mahkeme salonları değil, bu erkek egemenliği karşısında mücadeleyi büyütenler, gerçek adalet için sokakları, meydanları, adliye önlerini gerçek adalet mücadelesi ile harlayanlar tarafından getirilecek.”

ANNE POYRAZ: BİNLERCE DENİZ OLDUK

Deniz Poyraz'ın annesi Fehime Poyraz ise, "Deniz'i öldüreceğiz sandılar. Ama binlerce Deniz olduk. Her zaman ayakta olacağız, mücadelemize devam edeceğiz. Şehid namirin” ifadelerini kullandı. 

( Kaynak: MA )

Yorumlar (0)
23
açık
Günün Anketi Tümü
Sizce bir erken seçim yapılsa bunu hangi ittifak kazanır?
Sizce bir erken seçim yapılsa bunu hangi ittifak kazanır?
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Başakşehir 7 17
2. Adana Demirspor 8 17
3. Konyaspor 8 17
4. Galatasaray 8 17
5. Trabzonspor 8 16
6. Beşiktaş 8 15
7. Fenerbahçe 7 14
8. Kayserispor 8 12
9. Kasımpaşa 8 12
10. Gaziantep FK 8 11
11. Alanyaspor 8 9
12. Giresunspor 7 8
13. İstanbulspor 7 8
14. Karagümrük 7 6
15. Antalyaspor 7 6
16. Ankaragücü 7 4
17. Sivasspor 8 4
18. Hatayspor 7 4
19. Ümraniye 8 2
Takımlar O P
1. Keçiörengücü 7 14
2. Eyüpspor 7 14
3. Sakaryaspor 7 12
4. Pendikspor 7 12
5. Bodrumspor 7 11
6. Manisa FK 6 11
7. Boluspor 6 11
8. Bandırmaspor 6 11
9. Samsunspor 7 10
10. Rizespor 6 9
11. Tuzlaspor 7 9
12. Göztepe 7 8
13. Adanaspor 7 7
14. Gençlerbirliği 6 6
15. Erzurumspor 6 6
16. Altay 7 6
17. Altınordu 6 3
18. Ö.K Yeni Malatya 7 3
19. Denizlispor 7 2
Takımlar O P
1. Arsenal 8 21
2. M.City 8 20
3. Tottenham 8 17
4. Brighton 7 14
5. Chelsea 7 13
6. M. United 7 12
7. Newcastle 8 11
8. Fulham 8 11
9. Liverpool 7 10
10. Brentford 8 10
11. Everton 8 10
12. Leeds United 7 9
13. Bournemouth 8 9
14. Aston Villa 8 8
15. West Ham United 8 7
16. Southampton 8 7
17. Crystal Palace 7 6
18. Wolves 8 6
19. Leicester City 8 4
20. Nottingham Forest 8 4
Takımlar O P
1. Barcelona 7 19
2. Real Madrid 7 19
3. Athletic Bilbao 7 16
4. Real Betis 7 15
5. Atletico Madrid 7 13
6. Osasuna 7 13
7. Real Sociedad 7 13
8. Villarreal 7 12
9. Valencia 7 10
10. Rayo Vallecano 7 10
11. Celta Vigo 7 10
12. Mallorca 7 8
13. Girona 7 7
14. Getafe 7 7
15. Real Valladolid 7 7
16. Espanyol 7 5
17. Sevilla 7 5
18. Almeria 7 4
19. Cadiz 7 4
20. Elche 7 1
Günün Karikatürü Tümü