banner9

banner8

TİHV Aysel Tuğluk hakkındaki raporları inceledi: Çelişkiler var!

TİHV İstanbul Temsilciliği, demans hastası Kürt siyasetçi Aysel Tuğluk hakkında rapor hazırladı. Verilen ATK raporlarının kabul edilemez olduğu belirtilen raporda,  Aysel’in sağlık sorunlarının ciddiyetine dikkat çekilerek, alternatif rapor hazırlanması talep edildi.

Haberler 16.05.2022, 10:01
24
TİHV Aysel Tuğluk hakkındaki raporları inceledi: Çelişkiler var!
banner44

ANKARA - TİHV İstanbul Temsilciliği, demans hastası Kürt siyasetçi Aysel Tuğluk hakkında rapor hazırladı. Verilen ATK raporlarının kabul edilemez olduğu belirtilen raporda,  Aysel’in sağlık sorunlarının ciddiyetine dikkat çekilerek, alternatif rapor hazırlanması talep edildi.

JINNEWS'in haberine göre; Kandıra F Tipi Kapalı Cezaevi’nde tutulan ve demans teşhisi konan Kürt siyasetçi Aysel Tuğluk’un sağlık durumu her geçen gün ağırlaşıyor. Cezaevi doktoru tarafından sunulan görüş, İzmit Seka Devlet Hastanesi, Mehmet Kazım Dinç Kandıra Devlet Hastanesi ve son olarak Kocaeli Üniversitesi Araştırma ve Uygulama Hastanesi Adli Tıp Anabilim Dalı'nın Aysel hakkında cezaevinde kalamayacağı yönündeki görüş ve raporlarına rağmen, iktidarın ayrıştırıcı, nefret söylemleri ve politikaları çerçevesinde İstanbul Adli Tıp Kurumu’nun (ATK) cezaevinde kalabileceği yönündeki “siyasi” raporu sonucunda Aysel’in tahliyesi engelleniyor.

Aysel’in tahliye edilebilmesi için başta kadınlar olmak üzere demokratik kamuoyu çeşitli eylem ve etkinliklerde bulunarak Aysel’in sesi olmaya çalışsa da iktidarın bunu görmezden gelmedeki ısrarı sonucu Aysel tahliye edilmiyor.

ATK raporlarına karşı TİHV raporu

ATK 3’üncü İhtisas Kurulu tarafından verilen “Cezaevinde kalabilir” raporu ile yargılandığı Kobanê Davası’nda mahkeme heyetinin savunma yapıp yapamayacağı yönünde ATK’den rapor istemesi sonucunda ATK 4’üncü İhtisas Kurulu ve Gözlem İhtisas Dairesi’nce verilen “kısmen savunma yapabilir” raporuna karşı Aysel’in avukatları Reyhan Yalçındağ Baydemir ve Serdar Çelebi’nin Türkiye İnsan Hakları Vakfı’na (TİHV) yaptığı başvuru sonucunda TİHV İstanbul Temsilciliği, Aysel’in sağlık durumuna ilişkin yeni bir rapor hazırladı.

28 sayfalık TİHV raporu

Psikiyatri Uzmanı Doç. Dr. Neşe Direk Tecirli, Nöroloji Uzmanı Prof. Dr. Hakan Gürvit ve Adli Tıp Uzmanı Prof. Dr. Ümit Biçer’in imzasını taşıyan 28 sayfalık rapor, avukatlarının istemi sonucunda hazırlandı. Aysel’in avukatlarından Veysi Eski ise TİHV tarafından hazırlanan raporu, 13 Mayıs’ta Aysel’in yargılandığı Kobanê Davası heyetine sundu.

Rapor büyük oranı 2018’den bu yana cezaevi doktoru, İzmit Seka Devlet Hastanesi, Mehmet Kazım Dinç Kandıra Devlet Hastanesi, Kocaeli Üniversitesi Araştırma ve Uygulama Hastanesi Adli Tıp Anabilim Dalı, ATK 3’üncü İhtisas Kurulu, ATK 4’üncü İhtisas Kurulu ve Gözlem İhtisas Dairesi’nin raporları, muayene ve görüş raporlarından oluşuyor.

Koğuş arkadaşları Aysel’in durumunu anlattı

Aysel’in koğuş arkadaşları Damla Bağcı ve Gültan Kışanak’ın Aysel’in sağlık durumu hakkında yazdığı mektup da raporda yer aldı. Damla ve Gültan’ın TİHV’e iletilmek üzere kaleme aldığı mektupta, Aysel’in sağlık durumunun kritik olduğuna ve yalnız başına yaşamını idame edemeyeceğine, kendilerinin yardımıyla Aysel’in ihtiyaçlarını giderebildiğine vurgu yapıldı.

Avukatlarının izlenimleri

Yine raporda Aysel’in avukatları Hatice Ezgi Güngördü, Elif Taşdöğen ve Veysi Eski’nin de Aysel ile gerçekleştirdikleri görüşmelere dair izlenimlerine yer verildi. Raporda Aysel hakkında Kocaeli Üniversitesi Araştırma ve Uygulama Hastanesi Adli Tıp Anabilim Dalı'nın 12 Temmuz 2021 tarihli raporunda yer alan, “Demans hastalığının kronik seyirli olduğu ve ilerleyici vasıf göstereceği, kişinin takiplerinin üçüncü basamak sağlık kuruluşlarında yapılması gerektiği, kişiye cezaevi koşullarında sağlanabilecek tıbbi destek ve bakımın yeterliliğinde sorun yaşanabileceği, yaşamını bir başkasının yardımı olmaksızın tek başına sürdürmesinin mümkün olmadığı, cezaevi koşullarına bir başkasının yardımı olmadan zorunlu ihtiyaçlarını karşılayamayacağı, dolayısıyla cezasının infazının ertelenmesi gerektiği, ceza infaz kurumu koşullarında hayatını yalnız idame ettiremeyeceği” ibarelerine dikkat çekildi.

2 ayda ATK’ler arasında çelişki

Bu rapordan iki ay sonra 3 Eylül 2021 tarihli ATK 3’üncü İhtisas Kurulu’nun “Hayatını yalnız idame ettirebileceği, tedavisi ve önerilen aralıklarla düzenli poliklinik kontrollerinin sağlanarak cezaevi şartlarında infazına devam edilebileceği oy birliği ile mütalaa olunur” şeklindeki raporuna da yer verilen TİHV raporunda, ATK raporları arasındaki çelişkiye işaret edildi.

Kısmen savunma yapabilirmiş!

ATK 2’nci Üst Kurulu olan 4’üncü İhtisas Kurulu tarafından 25 Şubat 2022 tarihli, ATK 3’üncü İhtisas Kurulu kararını destekler ve “kısmen savunma yapabilir” şeklindeki raporu, tıbben eleştirilen konulardan oldu.

Cezaevi bile kabul ediyor ATK etmiyor

Aysel’in sağlık durumunu yakından gözlemleyen Kocaeli 1 Nolu F Tipi Yüksek Güvenlikli Cezaevi Müdürlüğü İdare ve Gözlem Kurulu Başkanlığı’nın, 17 Mart 2022 tarihli kararında kullandığı, “Hükümlünün klinik durumunun demans ile uyumlu bulunduğu, gelişim değerlendirme (puanlama) sisteminde bulunan kriterler konusunda hastalığı nedeniyle yetersiz kaldığından dolayı gelişim değerlendirmesine tabi tutulmamasına, hükümlü hakkındaki değerlendirmelerin gözlem değerlendirmesi şeklinde yapılmasına, oybirliği ile karar verildiği” ifadelerine yer verilen raporda, Aysel’in sağlık durumunun ciddiyeti nedeniyle İdare ve Gözlem Kurulu değerlendirmesine tabi tutulmadığına değinildi.

Raporlardaki çelişkilerin giderilmesi istendi

Raporda yapılan tıbbi değerlendirmede, Aysel hakkında 30 Eylül 2021 tarihinde İzmit Seka Devlet Hastanesi ile Kocaeli Üniversitesi Araştırma ve Uygulama Hastanesi’nde yapılan incelemeler sonucu düzenlenen raporlar ile Adli Tıp 3’üncü İhtisas Kurulu’nun 3 Eylül 2021 tarihli raporu arasında çelişki olduğu belirtildi. TİHV raporunda, bu çelişkinin giderilmesi amacıyla daha önce de birtakım önerilerde bulunulduğu ancak bunların büyük oranda karşılanmadığı ve yetersiz kaldığına işaret edildi. Raporda, “Daha önce raporlar arasındaki çelişkileri gidermek için tıbbi değerlendirmelerin yetkin ve bağımsız bir sağlık kuruluşunda yapılması gerektiği belirtilmesine, ATK’nın tanılar arasındaki çelişkide taraflardan biri olmasına ve araştırma olanaklarına sahip olmamasına rağmen tekrar ATK’dan rapor alınma yoluna gidilmiştir” denildi.

‘ATK yanlış ilaç kullanımının önüne geçmeli’

ATK raporunda diğer hastanelerce düzenlenen raporda yer alan tıbbi değerlendirmeler ve görüşlere dair herhangi bir yorum veya tartışmanın yer almadığına dönük eleştirilerin de bulunduğu raporda, “Raporlar arasındaki çelişkinin giderilmesi beklenirken raporda herhangi bir tanı belirtilmediği halde; ‘tedavisi ve önerilen aralıklarla düzenli poliklinik kontrollerinin sağlanarak cezaevi şartlarında infazına devam edilebileceği’ şeklinde bir sonuç cümlesine kes kopyala yöntemiyle yer verilmiştir. ATK’nın farklı kurumların hatalı, yanlış tıbbi tanıları nedeniyle kişilerin gereksiz ve yanlış ilaç kullanmasının önüne geçmemesi, hastaları ve meslektaşlarını hatalı tıbbi uygulamalar konusunda uyarmaması ve hatalı tıbbi uygulamalara göz yumması anlamına gelen bu durum ise ayrı bir değerlendirme konusu olabilir. ATK dışında yapılan tüm tıbbi değerlendirmelerde Aysel Tuğluk’un tanısının Demans olduğu ve tedavisinin buna göre düzenlendiği anlaşılmaktadır” ifadelerine yer verildi.  

ATK ‘kısmen’ hastalığı kabul etti

Raporda, ATK Gözlem İhtisas Dairesi ile 4’üncü İhtisas Kurulu’nun raporlarında Adli Tıp 3’üncü İhtisas Kurulu’nun 3 Eylül 2021 tarihli raporunda işaret edilen “simülasyon” tanısından farklı olarak bu kez “Hafif Bilişsel (Kognitif) Bozukluk” tanısının yer aldığı belirtilerek, önceki kararın düzeltilmeye çalışıldığına işaret edildi.

‘İlkel bir öç almaya dönüşmektedir’

Raporda, ATK’nin, cezai sorumluluğu değerlendirmek yerine adeta tüm zamanlar ve fiiller için kullanılabilecek bir sertifika, bir diploma icat ettiğine vurgu yapıldı. Gözlem İhtisas Dairesi’nce verilen raporda, adli psikiyatrik değerlendirmenin unsurlarına yer verilmediğine işaret edilen TİHV raporunda, şu ifadeler kullanıldı: “Raporda iddianamede yer alan ifade ve suçlamalar dışında olaylarla ilgili başka bir bilgiye yer verilmediği, olayların iddia tarafı gibi aktarıldığı da dikkate alındığında; adli psikiyatri yönünden tek yanlı, çelişkili ve yüzeysel görüşler içeren, kanıta dayalı olmayan, bilimsellikten ve objektiflikten uzak bir rapor olduğu anlaşılmaktadır. Kişinin hastalığıyla ilgili uzmanların yer almadığı ATK raporları, ATK’yla ilgili mevzuat açısından dahi kabul edilemez. Uygun tedavi ve sosyal desteğin sağlanamadığı hapishane koşullarında yıkımın daha da hızlı olacağı bilinmesine karşın bu durumun değerlendirilmemesi tıbbi bir malpraktis anlamına geldiği gibi hekimlik mesleğinin evrensel etik değerleri yönünden de ciddi bir ihlaldir. Fiil nedeniyle verilecek cezanın ayrımını yapamayacak durumda olan kişiyi özgürlüğünden yoksun bırakmak hukuksal bir yaptırım olmamakta aksine ilkel bir öç almaya dönüşmektedir.”

Alternatif rapor talep edildi

Raporun sonuç kısmında ise Gözlem İhtisas Dairesi tarafından düzenlenen ceza sorumluluk raporunda nöroloji uzmanı imzasının bulunmamasının kabul edilemez olduğunun altı çizilerek, Aysel hakkında ATK Gözlem İhtisas Dairesi ile 4’üncü İhtisas Kurulu tarafından verilen raporların değerlendirilerek alternatif rapor düzenlenmesi talep edildi.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
HDP cumhurbaşkanı adayı çıkarma kararı aldı. Peki siz bu adayın kim olmasını istersiniz?
HDP cumhurbaşkanı adayı çıkarma kararı aldı. Peki siz bu adayın kim olmasını istersiniz?
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Galatasaray 20 48
2. Fenerbahçe 20 44
3. Başakşehir 20 40
4. Beşiktaş 19 38
5. Adana Demirspor 20 37
6. Trabzonspor 20 35
7. Kayserispor 20 29
8. Konyaspor 20 27
9. Alanyaspor 20 25
10. Karagümrük 19 22
11. Gaziantep FK 20 22
12. Ankaragücü 20 22
13. Antalyaspor 19 21
14. Giresunspor 20 21
15. Hatayspor 19 20
16. Kasımpaşa 20 19
17. Sivasspor 20 18
18. İstanbulspor 20 15
19. Ümraniye 20 14
Takımlar O P
1. Samsunspor 21 41
2. Eyüpspor 21 41
3. Bodrumspor 21 38
4. Keçiörengücü 21 37
5. Pendikspor 21 34
6. Rizespor 20 34
7. Bandırmaspor 20 34
8. Sakaryaspor 21 34
9. Boluspor 21 34
10. Göztepe 21 30
11. Manisa FK 20 29
12. Adanaspor 21 22
13. Altay 21 19
14. Tuzlaspor 21 19
15. Erzurumspor 21 18
16. Altınordu 21 17
17. Ö.K Yeni Malatya 21 16
18. Gençlerbirliği 21 13
19. Denizlispor 21 13
Takımlar O P
1. Arsenal 19 50
2. M.City 20 45
3. Newcastle 20 39
4. M. United 20 39
5. Tottenham 21 36
6. Brighton 19 31
7. Fulham 21 31
8. Brentford 20 30
9. Liverpool 19 29
10. Chelsea 20 29
11. Aston Villa 20 28
12. Crystal Palace 20 24
13. Nottingham Forest 20 21
14. Leicester City 20 18
15. Leeds United 19 18
16. West Ham United 20 18
17. Wolves 20 17
18. Bournemouth 20 17
19. Everton 20 15
20. Southampton 20 15
Takımlar O P
1. Barcelona 18 47
2. Real Madrid 18 42
3. Real Sociedad 19 39
4. Atletico Madrid 19 34
5. Villarreal 19 31
6. Real Betis 18 31
7. Rayo Vallecano 19 29
8. Osasuna 19 28
9. Athletic Bilbao 19 26
10. Mallorca 19 25
11. Almeria 19 22
12. Girona 19 21
13. Sevilla 19 21
14. Valencia 18 20
15. Espanyol 19 20
16. Celta Vigo 19 20
17. Real Valladolid 19 20
18. Cadiz 19 19
19. Getafe 19 17
20. Elche 19 6
Günün Karikatürü Tümü