ADANA/DİYARBAKIR - Diyarbakır’da sağlık emekçilerine yapılan saldırıya tepki gösteren Amed Emek ve Demokrasi Platformu ve SES Adana Şubesi, yemekhane işletmelerinin tüm illerde kamulaştırılmasını ve taleplerinin karşılanmasını istedi.

Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası (SES) Adana Şubesi, Diyarbakır Kadın Doğum Ve Çocuk Hastalıkları Hastanesi yemek menüsünü boykot ederken üyelerine yönelik silahlı saldırıyı da basın toplantısıyla tepki gösterdi. SES Şube binasından yapılan toplantıya sendika üyeleri katıldı. Açıklamada konuşan SES Şubesi Eşbaşkanı  Dr. Mürşit Enis Akyüz, uzun yıllardır devam eden sağlık emekçilerinin kötü çalışma koşulları ve şiddet olaylarının bir yenisinin Diyarbakır Kadın ve Doğum Hastanesi'nde yaşandığını belirtti.

'TALEPLER KARŞILANSIN'

Diyarbakır’da sağlık emekçilerine yapılan saldırıya tepki gösteren Akyüz, "Arkadaşımızın durumunun iyi olması sevindirici olmakla birlikte, toplumda artan şiddet ve cezasızlık yüzünden, her an aksinin de olabileceğini biliyoruz. Hayatımızı toplumun sağlıklı olma haline adayan biz sağlık emekçileri insanlık onuruna yaraşır çalışma koşullarını bütün herkes gibi hak ediyoruz.  SES olarak talebimiz yemekhane işletmelerinin tüm illerde kamulaştırılması, kaliteli, hijyenik, günlük protein ve vitamin ihtiyaçlarına uygun yemek çıkarılması ve sağlık emekçilerinin taleplerinin acilen karşılanmasıdır. SES adana olarak Amed şubemizin yalnız olmadığını, talepleri karşılanıncaya kadar desteğimizin devam edeceğini söylüyoruz" dedi.

'BOYKOT EYLEMLERİ DEVAM EDECEK' 

Amed Emek ve Demokrasi Platformu, Kadın Doğum ve Çocuk Hastalıkları Hastanesi’nde yemekleri boykot ettikleri için silahlı saldırıya uğrayan Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası (SES) üyelerine ilişkin açıklama yaptı. Saldırının yapıldığı bina önünde bir araya gelen platform üyelerine, kentteki siyasi partiler, dernekler, odaların yanı sıra çok sayıda kurum ve kişi katıldı. 

'HASTANE YÖNETİMİ KARŞI KARŞIYA GETİRİYOR'

Açıklamayı, platform adına Alican Çetinkaya okudu. Çetinkaya, sağlık emekçilerinin kesintisiz hizmeti sunması nedeniyle öğle veya akşam yemeği arası gibi tatilleri bulunmamaktadır. Artan ekonomik zorluklar nedeniyle emekçilerin bu yemeği yemekten başka çaresi yoktur.  Aynı şekilde Sağlık hizmeti alan hasta ve hasta yakınlarının önemli bir bölümünün de yoksul olması nedeniyle hastanelerde verilen yemeklerden başka çaresi maalesef yoktur. 
Uzun zamandır yemekler konusunda çalışanların, şikayetleri hakkında bir çalışma yapılması yönünde bizlerden talepleri bulunmaktadır.  Hastane yönetimi ile yapılan görüşmelerde yemeklerle ilgili sorunlar bildirilmiş ancak gelinen noktada sorunların giderilmesi yerine günden güne daha da bozulmaya doğru gitmiştir. Bildirilen ve yine gözlemler neticesinde tespit edilen sorunlar yemeklerin kalitesi, çeşitliliği, yeterli miktarda olmaması, hijyen ve yemeklerde istenmeyen objelerin bulunması, başka ülkelerde kullanımı bile yasak olan Pet tabak, plastik çatal kaşıkların   ısrarla kullanılmaya devam edilmesi, küçültülen yemekhanede mevcut masalarda kullanım sirkülasyonunu fazla olması, her kullanımdan sonra masalar temizlenmeden tekrar kullanılması başlıca sorunlardır. Gerek sağlık çalışanları gereksede hasta ve refakatçileri açısından yemek sorunu sağlığı tehdit etme boyutundadır.
Tüm bu sorunların muhatabı idarelerdir. Ancak idareler sorunu çözeceği yerde firmalar ve çalışanları bilinçli olarak karşı karşıya getirmektedir. Son olarak dün yemek boykotu yapmak isteyen sağlık emekçileri üzerine silah sıkılmış ,arkadaşlarımız sadece şans eseri hayatta kalabilmişlerdir.bu olayı azmettirenleride biliyor tanıyoruz .ne bunlara nede tetikçi mafyalarına boyun eğmedik bundan sonrada eğecek değiliz .idareciler kendi sorumluluklarında olan hizmet ve görevleri, başkalarını aracı yaparak yerine getirme tavrından vazgeçmelidir. Hak arama ve meşru mücadele yürüten demokratik yapıların, bu çalışmalarını engelleme fiili suçtur. SES halkın ve emekçilerin sendikasıdır Bilinmelidir ki sağlık çalışanları yalnız değildir. Bizler bu kentin sivil toplum kuruluşları olarak şiddetin karşısında olduğumuzu ve emekçilerin hak arama mücadelesinin meşru olduğunu ifade ediyoruz. Buradan ilgililere görev ve sorumluluklarını tekrar hatırlatıyoruz.   dedi. 

Açıklamanın ardından söz alan SES Diyarbakır Şube Eşbaşkanı Şiyar Güldiken de talepleri karşılanıncaya kadar yemek boykotu eylemlerinin devam edeceğini söyledi.  

Editör: Haber Merkezi