ŞIRNEX - Halk iradesini tanımayanlara sandıkta cevap vereceklerini belirten Elkê'deki yurttaşlar, "İrademizi gösterdikten sonra isterlerse kayyım atasınlar, hiç bir anlamı yok" diye kaydetti. 

Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi (HEDEP), büyük kongrenin ardından il ve ilçelerde kongrelerini gerçekleştiriyor. Aynı zamanda yerel seçimlere hazırlık çalışmalarını da sürdüren HEDEP, Şirnex’in Elkê ilçesinde de ilk kongresini gerçekleştirdi. HEDEP kongresine katılan yurttaşlar, partinin yerel seçimlerle ilgili kararlarını destekleyerek, iktidarın kayyım politikalarına sandıklarda cevap vereceklerini söyledi. 

'KÜRDE KARŞI TAHAMMÜLSÜZLÜK'

HEDEP’in ön seçim kararının doğru ve yerinde olduğunu belirten Hacı Acar (52), “Devlet bütün imkânlarıyla hile yapmaya çalışıyor. Halkımızın iradesini yok sayıyor. Halkımızın da güçlü bir şekilde hem partisinin hem de çıkacak adayın yanında durması gerekiyor” dedi. Devletin Kürtlere karşı tahammülsüzlüğünün seçimlere de yansıdığını dile getiren Acar, “Oy taşımaları, hile ve hurdalara rağmen halkımız güçlü bir irade gösterip bir kişiyi seçiyor, bunu tahammül edemeyen devlet kayyım atayarak onu görevden alıyor” dedi. 

Eşbaşkanlar Çatak’ta belediye birimlerini ziyaret etti Eşbaşkanlar Çatak’ta belediye birimlerini ziyaret etti

'SEÇİMİ DEVLETİN HİLESİ BELİRLİYOR'

Devletin kayyım politikasının yanı sıra seçimlerde taşımalı oylarla sandığa müdahale ettiğini ifade eden Acar, “Birkaç ay burada kalan askerlere oy kullandırıp, halkın iradesini kendilerine göre değiştirmeye çalışıyorlar. Biz burada yaşıyoruz ama buradaki belediye başkanını biz belirleyemiyoruz. Bu insanlık işi mi? Tek amaçları partimizin kazanmamasıdır. Eğer halk AKP’yi ya da başka bir partiyi seçip başa getirirse kabulümüzdür. Kimse bir şey demez. Ama buradaki seçimleri halkın iradesi belirlemiyor. Devletin hilesi belirliyor” ifadelerini kullandı. 

'HALK KUCAKLAYICI ADAY BELİRLEMELİ'

HEDEP’in ön seçimle adayın halk tarafından belirlenmesinin önemli olduğunu vurgulayan Hakkı Özkan (76), “Halkın da herkesi birleştiren, kucaklayacak ve herkesin arkasında durağı bir aday belirlemesi gerekiyor. Rastgele sıradan bir adayın seçilmemesi lazım. Deneyimli ve halkı temsil edebilecek birinin belirlenmesi gerekiyor” diye konuştu. 

‘KAYYIMLARA CEVAP VERECEĞİZ’

Seçimlerde aynı zamanda halkın birliğini de sağlaması gerektiğini dile getiren Sadi Cin (66), “Bu seçimlerde umudumuz daha güçlüdür. Kazanacağız. Kayyımlar haksızlıktır ve halkın iradesine karşıdır. Bu kayyımlarla irademizi tanımadıklarını gösteriyor. Dilimizi, kimliğimizi inkar ediyorlar. Kardeş olduğumuzu söylüyorlar ama yaptıklarıyla bunun yalan olduğunu gösteriyorlar. Önümüzdeki seçimlerde de partimizi güçlü bir şekilde destekleyip, kayyımları göndererek cevap vereceğiz” diye  belirtti.

Kürt halkının seçimlerde kayyımlara gereken cevabı vereceğini söyleyen Muhammed Ataman (70), “Halkımız ittifakını sağlarsa, gerekli cevap verilecek. En büyük cevap da bu olacaktır. Yurtsever halkımız, ev ev gezerek, ayrım gözetmeden çalışıp, seçimlerde hem AKP’ye hem kayyımlara cevap verecek. Onların karşısında boyun eğmeden mücadelemizi sürdürüp seçimlerde adayımızı destekleyeceğiz. Kaybedersek de adayımızla kaybedeceğiz, kazansak da halk olarak adayımızın yanında duracağız” şeklinde konuştu. 

Kürt halkının ittifakını ve birliğini sağlaması gerektiğinin altını çizen Devlet Yiğit (45), “Kürt halkı, kayyımlara büyük bir cevap verecek. Sonuçlar gönlümüze göre olacak. Biz oylarımızı partimize vereceğiz, ne yapıyorlarsa yapsınlar. Ölene kadar elimiz vicdanımızda olacak” dedi.  

‘KENDİMİZE OY VERECEĞİZ’

Yerel seçimlerde gasp edilen bütün belediyeleri kayyımlardan geri alacaklarını söyleyen Halime Dursun (60), “Bizim oyumuz bize olsun da onlar kayyım atasın. Eğer ittifakımızı sağlarsak dünya da arkamızda olur” vurgusunda bulundu. 

Hava Ataman (50) da, şunları söyledi: “Kürt halkının oylarına sahip çıkması ve oylarını kendilerine vermesi gerekiyor. Kayyım atasalar da atamasalar da biz kendimize oy vereceğiz.” 

MA / Ömer Akın

Kaynak: http://mezopotamyaajansi.net/tum-haberler/content/view/225997