WAN - Rize L Tipi Kapalı Cezaevi’nde tutulan Taner Ergün, hasta tutsakların salgın bir hastalığa yakalandığını ve ilaç verilmediğini aktardı.  

  

Randevu bulamayan hastalar acile yükleniyor Randevu bulamayan hastalar acile yükleniyor

Rize L Tipi Kapalı Cezaevi’nde siyasi tutsaklara yönelik hak ihlallerinin arttığı bildirildi. Cezaevinde kalan siyasi tutsak Umut Savaş Koçyiğit, Taner Ergün, Vefa Yılmaz ve Hüseyin Karabulut, haftalık telefon görüşlerinde ailelerine, cezaevinde yaşanan hak ihlallerini aktardı. Tutsaklar, cezaevi idaresinin açlık grevi eylemlerinden sonra disiplin cezaları uyguladığı ve grev nedeniyle rahatsız olan tutsakların da hastanelere ve revirlere sevk edilmedikleri bilgisini paylaştı. 

‘ÖCALAN’A ÖZGÜRLÜK ZEMİNİ SAĞLANSIN’

Tutsak Taner Ergün’ün ailesiyle yaptığı telefon görüşmesinde, PKK Lideri Abdullah Öcalan’a özgürlük zemini sağlanmadığı sürece eylemlerini sürdüreceklerini söyledi. Ergün, şunları aktardı: “İmralı Adasından sirayet eden tecridin en yoğun halini şu an cezaevlerinde yaşıyoruz. Cezaevlerinde birçok arkadaşımız ağır hasta olmalarına rağmen tahliyeleri engelleniyor. Yaptığımız açlık grevi eylemi, bir nevi o arkadaşlar içindir de. Keyfi uygulamalarla tahliyesi engellenen birçok arkadaşımız var. Sayın Öcalan’a yönelik tecrit ve siyasi tutsaklar üzerindeki keyfi uygulamalar son bulmayana kadar bizler eylemimize devam edeceğiz.”

‘İKİ HAFTADA BİR REVİRE GÖTÜRÜYORLAR’

Tahliyesi engellenen tutsaklara verilen disiplin cezalarının bitmesine rağmen tutsakların tahliye edilmediklerini kaydeden Ergün, şu anda cezaevlerinde salgının etkili olduğunu dile getirdi. Ergün, “Genel bir salgın hastalık var ve tutsakların hemen hepsi şu an hasta. İki haftada bir revire çıkartıyorlar fakat revirde ilaç vermiyorlar. Tutsaklar revire götürüldükleri zamanda iki dakika ayakta bir muayene yapılıyor. İlaçlar zaten gelmiyor cezaevinde, iki ay süreyle ilaçlar geliyor. Yaşlı hasta tutsaklar, bu noktada ciddi zorluklar yaşıyor. Tedaviye gittiğimiz sürede de bizlere ilaç olmadığını, ilaçlarının bulunmadığını söylüyorlar. Yani her noktada genel bir şekilde cezaevlerinde problemler mevcut” diye aktardı.  

Kaynak: https://mezopotamyaajansi.net/tum-haberler/content/view/229694