BEDLÎS- Tetwan Newroz kutlamalarında konuşan DEM Parti Eş Genel Başkanı Tülay Hatimoğulları, AKP-MHP ve Hizbulkontra’nın hazırlığını sürdürdüğü savaş politikalarına dikkati çekerek, “Halklarımız, kadınlar, gençler el ele vererek” iktidarı ve ortaklarını sandığa gömeceklerini dile getirdi. 

Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi (DEM Parti) Eş Genel Başkanı Tülay Hatimoğulları’nın Tetwan Newroz kutlamasına katıldı. Fuar alanında yapılan Newroz kutlamasına Özgür Kadın Hareketi (TJA), Barış Anneleri, çok sayıda sendikanın üyeleri ile yüzlerce kişi alana giriş yaptı. Kadınlar, gençler ve çocuklar yöresel elbiseleriyle Newroz alanına aktı. Polis yöresel elbiseleriyle gelenleri engelleme girişimine rağmen yurttaşlar kararlılıkla alana ulaştı. Kitle, "Jin jiyan azadî", " Bijî berxwedana zindanan" şeklinde sloganlar attı. Newroz demokrasi ve özgürlük mücadelesinde yaşamını yitirenlerin anısına saygı duruşuyla başladı.

'NEWROZ KADIN MÜCADELESİDİR'

Ardından söz alan Tetwan Belediyesi eşbaşkan adayı Belkiza Beştaş Epözdemir, kış, yağmur, çamur dinlemeden her zaman alanlarda olduklarını söyledi. Epözdemir, "Newroz, özgür kadın mücadelesidir. Newroz özgürlüktür, barıştır, özgür kadındır. Önümüzde bir seçim var. Bu 31 Mart seçimlerinde mührümüzü Tetwan'a ve dünyaya basacağız. Bu seçim bizim için özgürlüğümüz, kültürümüz, tarihimizdir. Bu yüzden ne olursa olsun kazanacağız. Kadınlar ve halkımız için kazanacağız" diye konuştu. 

Amed Newroz Tertip Komitesi: Özgürlük ateşini yükseltelim Amed Newroz Tertip Komitesi: Özgürlük ateşini yükseltelim

'DEHAQLAR NASIL BİTMİYORSA, KAWALAR DA BİTMİYOR'

Tetwan Belediyesi eşbaşkan adayı Mümin Erol, Kawa'nın Dehaq'a karşı mücadelesinin bugün de devam ettiğini dile getirdi. 31 Mart Yerel Seçimlerini kazanacaklarını belirten Erol, "Bu coşkunuzla bunu kanıtladınız. Günümüzde Dehaqlar nasıl bitmiyorsa Kawalarda bitmeyecek. Bir halkın dilini uzatacak kadar gözlerini kan bürümüşlere karşı yeni bir yaşamı kıracağız. Öldük, her türlü işkenceye maruz kaldık ama dilimizi ve varlığımızı korumak için bedeli ne olursa başaracağımızı ilan etmek istiyorum" diye konuştu. 

Bedlîs milletvekili Hüseyin Olan da "Halkımız yıllardır eziyet çekiyor. Fakat bugün geldiğimiz gün artık özgürlüğün günüdür. 31 Mart'ta bunu kanıtlayacağız. Tetwan bu önemli günlerde Kürt mücadelesine rol olacaktır" diye belirtti.

‘31 MART’TA SANDIĞA GÖMECEĞİZ’

Konuşmasının başında avukat Şevket Epözdremir ve Feqî Huseyin Sağniç’i anan Hatimoğulları, “Garzan mezarlığındaki cenazeleri plastik kutularla İstanbul’a Kilyos’a kaldırımın altına taşıyanlar, bu vicdanını kaybetmiş iktidar, Kürdistan’daki küçük ortakları ölümüze saygı duymayanlar, cenazemize saygı duymayanlar, mezarlarımızı tahrip edenler utanmadan gelmiş bir de Kürdistan’da oy istiyorlar. Onları 31 Mart’ta hep beraber sandığa gömecek miyiz? Erdoğan dün Ankara Mamak’ta yaptığı mitingde ‘Hangi kökene, meşrebe, fikre, siyasi görüşe mensup olursa olsun her vatandaşımız başımızın tacıdır, her kim bölgecilik yapıyor, insanları etnik kökenine ayırıyorsa bu milletin huzurunu istemiyor demektir’ demiş. Erdoğan aynaya bakıp kendini anlatmış. Kendi ayrımcılığını anlatmış. Bu toplumu Kürt, Türk, Arap, Alevi, Sünni diye ayıran bu iktidarın ta kendisidir. Bu toplumda ayrıştırıcı, kutuplaştırıcı, ötekileştirici siyaseti yapan bizzat sarayın kendisidir, iktidarın ta kendisidir. Aynada gördüğün sensin. Ayrımcı sensin. Kürdün iradesini kayyım arayarak gasp edenlerdir, ‘ya benimsin ya kara toprağın’ dercesine, ‘ya benimsin ya kayyımın’ dercesine Kürdün iradesini yok sayan, gasp eden, siyasi darbeyle seçme ve seçilme hakkımızı elimizden alan bu iktidar ayrıştırıcı, ötekileştirici değil de nedir?” dedi. 

‘KÜRTLER SADECE SEÇİMLERDE HATIRLANIYOR’

Kürtlerin sadece seçimlerde hatırlandığını vurgulayan Hatimoğulları, “Kürt sorununu seçimden seçime hatırlayanlar, Ankara’da tek kelime Kürtçeye tahammül etmeyip Kürdistan’da seçim müziklerini Kürtçe olarak kullananlar, başta AKP iktidar partisi olmak üzere ve onun Hizbulkontra ortakları Kürt halkının oylarına talip oluyorlar. Kürt halkı tabii ki şunun bilincinde ve farkındadır. Kürt sorunu seçimden seçime hatırlanacak bir sorun değildir. Kırk yıldır bu halk bedel ödüyor. Bugün bu alanda, bu meydanda bulunan siz değerli halkımızın neredeyse ailesinden en az bir şehit, en az bir gözaltı, en az bir tutuklu, en az bir yargısız bir infaz var. Herkesin, her evin, her hanenin acısı büyük. Kırk yıldır devam eden bu savaş ve çatışma sürecini seçimden seçime hatırlayanlara bizler buradan bir kez daha diyoruz ki; Kürt sorunu demokratik ve barışçıl yöntemlerle çözülmelidir. Kürt sorunu müzakereyle çözülmelidir. Ama bunu seçimde hatırlayıp bir seçim malzemesi haline getirmek değil. Çağrımız burada 2024 Newrozunda Tatvan’dan Kürt sorununun demokratik ve barışçıl yöntemlerle çözüme kavuşmasıdır” dedi. 

‘HALKIN SESİ DUYULSUN’

PKK Lideri Abdullah Öcalan’ın geçmiş yıllardaki Newroz mesajını hatırlatan Hatimoğulları, “Öcalan’ın 2013’teki önemli Newroz mesajındaki bir cümleyi hatırlatmak isterim. Sayın Öcalan’ın 2013’te yayınladığı Newroz mesajı hala geçerli bir mesajdır. Mesajın gerekliliklerini yerine gelmesi gerekiyor. Bu ülkede yaşayan farklı halkların ve inançların bir arada eşit yurttaşlık hakkı temelinde yaşaması şarttır. Anadilinde eğitim bir toplumu bölmez, aksine güçlendirir. O yüzden Kürt halkı başta olmak üzere bütün halkların anadilinde eğitim hakkının sağlanması şarttır. Demokratik bir anayasa yapım sürecinin oluşmasının koşulları şarttır. Buradan bir kez daha diyoruz ki Sayın Öcalan üzerindeki tecrit derhal kaldırılsın, Sayın Öcalan için başlatılmış olan eylem zincirlerinde halkın sesi duyulsun” diye konuştu.

‘ONLARI SANDIĞA GÖMECEĞİZ’

Halka sandıkları koruma çağrısı yapan Hatimoğulları, şöyle devam etti: “O gün sandıkları sıkı sıkı koruyacağız. Çünkü biliyorsunuz AKP çalmadan, çırpmadan duramıyor. Bunlar eğitimlerini saraydan aldı ya, öyle rahat duramıyorlar çalmadan. O yüzden bizler sandıklarımızı gözümüz gibi koruyacağız. Bizler, bizi katledenlere, Rojava’daki kardeşlerimize İHA ve SİHA’larla saldıranlara, burada Kürtçe konuşup Ankara’da sus pus olanlara ve AKP’nin Kürt düşmanlığını bilerek gidip Ankara’da onunla ittifak eden Hizbul-Kontra güçlerine 31 Mart’ta en güçlü yanıtı vereceğiz. Bizlere acıyı, kanı ve şiddeti reva görenlere şimdi de Irak’ta ABD ve Irak arasında mekik dokuyarak savaş senaryosu yazanlara seçimlere mi hazırlanıyorlar, savaşa mı hazırlanıyorlar, bu iki projeyi iç içe geçiren bu AKP iktidarına bölgedeki Hizbulkontra, Ergenekon ortaklarına buradan bir kez daha diyoruz ki; değerli halklarımız, kadınlar, gençler el ele vererek sizleri demokratik anlayışımız  gereği halkların ortak yaşamını talep ettiğimiz için de 31 Mart seçimlerinde sandıklara gömeceğiz.” 

Konuşmaların ardından Newroz programı sanatçı Kadir Çat’ın seslendirdiği stranlar, hayal ve sloganlarla devam etti. 

Kaynak: https://mezopotamyaajansi.net/tum-haberler/content/view/236432