DİYARBAKIR- TMMOB Diyarbakır İl Koordinasyon Kurulu Sekreteri Doğan Hatun, kayyımın kamusallığı hiçe sayan tüm planlarına itiraz edeceklerini, sonuç alamadıkları taktirde konuyu yargıya taşıyacaklarını söyledi. 

Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB) Diyarbakır İl Koordinasyon Kurulu (İKK), Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi (DBB) kayyımının görevden alınmadan hemen önce yaptığı imar değişikliklerine ilişkin, Maden Mühendisler Odası'nda basın toplantısı düzenledi. "Bu kent sahipsiz değildir" pankartının açıldığı salonda, basın metnini TMMOB Diyarbakır İl Koordinasyon Kurulu Sekreteri Doğan Hatun okudu. 

Hatun “2016 yılından bu yana, Kürt halkının iradesi ile seçilen belediyelere dönük antidemokratik yollarla atanan kayyımlar, kentlerimizde imar politikaları adı altında bir talan sistemi geliştirmiştir” dedi. 

‘KAYYIM RANT ODAKLI YAKLAŞTI’

AKP'li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın imzasıyla Resmi Gazete’de yayımlanan kararnameyle merkeze çekilen Diyarbakır Valisi Münir Karaloğlu’nun görevden alınmadan hemen önce birçok imar uygulamasına sadece ticari rant odaklı yaklaştığını ve planlamalara bu doğrultuda onay verdiğini aktaran Hatun, “Bir kez daha dile getiriyoruz; spor alanlarının özelleştirilmesi, sosyal tesis alanlarını iptal edilmesi ve kamusallığı hiçe sayan yaklaşımlarla hazırlanan bu planların hayata geçmesine engel olmak için çalışmalar yapacağımızın bilinmesini isteriz” diye belirtti.  

‘RANTA ALET ETTİRMEYECEĞİZ’

Hatun, devamla şunları dile getirdi: “Bu kenti ve bu kentte yaşayan yurttaşların hakkı olan kamusal alanları, ranta alet ettirmeyeceğiz. Bütün bunları yapılırken de belediyelerin hizmet faaliyetleri için ayrılan bütçelerin halkın kullanımına sunmayarak önceliği; emniyet, askeriye, diyanet ve yandaş vakıflara iş ve işlem yaparak yandaşa rant aktarmaktır.” 

Hatun, son olarak askıda bulunan ve kamusallığı hiçe sayan tüm planlara itiraz edeceklerini ve sonuç alınmadığı taktirde konuyu yargıya taşıyacaklarını söyledi. 

Sizler de henüz abone olmadıysanız Ötekilerin Gündemi Youtube kanalına abone olmak için https://youtube.com/channel/UCmKlsa82... linkini tıklayabilirsiniz... Sizler de kanalımıza abone olabilir ve arkadaşlarınıza önerebilirsiniz!

Editör: Haber Merkezi