AMED - Mazbatalarını alıp binlerce kişi ile birlikte Amed Büyükşehir Belediyesine gelen eşbaşkanlardan Serra Bucak, “Amed halkı, burası sizin, bu kent sizin” derken, Doğan Hatun, “Sadece bize oy verenler değil, kentte yaşayan 2 milyonunun tamamına hizmet edeceğiz” ifadelerini kullandı. Belediyenin karşısındaki binaya “Hayali kayyımcılık burada meftundur”  yazılı pankart asıldığı görüldü.

Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi (DEM Parti) Amed Büyükşehir Belediyesi Eşbaşkanları Doğan Hatun ve Serra Bucak ile ilçe belediye eşbaşkanları, öğlen saatlerinde partililerle birlikte İl Seçim Kurulu’na giderek mazbatalarını aldı. 

Hatun ve Bucak ile birlikte Karaz (Kocaköy) Belediye Eşbaşkanları Mehmet Şık ve Hanım Altındağ, Rêzan (Bağlar) Belediye Eşbaşkanları Leyla Ayaz ve Siraç Çelik, Bismil Belediye Eşbaşkanları Mizgin Ekin ve Güven Tanrıkulu, Sûr Belediye Eşbaşkanları Fatma Önkol ve Adnan Örhan, Bajarê Nû (Yenişehir) Belediye Eşbaşkanları Safiye Akdağ ve Mehmet Ergün ile belediye meclis üyeleri de mazbatalarını aldı.

Belediye eşbaşkanlarına Barış Anneleri, Özgür Kadın Hareketi (Tevgera Jinen Azad–TJA) aktivistleri ve DEM Parti Kadın Meclisi Sözcüsü Halide Türkoğlu eşlik etti. 

BİNLERCE KİŞİYLE BELEDİYEYE YÜRÜDÜLER

Mazbatalarını aldıktan sonra İl Seçim Kurulu önünde hatıra fotoğraf çekilen belediye eşbaşkanları, buradan halkla birlikte toplu halde Büyükşehir Belediyesi hizmet binasına yürümek üzere Şêx Said Meydanı’na geçti. Meydanda toplanan binlerce kişinin alkışlarla karşıladığı Doğan Hatun ve Serra Bucak, kitle ile birlikte belediyeye doğru yürüyüşe geçti. Yol boyunca “Jin jiyan azadî” sloganları atıldı. 

Fe3A8297 F39C 446A B8Ca B18Bac759297

Amed kayyımının devrettiği taşınmazlar Amed kayyımının devrettiği taşınmazlar

Yürüyüşte yer alanlardan bazıları ellerinde süpürgeler taşıdı.

ASILAN PANKART DİKKAT ÇEKTİ 

Hatun ve Bucak, önüne ulaştıkları belediye binasına beraberlerindekilerle birlikte yine alkışlarla girdi. Belediyenin karşısındaki binaya 1930 yılında yaşanan Ağrı Dağı Katliamı'na dair o yıllardaki gazetelerde yer alan ve bir mezar taşının üzerinde "Muhayyel Kürdistan burada meftundur" ifadesinin yer aldığı  karikatüre atıfla Dicle Özgür Öğrenci Dayanışması imzalı “Hayali kayyımcılık burada meftundur” yazılı bir pankart asıldığı görüldü.

Kaynak: https://mezopotamyaajansi.net/tum-haberler/content/view/238701