ANKARA - HDP’nin yeni Eş Genel Başkanı Sultan Özcan, partinin tüzel kişiliğini koruyacaklarına işaret ederek, “Bütün mücadele birikimimizi Yeşil Sol Parti’ye aktararak, oradan ilerleyeceğiz” dedi.

Halkların Demokratik Partisi (HDP), dün Dünya Ticaret Merkezi’nde 4’üncü Olağanüstü Kongresi’ni gerçekleştirdi. Kongrede, Sultan Özcan ve Cahit Kırkazak partinin yeni Eş Genel Başkanları seçildi. Kongre sonrası Mezopotamya Ajansı’na (MA) konuşan Eş Genel Başkan Sultan Özcan, partinin tüzel kişiliğinin korunacağını ancak yeni dönemde partinin bütün birikimi ve deneyiminin Yeşiller ve Sol Gelecek Partisi’ne (Yeşil Sol Parti) aktarılacağını belirtti.

‘HDP KÖKLÜ BİR TARİHE YASLANDI’

HDP tarihinin “umuda yolculuğun tarihi” olduğunu söyleyen Özcan, bunun bir miras olduğunu belirtti. HDP’nin kuruluş aşamasından bugüne “çoğulculuğun adresi” olarak ilerlediğini ifade eden Özcan, “Bu 11 yıllık ‘umuda yolculuk’ tarihi bütün toplumsal, tarihsel, devrimci, demokratik birikimleri mirası olarak alıyor. Bütün evrensel demokratik mücadele birikimini arkasına alan, onları sahiplenen güçlü yürüyüştür” dedi. 

“3 gün sürmez dağılırlar” diyenlere karşı bileşenleriyle önlerine çekilen bentleri aştıklarını belirten Özcan, “Kapatma davası, Kobanê Kumpas Davası devam ediyor. Bunların hepsi bu halkların birleşik demokratik yürüyüşünün önünde engel olamadı. İlk kurucu kadın eş genel başkanımız Fatma Gök’den, sevgili Sebahat Tuncel, Figen Yüksekdağ, Serpil Kemalbay ve Pervin Buldan’dan aldığımız bu dönemin yeni görevi, kadınların sarsılmaz özgürlük iradesinin ayak izlerine basarak devam edecek” diye kaydetti. 

‘YENİ YAŞAMI KURMAKTA KARARLIYIZ’

HDP’nin temel meselelerinin Kürt sorunun demokratik çözümü, Türkiye halklarıyla ortak vatanda yaşamak ve yerel demokrasi olduğunu dile getiren Özcan, “Bizim odağımızda bu zulümkar düzenin sürekli ürettiği savaş politikasına son vermek ve eşit haklarla bir arada ortak yaşamı inşa etmek vardır. Bu nedenle yeniden inşa dönemimizde eleştiri-özeleştiri sürecinde başlangıç paradigmamızda mesafelenme var mı ona baktık. Buraları tamamlayacağız, kadrolarımızı yenileyeceğiz, yaşadıklarımızın hepsinden özeleştirel dersler çıkaracağız. Bütün mücadele birikimi ve deneyimimizi Yeşil Sol Parti’ye aktararak, oradan ilerleyeceğiz. HDP olarak kurucu felsefemizi, onun biricik yaşam idealini, kapatma davası ve Kobanê Kumpas Davası’na karşı tüzel kişiliğini de koruyarak yolumuza devam edeceğiz. Eylül ayının sonuna doğru yapacağımız kongrede bunu Türkiye halklarına belirteceğiz. Kimse karamsarlığa kapılmasın; HDP var. HDP sadece kapı duvar, pencere değil, HDP fikri yeni yollar buluyor, yeni yolculuklarla o büyük güne, o insanlığın umuduna kararlılıkla ve inançla yürümeye devam edecek” ifadelerini kullandı.           

‘TECRİDİN KIRILMASI İÇİN SORUMLULUK ALACAĞIZ’

Mücadelede kararlı olduklarını vurgulayan Özcan, PKK Lideri Abdullah Öcalan’a yönelik mutlak tecride karşı da sorumluluk alacaklarını ifade etti. Özcan, “Önümüzdeki dönemin mücadele hattının Yeşil Sol Parti ile yoluna devam etme iradesi ve kararlılığı görünüyor. Kürt sorununun demokratik çözümünün yılmaz savunucusu, yeni yaşam idealimizin fikir insanı olan Sayın Abdullah Öcalan üzerindeki tecridin kırılması ve fikrinin tüm dünya kamuoyuyla paylaşmasının bütün olanaklarının sağlanması dün olduğu gibi bugün de Türkiye devrimci demokratik güçlerin omuzlarında önemli bir sorumluluk olarak duruyor. Bunun gereğini her zamankinden daha güçlü yapacağız” diye belirtti. 

MA / Hakan Yalçın

Editör: Hamza Özkan