DİYARBAKIR – HDP Diyarbakır Milletvekili İmam Taşçıer ile MYK üyesi Raci Bilici’nin de aralarında bulunduğu heyet, DFG'yi ziyaret etti.

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Diyarbakır Milletvekili İmam Taşçıer ile MYK üyesi Raci Bilici’nin de aralarında bulunduğu heyet, 16 Haziran’da 16 üyesi tutuklanan Dicle Fırat Gazeteciler Derneği'ni (DFG) ziyaret etti. Ziyarette konuşan HDP MYK üyesi Raci Bilici, var olan sorunlara karşı dernek ve STÖ’lerin üzerlerine düşen sorumluluklarına dikkat çekerek, “Sivil toplum örgütleri ziyaretleri kapsamında bugün DFG'ye geldik. Basın özgür olmazsa, ülkede insanlıktan, demokrasiden, hukuktan bahsedilemez. Bizim isteğimiz odur ki; özgür basına destek verilsin. Özgür basın üzerindeki baskılar sonlansın. Birçok üyeniz gerçekleri yazdığı için tutuklandılar. Halklara dönük baskılar, doğaya dönük baskılar, kadına dönük baskıları gündemleştirdiğiniz için özgür basın çalışanları üzerinde baskılar var. Bu münasebetle arkadaşlarımız tutuklu. Biz bunları kabul etmiyoruz. Gazeteciler bir an önce serbest bırakılsın ve gerçekleri yazmaya devam etsin istiyoruz" diye konuştu. 

'STÖ VE STK'LARLA GÖRÜŞECEĞİZ'

HDP Milletvekili İmam Taşçıer, yarın sivil toplum örgütleri ile toplantı yapacaklarını belirterek, “Bütün kurum ve kuruluşlarla birlikte tüm sorunlara ses getirilirse çözüm de yakın olur" dedi. 

HDP’li heyeti karşılayan DFG yöneticisi Hakkı Boltan ise, demokrasi ve özgürlük mücadelesinde basının üzerine düşen görevi layıkıyla yapacağını belirtti. Boltan, yarın Kürt bilgesi Musa Anter’in katledildiği yerde anılacağı bilgisini de vererek, anmaya katılım çağrısı yaptı. 

Boltan, ziyaretlerinden dolayı HDP’li heyete teşekkür etti. 

Editör: Haber Merkezi