ANKARA ÖTEKİLERİN GÜNDEMİ- Halkların Demokratik Partisi (HDP) 5. Büyük Kongresi’ni “Çözüm biziz, sözümüz var” sloganıyla topladı. Parlamento ve Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde HDP’nin alacağı tavır iki eş genel başkanın gündemindeydi. Mesajların ve açıklamaların ardından başlayan ve yaklaşık iki saat süren oy verme işleminin ardından HDP Eş Genel Başkanları Pervin Buldan ve Mithat Sancar 796 delegenin oyuyla yeniden eş başkan olarak seçildi.

Ankara Spor Salonu’nda divan üyeliği seçimi ile başlayan kongrede konuşan HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan, “Herkes şunu çok iyi bilmelidir ki HDP salt nehri geçmek için yapılan hiçbir siyasi hesapta köprü olmayacaktır" dedi.

HDP Eş Genel Başkanı Mithat Sancar da iktidarı tecrit meselesinde uyardı; "Tecrit üzerinden oyun oynamayın. Tüm ülkeyi ve bölgeyi ilgilendiren bu denli önemli bir meseleyi siyasi ikbal ve iktidar hedeflerinize alet etmeyin İmralı adına söz kurmayın. Halkı yanıltmaya çalışarak afaki gündemler yaratmayın. Tecride son verin" diye konuştu. Kongrede Cumhurbaşkanlığı seçimine ilişkin de konuşan Sancar, HDP'nin  tutum belgesindeki ilkeler çerçevesi ortak adaya açık olduklarını söyledi. Sancar, "Eğer çağrımıza karşılık alamazsak en doğal hakkımız olan seçimlere kendi adayımızla girme seçeneğini de çok ciddi bir şekilde önümüzde tutuyoruz" dedi.

Tutuklu bulunan eski HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş ile yerine kayyum atandıktan sonra tutuklanan Diyarbakır Belediye Başkanı  Adnan Selçuk Mızraklı, kongreye gönderdiği mesajda, "Bizim kitabımızda teslim olmak, biat etmek, yenilmek yoktur. Zulüm iktidarını alaşağı edip demokrasi, barış ve özgürlükleri sağlayıncaya kadar direnmeye devam diyoruz. Partimizle ve halkımızla el ele, yürek yüreğe bu mücadeleyi mutlaka zaferle taçlandıracağız" ifadeleri yer aldı.

Danışma kurulu listesi 

HDP'nin danışma kurulu şöyle belirlendi:

Ahmet Telli, Ahmet Türk, Akın Birdal, Ali Alfatlı, Ali Bayramoğlu, Ayşe Erzen, Ayşegül Devecioğlu, Bülent Küçük, Celil Kaya, Cihan Sincar, Erdoğan Aydın, Fatma Gök, Ferda Koç, Gençay Gürsoy, Halil Aksoy, Hamit Geylani, Hasan Cemal, Kenan Kalyon, Kerem Fırtına, Levent Köker, Mahmut Demiralp, Mehmet Altan, Meral Camcı, Mustafa Kemal Coşkun, Muzaffer Kaya, Naci Kutlay, Nizamettin Toğuç, Nurettin Sözmez, Nurten Ertuğrul, Onur Hamzaoğlu, Özgür Müftüoğlu, Rıza Türmen, Several Ballıkaya, Sevilay Çelenk, Seyfi Öngider, Sırrı Sakık, Sırrı Süreyya Önder, Süreyya Karacabey, Şebnem Oğuz, Tarık Ziya Ekinci, Veli Büyükşahin, Yavuz Önen, Zerrin Şahin Kurtoğlu.

Divan üyeliğine de Saruhan Oluç, Dilan Dirayet Taşdemir, Dersim Dağ, Serpil Kemalbay seçildi.

“Çözüm biziz, sözümüz var” şiarıyla Ankara spor salonunda düzenlenen kongrede Kürtçe ve Türkçe başta olmak üzere birçok dilde “Ayrımcılığa karşı engelsiz yeni yaşam”, “İstanbul Sözleşmesi’nden vazgeçmiyoruz”, “Gazetecilere özgürlük, özgür basın susturulamaz”, “Demokrasi ittifakı ile üçüncü yol”, “Eş başkanlık mor çizgimizdir”, “Özgürlük ellerimizde”, “Kürt sorununda demokratik çözüm”, “Özgürlük için çözüm biziz sözümüz var”, “Açlık ve yoksulluk değil halkça paylaşım”, “Tekçi rejim değil demokratik cumhuriyet”, “Savaş ve tecrit değil demokrais ve çözüm”, “Kadına yönelik şiddette mücadele biziz”, “Demokrasi ittifakıyla mutlaka kazanacağız” yazılı pankartlar asıldı.

HDP İzmir İl Örgütü’ne düzenlenen silahlı saldırıda katledilen Deniz Poyraz’ın fotoğrafının yer aldığı “Deniz Poyraz ölümsüzdür” yazılı pankart da salonda yerini aldı.

Türkiye’nin birçok kentinden kongre merkezine gelen binlerce yurttaş, slogan ve alkışlar eşliğinde kongre salonuna giriş yaptı.

Ezilenlerin Sosyalist Partisi (ESP) Eş Genel Başkanları Özlem Gümüştaş ve Şahin Tümüklü, Sosyalist Kadın Meclisleri (SKM) Sözcüsü Çiçek Otlu, Sosyalist Yeniden Kurtuluş Partisi (SYKP) Genel Başkanları Canan Yüce ve Cavit Uğur, Halkların Demokratik Kongresi (HDK) Eş Sözcüleri Esengül Demir ve Cengiz Çiçek, Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) Eş Genel Başkanları Saliha Aydeniz ve Keskin Bayındır, Demokratik Toplum Kongresi  (DTK) Eş Başkanı Berdan Öztürk, Yeşil Sol Başkanları Ayşe Erdem ve İbrahim Akın, Sosyalist Gençlik Dernekleri Federasyonu (SGDF) Eş Başkanları Yaren Tuncer ve Okan Danacı, Devrimci Parti Genel Başkanları Elif Torun ve Ömer Öneren, SODAP Sözcüsü Sevtap Ayhan Karahanlı, HDP’nin bileşeni olduğu 7’li ittifak, CHP, DEVA, Gelecek Partisi, Tek Parti, Türkiye İşçi Partisi, Sol Parti, TKP, Kürdistan İttifak partilerini temsilcileri, Avrupa ve Ortadoğu’dan çok sayıda siyasi parti temsilcisi, siyasetçi ve aktivistin de katıldığı yüzü aşkın yabancı delegasyon kongreye katıldı.

Saatler önce kongre salonuna gelen çok sayıda kişi horon ve halaya durdu. Kitle, slogan ve zılgıtlarla kongrenin başlamasını beklerken, salonun dışına da sahne kuruldu.

Divan üyeliği oylandı

HDP Eş Başkanları Pervin Buldan ile Mithat Sancar’ın salona gelmesi üzerine başlayan kongrede Divan üyeliği için oylama yapıldı. Divan üyeliğine Saruhan Oluç, Dilan Dirayet Taşdemir, Dersim Dağ, Serpil Kemalbay seçildi.

Saruhan Oluç: HDP cesarettir, cesaret burada diyor

Kongrede ilk sözü alan Oluç, “Baskı, insanlık ve hukuk dışı İmralı tecridine karşı güçlü ve kararlı duruyoruz. Mücadelemiz direnç ile güçlendi, güçleniyoruz. Bugünü ve yarın bu mücadele azmi ile kazanacağız. Güçlüyüz çünkü haklıyız. Bu salon bizleri kapatmak isteyenlere karşı güçlü bir cevap veriyor. HDP cesarettir, cesaret burada diyor. HDP çözümdür, çözüm burada diyor” diye konuştu.

Buldan: HDP, salt nehri geçmek için yapılan hiçbir siyasi hesapta köprü olmayacaktır

Ardından konuşan Buldan," Kürt halkının demokratik siyasetteki kararlılığı ve Türkiye demokrasi güçleriyle yürüttüğü büyük demokrasi mücadelesi bu ülkenin ortak geleceğinde kesinlikle belirleyici olmaya devam edecektir. Tarih de rüzgâr da bizden yanadır” dedi. "Kendisini yeni bir gelecekte görmek isteyenlerin duracağı nokta halkların demokratik partisidir. Herkes şunu çok iyi bilmelidir ki HDP salt nehri geçmek için yapılan hiçbir siyasi hesapta köprü olmayacaktır" diye konuşan Buldan, "Kürt sorununda çözümün yerinin parlamento olduğunu" vurgulayarak, “Önceki deneyimlerimizle bu meselenin her anında yer almaya hazırız. Çözmeyen siyasetlerin dönemi kapanacaktır. HDP’nin dönemi başlayacaktır" ifadelerini kullandı.

TIKLAYIN - Buldan: Herkes şunu çok iyi bilmelidir ki HDP salt nehri geçmek için yapılan hiçbir siyasi hesapta köprü olmayacaktır

Sancar: Tecrit üzerinden oyun oynamayın, İmralı adına söz kurmayın

HDP Eş Başkanı Mithat Sancar da, "Kürt sorununun demokratik yollarla çözümü için meclisin merkezinde yer aldığı bir mekanizma ve düzen ve süreç öneriyoruz” vurgusu yaptı. "Tüm siyasi partilerin ve toplumun tüm kesimlerinin mümkün ölçüde en geniş şekilde inisiyatif istediği bir barış rejiminden bahsediyoruz" diyen Sancar, "Tabandan toplumdan kurulacak ve toplumsal mutabakatla hayata geçirilecek bir barış sürecidir hedefimiz. İşte bu bizim bugüne kadar yapılan bütün spekülasyonlara karşı en net cevabımızdır" dedi.

"Hükûmeti buradan apaçık uyarıyoruz" diyen Sancar, "Tecrit üzerinden oyun oynamayın. Tüm ülkeyi ve bölgeyi ilgilendiren bu denli önemli bir meseleyi siyasi ikbal ve iktidar hedeflerinize alet etmeyin. Etmeye kalkarsanız da başaramazsınız. İmralı adına söz kurmayın. Halkı yanıltmaya çalışarak afaki gündemler yaratmayın. Tecride son verin. Abdullah Öcalan'ın ne düşündüğünü kamuoyunun öğrenmesini sağlayacak ve esasen hakkı olan bütün imkanları sağlayın" diye konuştu.

Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde ortak aday açıklaması

Cumhurbaşkanlığı seçimlerine ilişkin de konuşan Sancar, "Bizler kamuoyunun önünde açık şeffaf görüşme yapılması halinde tutum belgemizde duyurduğumuz ilkeler çerçevesinde müzakerelere ve ortak aday fikrine açığız. Eğer bu çağrımıza karşılık alamazsak en doğal hakkımız olan seçimlere kendi adayımızla girme seçeneğini de çok ciddi bir şekilde önümüzde tutuyoruz" dedi.

TIKLAYIN - HDP'de 5. Büyük Kongre | Mithat Sancar: Cumhurbaşkanlığı seçiminde, tutum belgemizdeki ilkeler çerçevesinde müzakerelere ve ortak aday fikrine açığız

Demirtaş ve Mızraklı’dan mesaj

Tutuklu bulunan eski HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş ile yerine kayyum atandıktan sonra tutuklanan Diyarbakır Belediye Başkanı  Adnan Selçuk Mızraklı, kongreye şu mesajı gönderdi:

"Divanı, tüm katılımcıları ve çok değerli halkımızı en içten duygularımızla yürekten selamlıyoruz. Hukuk ve ahlak dışı tüm baskılara ve zorbalıklara rağmen dimdik ayakta durmayı başaran HDP bu kongre ile birlikte çok daha güçlü şekilde yürüyüşüne devam edecektir. Halkımızın iradesini, aklını, vicdanını ve direniş ruhunu hafife alan herkes bugüne kadar yanıldı, bundan sonra da farklı olmayacaktır. Halkımızın öncülüğünde sürdürülen mücadeleye biz de zindanlardan ses olmaya, ses vermeye devam edeceğiz. Bizim kitabımızda teslim olmak, biat etmek, yenilmek yoktur. Zulüm iktidarını alaşağı edip demokrasi, barış ve özgürlükleri sağlayıncaya kadar direnmeye devam diyoruz. Partimizle ve halkımızla el ele, yürek yüreğe bu mücadeleyi mutlaka zaferle taçlandıracağız. Bu vesile ile tüm yönetim kademelerini kutluyor, yeni seçilecek arkadaşlara başarı ve dayanışma dileklerimizi iletiyoruz.  Kongremizin tüm halkımıza, dostlarımıza hayırlı olması temennisiyle hepinize sıcak selam, sevgi ve saygılarımızı gönderiyor, özgür yarınlarda yeniden buluşmayı diliyoruz."

Yönetim listesi 

HDP’nin 5’inci Olağan Kongresi’nde Divan’a Eş Başkanlık adaylarına ilişkin önerge sunuldu. HDP’nin mevcut Eş Başkanları Pervin Buldan ve Mithat Sancar yeniden aday gösterildi.

HDP Parti Meclisi adayları netleşti 

HDP Kongresinde 1050 delegenin Eş Başkanların yanı sıra belirleyeceği 100 asıl, 50 yedek üyeden oluşan Parti Meclisi ve Merkez Disiplin Kurulu ile Uzlaşma Kurulu üyeleri de netleşti. PM için asil ve yedek üye adayları şu şekilde sıralandı:

PM asil üyeler

Abdullah Zeydan, Ahmet Saymadi, Aleddin Erdoğan, Ali Kenanoğlu, Ali Özkan, Alişan Şahin, Aydın Çetinkaya, Aylin Onursev, Ayşe Elif Ela Hasanoğlu, Berkat Kar, Besriye Tekgür, Bülent Uyguner, Cemalettin Yüksel, Cengiz Topbaşlı, Cihan Aydın, Çiçek Arıç, Dersim Dağ, Doğan Erbaş, Ebrü Günay, Elif Bulut, Emine İnan, Emirali Türkmen, Eylem Arzu Kayaoğlu, Fatma Çelik, Feleknas Uca, Feray Mertoğlu, Fırat Keser, Fikret Melih Çolakoğulları, Gülistan Ataş, Gültekin Koçdemir, Gülüstan Kılıç Koçyiğit, Hacay Yılmaz, Hacer Elçin, Hacı Bayram Kızartıcı, Hakkı Saruhan Oluç, Halime Bayram, Hanım Binici, Hasret Alp, Hatice Akdağ, Hatice Betül Çelebi, Hişyar Özsoy, Hividar Özdemir, Işık Arcan, İbrahim Sungur, İdil Uğurlu, Kemal Bülbül, Latife Demirci Kahya, Leman Kiraz, Leyla Atsak, Livan Orman, Mahfuz Güleryüz, Mediha Azra Güllüpınar, Mehmet Raci Bilici, Mehmet Ruştu Tiryaki, Mehmet Saltoğlu, Mehtap Sert, Menekşe Kızıldere, Metin Uğurtepe, Muhammed Ayten, Murat Çepni, Musa Piroğlu, Mustafa Güler, Naci Sönmez, Nazım Karakurt, Nazile Tursun, Nuray Özdoğan, Nuray Türkmen, Oya Ersoy, Ömer Öcalan, Özcan Ay, Özcan Teker, Özgül Saki, Özgür Zeydanoğlu, Özlem Gündüz, Perihan Ağaoğlu, Pero Dundar, Rıdvan Turan, Sait Taycı, Samet Mengüç, Sedat Şenoğlu, Semiha Şahin, Serhat Eren, Serpil Kemalbay Pekgözegü, Servin Karakoç, Seval Çadırcı, Sevda Çelik Özbingöl, Sevgi Kişin Sazan, Sidar Karaçelik, Songül Tunçdemir, Sultan Özcan, Şaziye Köse, Şerife Yıldırım, Tayip Temel, Tevfik Kaçar, Tulay Hatımoğulları Oruç, Tuncer Bakırhan, Turgut Öker, Turkut Çatar, Zeki Koç, Zeynep Nilgün Salmaner.

PM yedek üyeler

Adem Demirağaç, Ahmet Yıldız, Alican Çakır, Aylin Hacaloğlu, Bahattin Karaman, Bedriye Irmak, Bedriye Yorgun, Beybün Aslan, Bülent Aşa, Dalha Kaya, Emin Ay, Engin Güleser, Erhan Basut, Erkan Mete, Erol Tunç, Ferit Aktepe, Haydar Üstündağ, Hüseyin Gencer Uçar, İsmail Anci, Kendal Soysal, Leyla Aygün, Lezgin Bingöl, Mahmut Çavlı, Mehmed Ali Yavuz, Mehmet Sabri Gül, Metin Özbadem, Murat Kalmaz, Musa Alkan, Musa Aydın, Mustafa Çampınarı, Necati Pirinççioğlu, Ömer Filitoğlu, Ramazan Doğru, Reşat Aşan, Rohat Gövercin, Sariye İnci, Serkan Baysak, Seydoş Daniş, Seyitbattal Taşdemir, Sinan Kaya, Şerif Bora, Şerif Durmaz, Tarık Zafer Yazıgan, Turhan Yıldırım, Ünal Yusufoğlu, Vedat Yıldız, Veli Aydoğan, Veysi Eski, Yakup Çelik, Yunus Parım.

Buldan ve Sancar yeniden eş başkan 

Yaklaşık iki saat süren oy verme işlemi tamamlandı. 1050 delegeden 806 kişi oy kullanırken, 797’si geçerli sayıldı. Seçimlerde HDP Eş Genel Başkanları Pervin Buldan ve Mithat Sancar 796 delegenin oyuyla yeniden eş başkan olarak seçildi.

( Kaynak: Yazılı Haber T24 )

Kongre ilişkin Ötekilerin Gündemi'n sorularını  HDP Amed Milletvekili Hişyar Ösoy, Van Büyükşehir belediye eş başkanı Mustafa Ancu, HDP Bitlis İl Eş Başkanı Mustafa Özcan ve yazar siyasetci Mukades Erdoğdu Çelilk konuştu

Editör: Haber Merkezi