İSTANBUL- HDP ve Yeşil Sol Parti’nin halk buluşmalarında HDP’nin özüne dönmesi vurgusu yapan yurttaşlar, yerelden örgütlenmenin başlaması ve mahalle meclislerinin kurulması önerisinde bulundu.

Halkların Demokratik Partisi (HDP) ve Yeşiller Sol ve Gelecek Partisi (Yeşil Sol Parti), yeni dönem yapılanma süreci kapsamında başlattığı halk toplantıları devam ediyor.  Bu kapsamda İstanbul’un Ümraniye ilçesinde bulunan Bingöl Adaklı Kamışgölü Köyü Sosyal Yardımlaşma ve Kültür Derneği ve Bingül Kiği Hasbağlar Köy Derneği’ne ziyaret gerçekleştirildi. Birçok yurttaşın da katılım gösterdiği buluşmada, Halkların Demokratik Kongresi (HDK) Meclis Üyesi Tekin Kaya, Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) Meclis Üyesi Attila Özdoğan, HDP İstanbul il yöneticisi Hüseyin Bulut, Ümraniye İlçe Eşbaşkanları Zülfiye Hazar, Fikri Baş katıldı. 

DBP Meclis üyesi Atilla Özdoğan, buluşmanın amacı ve içeriğine dair halkı bilgilendirmelerde bulunduktan sonra sözü halka bıraktı. 

‘YERELDEN ÖRGÜTLENME ESAS ALINMALI’

Söz alan yurttaşlar, HDP’nin “öze” ve halka dönmesi gerektiğini belirtti. HDP’nin kitle partisi olduğunu vurgulayan yurttaşlar, yeni sürecin inşa edilmesinde yerelden örgütlenmenin esas alınması, halkın talepleri, eleştirilerini dikkate alan bir yerden halkla birlikte bu süreci yürütmesi gerektiği vurgulandı. Özellikle yaklaşan yerel seçimlerde seçilecek kişilerin yerelden halkın benimsediği kişilerden seçilmesi gerektiği vurgulandı. Halk toplantılarının beli periyotlarla devamlı yapılması gerektiği talebinde bulunan yurttaşlar, partinin büyük bedeller ödeyerek bazı değerleri yarattığını, kimsenin buna zarar vermeye hakkının olmadığı altı çizilerek, siyasetçilerin ve yöneticilerin buna göre hareket etmesi istendi. Yapılan tüm eksikliklere rağmen partilerinin yanında olduklarını dile getiren yurttaşlar, sistem partilerini kastederek “Bizim için akdeniz, karedeniz fark etmiyor. Ama herkes şapkasını önüne koysun” denildi. 

MAHALLE KOMİSYOLARI ÖNERİSİ

Yeni süreçte özellikle Mahalle komisyonlarının kurulması gerektiği önerisinde bulunan bir yurttaş, yöneticilerle birlikte halkın tek tek kapısı çalınarak mücadeleye davet edilmesi önerisini sundu. Söz alan başka yurttaş ise PKK Lideri Abdullah Öcalan üzerindeki tecrit sistemine dönük sessizliği eleştirerek cezaevlerine dönük sonuç alıcı politikalarının üretilmesi gerektiğini vurguladı. Ayrıca tutuklu yakınlarının yalnız bırakılmasını da eleştiren yurttaş, ailelerin ziyaret edilerek gönüllerinin alınması gerektiğini dile getirdi. 

‘HALKIMIZLA BİRLİKTE YENİDEN BAŞLAYACAĞIZ’

Toplantının ardından gelen eleştiri ve önerilere dair kısa bir konuşma yapan DBP Meclis Üyesi Attila Özdoğan, yapılan eksikliklerin göz önünde bulundurarak hareket edeceklerini söyledi. Lozan anlaşmasının yüzüncü yılına hatırlatan Özdoğan, emperyalist güçlerin  Lozan’ı yeniden yaşatmak istediklerini altını çizdi. Lozan Antlaşması’nın Kürtlerin imha projesi olduğunu vurgulayan Özdağ, egemen güçlerin bu yüzyılda bu imha projesini yeniden hayata geçirmek istediklerinin altını çizdi. Egemenlerin imha projesine karşısı ulusal birliğini sağlaması gerektiğini kaydeden Özdağ, “Bu anlamda eksikleri yaşanabilir. Ama önemli olan bizim bu eksiklilerimiz gören bir yerden bakarak halkımızla birlikte yeniden başlamak gerekir” dedi.

(MA)

Editör: Hamza Özkan