ANKARA - 1 Kasım Dünya Kobanê Günü’ne ilişkin açıklama yapan HEDEP Kadın Meclisi Sözcüsü Halide Türkoğlu, “Bu uğurda yaşamını yitiren tüm kadınlara sözümüzdür. Kobanê düşmedi, düşmeyecek. Kobanê’ye, kadın kazanımlarına saldıranlar düşecek” dedi. 

Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi (HEDEP) Kadın Meclisi Sözcüsü Halide Türkoğlu, 1 Kasım Dünya Kobanê Günü'ne ilişkin HDP Genel Merkezi’nde basın toplantısı düzenledi. Konuşmasına Kürtçe başlayan Türkoğlu, Kobanê’de kadınların öncülüğünde devrim gerçekleştiğini belirterek, 1 Kasım Dünya Kobanê Günü’nü kutladı. 

JIN, JIYAN, AZADÎ FELSEFESİ

Türkoğlu, 9 yıl önce IŞİD çetelerine karşı verilen destansı mücadelenin adının Kobanê olduğunu belirterek, “Kadınların direnişinin, mücadelesinin ışığıdır Kobanê. Demirli tellerle, duvarlarla örülen sınırları aşarak kadın örgütlülüğünün, yoldaşlığının buluştuğu mücadelenin adıdır Kobanê. Enternasyonal bir mücadeleyle devrimin yeşerdiği topraklardır. İşte bu destansı mücadele bugün tüm dünya kadınlarına ilham olurken, ‘Kobanê düştü düşecek’ diyenlerin heveslerini kursaklarında bırakmıştır. 1 Kasım Dünya Kobanê Günü bir kez daha kutlu olsun hepimize. Selam olsun düştükleri yerde yeşeren, filizlenerek büyüyen ve bugün jin, jiyan, azadî felsefesi etrafında tüm dünya kadınlarını buluşturan Kobanîli kadınlara” dedi. 

‘BOMBALAR YENİ YAŞAMA ATILIYOR’

Büyük emek ve büyük bedellerle Kobanê’de yeni bir yaşamın kadınlar öncülüğünde ilmek ilmek örüldüğünü kaydeden Türkoğlu, kadın komün köyleri, kooperatifleri, akademileri kurulduğunu ve her yönüyle inşa çalışmalarının devam ettiğini söyledi. Kobanê zaferine tahammül edemeyen iktidarın burayı bombalamaya devam ettiğini ifade eden Türkoğlu, konuşmasına şöyle devam etti: “Bitmeyen bir kin ve düşmanlıkla Kobanê halkları hedef alınıyor. Sivil yerleşim yerleri bombalanarak bu topraklar insansızlaştırılmak isteniyor. Başta kadınlar olmak üzere Kobanê halkları bir yandan yeni yaşamı inşa ederken, diğer yandan AKP-MHP iktidarının saldırılarına karşı direnişini sürdürüyor. Bizler şunu çok iyi biliyoruz ki; tüm bu saldırıların temelinde Kürt halkına, onun değerlerine, Kürt halkının elde ettiği statüye tahammülsüzlük vardır. Kobanê’ye atılan her bomba halkların, kadınların inşa ettiği yeni yaşama atılmaktadır. Kadın köylerine, komünlerine, akademilerine atılmaktadır. Ülkedeki kadınların sofrasından, ekmeğinden çalarak Kobanêli kadınların yaşamları bombalanmaktadır. Tüm dünya kadınlarının birlikte gerçekleştirdiği enternasyonal devrimdir, bombalanmak istenen.”

‘HİÇ BİR GÜÇ BAŞARILI OLAMAYACAK’

İktidara hatırlatmada bulunan Türkoğlu, IŞİD zulmüne karşı verdikleri direnişle, inşa ettikleri yeni yaşamla kendilerine ilham olan Kobanêli kadınlarla dayanışmaktan asla vazgeçmeyeceklerini söyledi. Türkoğlu, “Tüm savaş aygıtlarınız ile saldırıldığınız Kobanê’yi düşüremeyeceksiniz. Tıpkı 9 yıl önce düşüremediğiniz gibi. Çünkü Kobanê halkların bahçesidir, kadınların emeği ve direnişidir. Bombaların altında özgürlük türküleri ile seslerini tüm dünyaya ulaştıran kadınların mücadelesinin sonucudur. Gülüşleri, inançlarıyla son nefesine kadar savaşmaktan vazgeçmeyerek, IŞİD zulmüne son veren kadınların iradesi karşısında hiçbir güç başarılı olamayacaktır” diye konuştu. 

6 YIL SONRA KOBANÊ KUMPAS DAVASI 

2014 yılında IŞİD çetelerinin Kobanê’ye saldırılarına karşı yapılan protestoları hatırlatan Türkoğlu, şöyle konuştu: “Dünyanın dört bir tarafından Kobanê direnişi selamlanırken, çağrılar yapılarak 1 Kasım Dünya Kobanê Günü olarak ilan edilirken, AKP-MHP iktidarı 6 yıl sonra Kobanê Kumpas Davasını açtı. Yetmedi bu davayı partimizin kapatılma gerekçesi olarak sundu. Gizli tanık ifadeleriyle, uydurma iddianamelerle hazırlanan bu davanın bir kumpas davası olduğu her gün yeni bir bilgiyle tescillendi. Adı iktidara yakınlığıyla anılan kişiler mahkeme heyetine başkan olarak atandı. Mahkeme heyeti başkanının suç örgütleri ile olan ilişkileri ifşa edildi. Mahkemeye yeni bir başkan atanmak zorunda kalındı. Yine dosyalarda unutulan gizli bilgi notları ile bu davanın bir kumpas davası olduğu bir kez daha açığa çıktı. Gizli tanık beyanlarının hiçbir somut dayanağının olmadığı ortaya çıktı. Her türlü hukuk skandalının işlendiği bu dava, tüm usulsüzlüklere rağmen devam ediyor.

CANLANDIRILAN YARGI TİYATROSU OYUNU

Sincan Cezaevi Kampüsünde canlandırılan yargı tiyatrosu oyunu ve kumpas düzeninin kadınların savunmalarıyla bozulduğunu belirten Türkoğlu, “Arkadaşlarımız çıktığı her duruşma da erkek egemen iktidarı yargıladı. Erkek egemen iktidarın Kürt düşmanlığını, kadın düşmanlığını yargıladı. Yargılamaya da devam ediyor. Arkadaşlarımız içerde bizler ise bulunduğumuz her yerde Kobanê Devrimi, kadın devrimidir demekten vazgeçmeyeceğiz. Kobanêli kadınlarla dayanışma içerisinde olmaktan bir an olsun vazgeçmeyeceğiz. Tıpkı Kobanê’de, Şengal’de olduğu gibi bu davanın kazananı da kadınlar olacak. Bizler olacağız. Çünkü haklıyız. İnsanlık suçu işleyenlerin yanında değil, bu suça karşı mücadele eden kadınların yanındayız” dedi. 

3'ÜNCÜ YOL MÜMKÜN 

Kobanê’nin düşmediği ve düşmeyeceğine vurgulayan Türkoğlu, şunları söyledi: “Kobanê’de kadınlar öncülüğünde inşa edilen yeni yaşam modelini hayata geçirenler, Kobanê topraklarında 3’üncü Yol’un mümkün olduğunu göstermiştir. 3’üncü Yol, Demokratik Cumhuriyet fikrinde buluşanların ortak yaşamda ısrar edenlerin, direniş modelini yaratmıştır. Kobanê; farklılıkları ile bir arada eşit, adil ve ortak bir yaşamın mümkün olduğunun göstergesidir.

KADIN KAZANIMLARINA SALDIRANLAR DÜŞECEK 

Hiçbir güç, hiçbir tank, hiçbir silah, bin bir emek ve bedelle gerçekleştirilen bu devrimi yıkacak bir güce sahip değildir. Bu kapsamda tüm kadınlara çağrımızdır; gelin hep birlikte mücadelemizi ve örgütlülüğümüzü büyüterek Kobanê’ye yönelik gerçekleşen saldırılara karşı duralım. Sincan Cezaevi Kampüsünde Kobanêli kadınlarla dayanışma içerisinde oldukları için yargılanmak istenen kadın yoldaşlarımızla dayanışmayı büyütelim. Sözlerimi bitirmeden önce mücadelemizin ilham kaynağı olan Kobanê’de destanlaşan kadınlara sözümüzü yineliyoruz. Arîn, Kader, Sibel, Hevrîn Xelef ve bu uğurda yaşamını yitiren tüm kadınlara sözümüzdür. Kobanê düşmedi, düşmeyecek. Kobanê’ye, Kobanê’deki kadın kazanımlarına saldıranlar düşecek.”

Editör: Hamza Özkan