IĞDIR - Her seçimde farklı ittifaklarda bulunan birçok partinin birleştiği fakat Yeşil Sol Parti geleneğinden gelen partilerin hem birinci çıktığı hem de fark attığı Îdir’de, bu kez tek hedef 2 milletvekilini Meclis'e göndermek.  

Îdir, seçmen kitlesinin keskin bir bıçak gibi ayrıştığı kentlerden birisi. Kentte yapılan seçimlerde bir partinin diğerine kayma oranı çok az bir ihtimal olarak görülüyor. Yeşil Sol Parti ve geleneğinden gelen partiler, 2007’den bugüne kadar diğer partilerin ittifaklarına rağmen hep birinci parti oldu. En son belediye seçimlerinde AKP, MHP, CHP ve diğer partiler birleştikleri halde HDP, tarihinin en yüksek oyunu alarak belediyeyi kazandı. 2018 seçimlerinde 119 bin 735 seçmenden 26 bin 438'i sandık başına gitmediği kentte, 2 bin 182 oy ise geçersiz sayıldı. HDP, 41 bin 545 oyla 1 vekil çıkarırken, birçok partinin desteklediği MHP de 22 bin 448 oyla 1 vekil çıkardı. Kentteki Kürtlerin neredeyse yüzde 90’ının oyunu alan Yeşil Sol Parti'nin bu seçimdeki tek hedefi ise 2 milletvekilini de meclise göndermek.

TEK HEDEF: 2-0

Son dönemlerde birkaç araştırma şirketi tarafından yapılan anketlerde AKP’nin en fazla oy kaybettiği kentlerin birinci sırasında Îdir bulunuyor. Neredeyse her ankete çıkan bu sonuç AKP’nin kentte artık bir tabela partisine döndüğünü gösteriyor. Ki Yeşil Sol Parti’nin yaptığı mitingde de bu durum kendisini net bir şekilde ortaya koydu. Kürt, Türk, Terekeme ve Azerilerin en yoğun yaşadığı kentlerin başında yer alan Îdir, aynı zamanda bir Türkiye haritası gibi. Kentte tüm gücünü 2-0 için seferber eden Yeşil Sol Parti’nin yarattığı heyecan ise seçimin sonucu ile ilgili şimdiden ipucu veriyor.

KENT HER GÜN BİRAZ DAHA YOKSULLAŞTIRILDI

Tarım, hayvancılık, inşaat işçiliği ve çobanlık kentin tek geçim kaynağı olurken, özellikle son yıllarda yaşanan baskı ortamı, ekonomik sıkıntılar ve Türkiye’de bir gelecek görememekten dolayı yurtdışına giden 4 bin gençten söz ediliyor. Neredeyse her köyde birkaç genç yurtdışına giderken, halen gri bölgede yani seçimin sonucuna göre hareket edecek gençlerin varlığı ise ürkütüyor. Genç nüfusunun büyük bir bölümünü kaybetme riski taşıyan kentte, gençlere dönük politikalar ise elzem bir hal alıyor. Gençlere iş bulma fırsatı yaratılması, tarım ve hayvancılık alanında politikaların değişmesi bu dış göçü/sürgünü de tersine çevirebilir. Üç ülkeye sınırı olan, ekonomik potansiyeli bu kadar yüksek olan kentte yaşanan yoksulluk ise göze çarpıyor. Tüm göstergelerde Kürdistan kentleri gibi diplerde yer alan kent, AKP’in 21 yıllık yoksullaştırma politikasına karşı 14 Mayıs’ta sandığa gidiyor.

‘AKP’NİN POLİTİKALARI BURADA TUTMUYOR’

Hem AKP’nin yoksullaştırma politikaları hem gençlerin kendi kentlerinde kalmaları ve Yeşil Sol Parti’nin seçim stratejisini adaylardan Yılmaz Hun anlattı.

Türkiye’de ve özellikle Îdir’de AKP’nin politikaların çöktüğünü anlatan Hun, “Özellikle kadın ve gençleri hedef alan bu politikalar maalesef kentimizde de yıkım yarattı. Yine burada tarım ve hayvancılık neredeyse bitme noktasına geldi. Gençlerin iş bulamaması ve baskılanmaları onları yeni bir arayışa sevk etti. Bu kentte üniversiteyi bitiren genç kamudan, devletten faydalanmıyor. Mutlaka AKP’li olman gerekiyor yoksa bir yere atanamıyor. AKP’nin politikaları daha önce olduğu gibi şimdi de burada tutmuyor. Ben inanıyorum ki gençler bu kentte AKP’ye çok sert bir tokat atacak” dedi.  

AKP’YE DİPTEN GELEN ÖFKE 

Îdir’ın AKP’nin AKP’nin politikalarına çok zıt bir yer olması nedeniyle buradaki oylarının sürekli bir düşüş gösterdiğini ifade eden Hun, “Bu kentte en çok Yeşil Sol Parti ve geleneklerinden gelen partilerin politikası benimseniyor. Bizim felsefemiz buradaki insanlara uygun geliyor. Iğdır okuma oranı yüksek ve duyarlı bir kent. Bu nedenle biraz da parti politikaları onları kime oy vereceklerine yöneltiyor. AKP halkı bıktırma noktasına getirdi. Biz seçim sürecinin başında bir dip öfkenin olduğunun farkına vardık. İnsanlar artık 14 Mayıs’ı son ve tarihsel bir seçim olduğunu biliyor. İki yol ayrımında olduğumuzu insanlar biliyor. Dipten gelen bu sesin Yeşil Sol’un tahmin edemeyeceğimiz bir noktaya taşıyacağını düşünüyoruz” diye anlattı.

‘HEDEFİMİZE ÇOK YAKINIZ’

Kentte 2-0 yapmak için tüm güçlerini seferber ettiklerini söyleyen Hun, “Halktaki coşku 2-0 heyecanını bize gösteriyor. Diğer seçimlerde herkes bize karşı birleşti ama yine biz kazandık. Bizde olan enerji kimse de yok. Tekrar eden politikalar burada tutmuyor. AKP ve ittifaklarının burada kömür, makarna ve para dağıtması bir tiksinti yaratıyor. Halkımızın coşkusu ve kamuoyu araştırmaları bize 2-0’ı gösteriyor. Bunu başarabilmemiz için katılım oranı çok önemli. Şu an oylarımız yüzde 53 bandını aştı. İşçi ve yaylara giden insanları sandığa getirebilirsek kesinlikle hedefimize yüzde 80 oranında ulaşacağız” dedi.

MA / Adnan Bilen - Bazid Evren 

Editör: Hamza Özkan