AMED - KESK Amed Şubeler Platformu, 35’inci maddenin kaldırılmasına ilişkin yaptıkları açıklamada hukuksuzluklara karşı mücadele vurgusu yaparak, “KHK’ler gidecek biz kalacağız” mesajı verdi. 

Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu (KESK) Amed Şubeler Platformu, Kanun Hükmünde Kararname’nin (KHK) iptal edilmesi ve kamu kurumlarında ihraçlara olanak sağlayan 375 Sayılı KHK’ye eklenen geçici 35’inci maddenin kaldırılmasına ilişkin Yenişehir ilçesinde bulunan Hazal Park’ta açıklama yaptı. 

“KHK’ler gidecek biz kalacağız” pankartının açıldığı eyleme sivil toplum örgütü temsilcileri katıldı. Açıklama sırasında sık sık “Yaşasın onurlu mücadelemiz” ve “Gün gelecek, devran dönecek AKP halka hesap verecek”, “Direne direne kazanacağız” sloganları atıldı.

Açıklamada konuşan Tüm Belediye ve Yerel Yönetim Hizmetleri Emekçileri Sendikası (TÜM BEL-SEN) Amed Şubesi Yönetim Kurulu üyesi Ayşe Kuran, “OHAL ardından 6 yıldır emek örgütleri ve sivil toplum kuruluşlarının fiili meşru mücadele yöntemi olan miting ve basın açıklamaları, çeşitli gerekçeler gösterilerek engellenmektedir. Siyasi iktidar, ülkede kamu emekçilerinin ekonomik ve demokratik haklarını savunan, emek mücadelesi veren KESK’i, kriminalize etmek için her türlü hukuksuzluğu pervasızca uygulamaktadır” dedi.  

MÜCADELE VURGUSU

Yaşananların hukuksuzluk olduğunu belirten Kuran, KHK’lerin iptal edilmesi ve kamu kurumlarında ihraçlara olanak sağlayan 375 Sayılı KHK’ye eklenen geçici 35’inci maddenin kaldırılmasına isteyerek şunları söyledi: “Haklarında memuriyeti engelleyen herhangi bir kesinleşmiş yargı kararı bulunmayan, hukuken suç olmayan gerekçelerle ihraç edilen tüm arkadaşlarımızın dosyaları herhangi bir ceza verilmeden sonuçlandırılmalı ve bugüne kadar ihraç edilen tüm arkadaşlarımız bütün haklarıyla birlikte derhal görevlerine iade edilmelidirler. İhraç olan kamu emekçilerinin en sonuncusu dönene kadar mücadeleye devam edeceğiz.” 

Editör: Haber Merkezi