BATMAN–ÖTEKİLERİN GÜNDEMİ: Tarihi Hasankeyf'i sular altında bırakacak olan Ilısu Barajı'nın esas yapılış amacını iki kadının hikayesi üzerinden anlatan “Siya Avê” belgeselinin galası Batman’da yapıldı.

Tarihi Hasankeyf'i sular altında bırakacak olan Ilısu Barajı'nın esas yapılış amacını iki kadının hikayesi üzerinden anlatan “Siya Avê” (Suyun Gölgesi) belgeselinin gösterimi Batman Ahmet Güneştekin Kültür ve Sanat Merkezi’nde gerçekleştirildi. Gösterime Hasankeyfliler, köyleri sular altında bırakılan köylüler, Halkların Demokratik Partisi (HDP) Batman Milletvekili Ayşe Acar Başaran, Bahar Kültür Merkezi,  HDP Batman İl Örgütü, İnsan Hakları Derneği (İHD),  Eğitim-Sen Batman Şubesi, Batman Belediyesi Eş Başkanı Songül Korkmaz, Siirt Belediyesi Eşbaşkanı Peyman Dara Turhan, Hasankeyf Yaşatma Koordinasyonu, Hasankeyf'i Yaşatma Girişimi ve Petrol-İş Sendikası'nın yanı sıra çok sayıda kurum temsilcisi katıldı.

Katılımın yoğun olmasından dolayı kimi izleyiciler belgeseli ayakta izlemek zorunda kaldı.

‘HALEN GEÇ DEĞİL...’

Film gösterimi sonrası söyleşi kısmına geçilirken etkinliğin sunuculuğunu oyuncu Azad Baltacı yaptı. Balta, tarihi Hasankeyf kenti ile birlikte bir çok yerleşim yerinin sular altında bırakıldığını belirtti.

Uzun yıllardır Hasankeyf ve Dicle Vadisi'nin yok edilmesine karşı mücadele yürüten Rıdvan Ayhan ve Agit Özdemir de konuşma yaptı. Özdemir konuşmasında Hasankeyf'te hakikat sular altında bırakılmak istendiğine vurgu yaptı.  Ayhan ise, "Eğer Hasankeyf için mücadele yükseltilirse hala kurtarma şansınız vardır" dedi. Hasankeyf Koordinasyonu adına konuşan Ali Ergül de, "Ilısu Barajı sadece Hasankeyf'i ve Dicle Vadisi'ni yok etmek ile kalmayacak. Ömrü boyunca yok etmeye devam edecek. Bundan dolayı da mücadele yükseltilerek devam etmelidir" dedi.

'YIKIM TÜM COĞRAFYAYI YOK EDİYOR'

Daha sonra konuşan belgeselin yönetmeni gazeteci Metin Yoksu, tanık olduğu tarihi yıkımın belleğini yansıtmak adına belgeseli izleyici ile buluşturduğunu belirterek yoğun ilgiden dolayı teşekkür etti. Ilısu Barajı'nın sadece Hasankeyf'i yok etmediğini vurgulayan Yoksu, "Kameramızı en ücra yerlere götürmeye özen gösterdik. Bu yıkım sadece burayı değil tüm coğrafyayı yok ediyor. Mücadele de bu yüzden birlikte yürütülmelidir. Köyler su altında kalsa da Hasankeyf su altında kalsa da benim hala umudum var. Mücadele bitirilmemeli, sürdürülmelidir. 1990'lı yıllarda köylerimizi yaktılar ama bizi asimile edemediler. Şimdi de su altında bırakıyorlar yine de asimile edemeyecekler" diye konuştu.

HDP Batman Milletvekili Ayşe Acar Başaran da belgeselin tarihi yıkımı gözler önüne serdiğini hatırlatarak Hasankeyf için mücadeleye devam çağrısında bulundu.

Konuşmaların ardından soru cevap kısmına geçildi.

(MA)