AMED- Gezi Davası’ndaki hukuksuzluğa karşı başlatılan Adalet Nöbeti’nin 200'üncü gününde konuşan İKK Eş Sözcüsü Sorgül Aytek Avşar, "Gezi toplum olmanın önemli direnişlerinden biridir" dedi.

Türk Mühendis Ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB) Amed İl Koordinasyon Kurulu(İKK),Gezi Davası’ndaki hukuksuzluğa karşı başlattığı Adalet Nöbeti’nin 200'üncü gününde, Elektrik Mühendisleri Odası'nda (EMO) basın toplantısı düzenledi. 

'MESLEK GEREĞİMİZDİ'

Kamu yararını savunmanın mühendis ve mimar ve şehir plancılarının temel görevleri arasında olduğunu söyleyen TMMOB Amed İl Koordinasyon Kurulu Eş Sözcüsü Sorgül Aytek Avşar, "İstanbul’un en önemli kamusal alanlarından biri olan Gezi Parkı’nı korumak, Gezi’nin park olarak kalması için mücadele etmek mesleki etik ilkelerimizin bir gereğiydi. 2013 Haziran’ında, sadece kamusal alanlarımızı değil iktidarın baskı politikalarını, temel hak ve özgürlüklerin askıya alınmasını, ülkemizin geleceğinin karanlığa gömülmesini de gündemimize alarak mücadele ettik" dedi.

'GEZİ TOPLUM OLMANIN DOĞAL SONUCUDUR'

Mühendis ve mimarların faşizm ve gerici politikalara karşı mücadele ettiğini belirten Avşar, "Mühendis, mimar ve şehir plancıları toplumun ortak değerlerinin yok edilmesine karşı, kadına, farklı cinsel yönelimlere, sanata, kültüre yönelik gerici saldırılara karşı omuz omuza mücadele ettik. Gezi direnişi, toplum olmanın doğal bir sonucu olarak ülkenin dört bir yanında vücut bulmuş, önemli direnişlerinden birisi olmuştur" diye konuştu.

'AKP GEZİ' Yİ DÜŞMANLAŞTIRDI'

AKP iktidarının Gezi’yi düşmanlaştırdığını hatırlatan Avşar devamla şu ifadeleri kullandı: "Uzun süren hukuksuzluk zinciri içerisinde kendi partilerinin milletvekili aday adayı olan bir yargı mensubu üzerinden arkadaşlarımız nezdinde Gezi’yi tutsak etmeye, yalnızlaştırmayı amaçlamıştır. Arkadaşlarımız nezdinde milyonların örgütlülüğünü, milyonların talebi hapsedilmek istenmiştir. Gezi Davasında verilen cezaların siyasi cezalar olduğu, hukuk sınırları içerisinde olmadığı tüm toplumun bildiği ve kabul ettiği bir gerçektir. Gezi Davasında verilen cezaların gecikmeksizin iptal edilmesi gerekmektedir." 

RIHA

TMMOB Riha İKK, Gezi Davası’ndaki hukuksuzluğa karşı başlatılan Adalet Nöbeti’nin 200'üncü gününde Harita ve Kadastro Mühendisleri Odası'nda açıklama yaptı. Açıklamada İKK adına konuşan Fikret Çakır, İktidarın toplumsal direnişleri defalarca yargılamaya, karalamaya çalıştığını, Gezi’yi düşmanlaştırdığını söyledi.

Gezi Davasında verilen cezaların siyasi cezalar olduğunu, hukuk sınırları içerisinde olmadığını söyleyen Çakır, "Tutukluluğun 200'üncü gününde bir kez daha sesleniyoruz; arkadaşlarımızı derhal serbest bırakın! Gezi’den ve arkadaşlarımızdan elinizi çekin!" dedi.

(MA )

Editör: Haber Merkezi