HABER MERKEZİ – Seçilmesi halinde belediyeye DEM Parti’lileri almayacağını söyleyen CHP’nin Afyonkarahisar adayı Burcu Köksal’a parti içinden ilk tepki Ekrem İmamoğlu’dan geldi. İmamoğlu, isim vermeden yanıt verdiği Köksal’a yönelik “Ya kendine başka iş bulacak ya da başka parti” ifadelerini kullandı 

Van’da seçim darbesine karşı yürüyüş başladı Van’da seçim darbesine karşı yürüyüş başladı

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkanı Özgür Özel’ın katılımı ile dün Afyonkarahisar’da gerçekleştirilen Seçim Koordinasyon Merkezi'nin açılışında konuşan CHP Belediye Başkan Adayı Burcu Köksal, "Seçildiğimde Afyonkarahisar Belediye'sinin kapıları DEM Parti hariç her siyasi partiye açık olacak” şeklindeki ifadeler kullanması tepkilere neden oldu.

Köksal’ın aynı zamanda CHP’nin grup başkanvekili görevinde bulunması DEM Partili seçmenlerin tepkisini daha da büyüttü.

YANIT DEM PARTİLİ SAKIK'TAN GELDİ 

DEM Parti Ağrı Milletvekili Sırrı Sakık, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda “Ben Kürtlere seslendim, herkes size karşı ittifak oluşturuyor sizde kendi ittifakınızı oluşturun diye. Hiçbir partiye kazandırmak gibi bir mecburiyetimiz yok dedim diye bana “mikro milliyetçi” dahi diyen oldu. Peki bunun adı nedir? Bizim belediyelerimizde kapımız herkese açık faşist, ırkçılar hariç” ifadelerini kullandı. 

AFYON'DA SUSTU, UŞAK'TA DÜZELTMEYE ÇALIŞTI

Afyon’da kendisinden önce konuşmasına rağmen Köksal’ın sözlerine sessiz kalan CHP Genel Başkanı Özgür Özel, sonrasında Uşak’ta katıldığı seçim programında Köksal’ın sözlerini ‘sürçülisan olmuş’ diyerek düzeltmeye çalıştı. Özel, şunları söyledi: “Burcu başkandan selam getirdim. Bu sırada Afyon’da konuşurken ‘belediyenin kapılarını ardına kadar açacağız’ diye söylerken orada küçük bir sürçülisan oldu. Aman başkanım sen düzelt dedi. Afyon Belediyesi’nin de Uşak Belediyesi’nin de seçildikten sonra kapıları ardına kadar tüm siyasi partilere, Uşaklılara, Afyonlulara açıktır.”

ÖZEL'İ YALANLAYIP SÖZLERİNİN ARKASINDA DURDU

Aynı ifadeleri birkaç gün öncesinde yerel medya verdiği demeçte kullandığı ortaya çıkan Köksal ise, sanal medya hesabından yaptığı açıklama ile Özel’i yalanlayıp sözlerinin arkasında olduğunu gösterdi.

DEM PARTİLİ SEÇMENİN TEPKİSİ İMAMOĞLU'NU  

DEM Parti’nin Cumhurbaşkanlığı seçimleri ve genel seçimlerde batı kentlerinde CHP’ye verilen desteğe rağmen, sarf ettiği sözlerin arkasında duran Köksal’a yönelik parti içerisinden en sert tepki, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu’dan geldi.

Yenilenen Bakırköy Cumhuriyet Meydanı’nda konuşan İmamoğlu, isim vermeden Köksal’ı hedef aldı. 

'O LAF NEREYE GİDER BİLİYOR MUSUNUZ?'

İmamoğlu, “Bakın insan ayırt etmemek her şeyin önünde. Ben CHP’liyim ama ben bu partiye, bu partililere değil, bu şehrin her insanına hizmet ediyorum, her insanına. Her siyasi görüşten olan insanına. Öyle, ‘Ben belediye başkanı olursam şu partilileri belediyeyi almam, şu partililer hariç şunlarla görüşürüm’ diyen kendine ya başka bir iş bulacak ya da başka parti bulacak. Onu söyleyeyim. Biz insan ayırt etmeyiz kardeşim. O laf nereye gider biliyor musunuz? Hani birileri çıkıyor ya, ‘vatan haini’, ‘terörist’… Bunu diyen ile bu akıl aynı akıl. Öyle yağma yok. Cumhuriyet Halk Partisi, Atatürk’ün 1920’de TBMM’yi toplarken -herkesi kucakladı, çağırdı ya- o kültürü temsil eden Atatürk’ün evlatlarıyla yönetilir kardeşim. Bu kadar net” ifadelerini kullandı.

Kaynak: https://mezopotamyaajansi.net/tum-haberler/content/view/235061