İSTANBUL – İMECE Ev İşçileri Sendikası’nın “Uluslararası Ev İşçileri Günü” kapsamında yaptığı açıklamada konuşan ev emekçisi Sultan Karasu, ”Ev işçiliğini erkekler yapıyor olsaydı yine güvencesiz mi olacaktı?” diye sorarak ev emekçilerinin iş yasası kapsamına alınmasını istedi. 

İMECE Ev İşçileri Sendikası, “Uluslararası Ev İşçileri Günü” dolayısıyla Kadıköy’de bulunan Süreyya Operası önünde basın açıklaması gerçekleştirdi. Yeşiller ve Sol Gelecek Partisi (Yeşil Sol Parti) Milletvekili Kezban Konukçu ve çok sayıda kadının katıldığı açıklamada, “Ev işi iş ev işçisi işçidir ev işçilerinin hakkını ödeyin” pankartı açılırken kadınlar ellerinde, “Külkedisi değil ev işçisiyiz”, “Yaşasın kadın dayanışması”, “Ev işçilerini yok sayanlara hayır” yazılı dövizler taşıdı. Açıklamayı kitle adına ev emekçisi Sultan Karasu okudu.

‘Ev işçiliğini erkekler yapıyor olsaydı yine güvencesiz mi olacaktı?’

Hakları için direnen ev emekçilerini selamlayan Sultan, TÜİK verilerine göre Türkiye’de ev emekçilerinin yüzde 90’ından fazlasının kadınlardan oluştuğunu ifade etti. Sultan, “Türkiye’de bir milyonun üzerinde ev işçisi var ve ev işçilerinin yüzde 90’ı kayıt dışı çalışıyor. Ev işçileri tüm Dünya’da olduğu gibi Türkiye’de de hayatı yeniden üretiyorlar. Kapitalist sistemin çarkını ev işçileri kayıt dışı çalışarak döndürüyorlar. Ancak işçi olarak görülmüyorlar. Buradan soruyoruz Ev işçiliğini erkekler yapıyor olsaydı yine güvencesiz mi olacaktı? Biz çok iyi biliyoruz ki ücretli ev işçiliğini yapanların yüzde 90’ı kadın olduğu için bu kadar güvencesiz ve görünmüyor. Biz ayrımcılığa itiraz ediyor, emeğimizin karşılığını almak istiyor, güvenceli iş talep ediyoruz” dedi. 

‘Ev işçileri iş yasası kapsamına alınsın’

Emeklerinin görünmesini ve güvenceli ortamda çalışmak istediklerini söyleyen Sultan, güvencesiz çalışma koşullarından dolayı çok sayıda ev emekçisinin yaşamını yitirdiğini belirtti. Sultan, ”İş cinayetinde yaşamını yitiren ev işçisi arkadaşlarımız raporlara girecek bir rakam değiller. Her birinin ayrı hayat hikâyesi ve umutları vardı. Ev işçilerini iş yasası kapsamına almayan, iş sağlığı ve güvenliğini sağlamayan, ev işçilerini işçi olarak görmeyenler bu ölümlerin sorumlularıdır. Buradan bir kez daha Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’na, hükümete sesleniyoruz; Ev işçileri işçidir ve hakları vardır. Derhal ev işçileri iş yasası kapsamına alınsın ve insana yakışır iş koşullarına kavuşması için gerekli yasal düzenlemeler yapılsın” diye çağrıda bulundu. Sultan, ayrıca ev emekçilerinin çalışma koşullarından dolayı birçok sağlık sorunu ile karşı karşıya kaldığına dikkat çekti.  

‘Göçmen ev işçilerine karşı işlenen suçlar örtbas ediliyor’

Göçmen ev emekçilerinin ağır koşullarda çalıştığını ve işveren tarafından pasaportlarına el konulduğunu dile getiren Sultan, göçmen ev emekçilerinin yaşadıkları sorunlar karşısında bir koruyucu mekanizmanın olmadığını vurguladı. Sultan, “Bir milletvekilinin evinde şüpheli şekilde ölen Nadira Kadirocuva cinayetinde olduğu gibi göçmen ev işçilerine karşı işlenen suçlar örtbas edilmekte, cezasız kalmaktadır. Göçmen ev işçileri insana yakışır iş koşulları sağlanmalıdır. Sigorta ve emeklilik haklarımız için, ev işçiliğinin mesleki standartlarının oluşması için sendikal çalışmalar içinde örgütleniyoruz ve mücadeleyi her geçen gün büyütmeye çalışıyoruz. Ev işçilerinin örgütlenmesi önündeki engeller kaldırılsın” dedi.

‘Herkesi bu sese ortak olmaya davet ediyoruz’

Sultan son olarak şu çağrıda bulundu: “Türkiye ILO’nun C 189 nolu ‘ev işçilerine insana yakışır iş sözleşmesi’ni hala imzalamadı. Buradan bir kez daha sesleniyoruz ILO C 189 imzalansın. İmece Ev İşçileri Sendikası olarak taleplerimiz ‘bütün kayıt dışı çalışan işçilerin talebidir’ diyoruz ve herkesi bu sese ortak olmaya davet ediyoruz.”

( JINNEWS )

Editör: Hamza Özkan