İZMİR - İmralı Cezaevi’nde 9 gün kalan Mehmet Sait Yıldırım, 5 yıldır tutulduğu tek kişilik hücrede sağlık sorunları yaşıyor. Kardeşi Hasan Yıldırım, ağabeyine yönelik özel bir uygulama olduğunu söyledi. 

İzmir Kırıklar 1 Nolu F Tipi Yüksek Güvenlikli Kapalı Cezaevi'nde tutuklu 72 yaşındaki Mehmet Sait Yıldırım'ın sağlık sorunları her geçen gün ağırlaşıyor. Yıldırım, 18 Aralık 2023'te kaldırıldığı Atatürk Yeşilyurt Devlet Hastanesi'nde anjiyo olduktan üç gün sonra yeniden cezaevine götürülerek, tek kişilik hücreye konuldu.

ADALET BAKANLIĞI TALİMATI 

Yıldırım, 5 Ocak'ta görüştüğü avukatı Fatma Demirer'e tek başına hücrede kalamayacağına dair hem Cezaevi İdaresi hem de Cezaevi Savcılığı ile yüz yüze görüştüğünü ayrıca dilekçe de verdiğini söyledi. Yıldırım'ın cezaevi idaresine yaptığı başvuru üzerine hastanenin rapor hazırlaması bekleniyor. Yıldırım’ın Adalet Bakanlığı'nın talimatı doğrultusunda tek kişilik hücrede tutulduğu ifade ediyor. 

2 HASTANE RAPOR VERDİ

Yıldırım, 2015 yılında kaldığı Diyarbakır D Tipi Kapalı Cezaevi’nde yaşadığı sağlık sorunları nedeniyle kaldırıldığı Gazi Yaşargil Eğitim ve Araştırma Hastanesi'de kalp rahatsızlığı nedeniyle tek başına kalmasının "Uygun olmadığı"na dair rapor verildi. 2017 yılında ise yine sağlık sorunları nedeniyle kaldırıldığı İzmir Ödemiş İlçe Devlet Hastanesi'nde, "Hücre cezası çekmesi sağlığı açısından sakıncalıdır" şeklinde rapor verdi. Yıldırım'ın sağlığına dair her hangi bir iyileşme olmazken, 2018 yılında da sağlık sorunları nedeniyle kaldırıldığı İzmir Yeşilyurt Devlet Hastanesi'nde "Tek başına hücrede kalabilir" raporu verildi.  Yıldırım'ın boyun fıtığı, hipertansiyon, arteriosklerotik kalp hastalığı, KOAH, akciğer ve damar sertliği gibi farklı sağlık sorunları bulunuyor.

‘HÜCREDE TUTULMASI HUKUKSUZLUKTUR’

Yıldırım’ın avukatı Fatma Demirer, müvekkilinin tek kişilik hücrede tutulmasının hukuksuzluk olduğunu belirterek, "Bununla ilgili cezaevi idaresi ile yapılan görüşmeler sonuçsuz kalıyor. Müvekkilim kronik kalp hastası. Herhangi bir rahatsızlık yaşaması ya da düşmesi durumunda müdahale edecek kimse yok. Şartlı tahliyesi 25 Şubat 2025 yılında. Ama bu kalan bir yıllık süreçte tek kişilik oda da tutulması en başta vicdana aykırı” dedi.

İMRALI HATIRLATMASI

Müvekkilinin İmralı F Tipi Yüksek Güvenlikli Cezaevi’nde sağlık sorunları nedeniyle sadece 9 gün kalabildiğini hatırlatan Demirer, “Müvekkilimin bir an önce infazının gerçekleşmesini istiyoruz. İnfazın ertelenmesine ilişkin önümüzdeki günlerde başvurumuz olacak. Müvekkilimin hem yaşının ilerlemiş olması hem kronik rahatsızlıkları tek başına tutulmasına engeldir. İdare herhangi bir belge sunmuyor. Kastimi yapılıyor onu da bilmiyoruz. Yaşanacak herhangi bir rahatsızlıkta kimsenin istemeyeceği sonuçlar ortaya çıkabilir. Müvekkilimin güvenliği, yaşam ve sağlık hakkı idarenin sorumluluğundadır” diye konuştu. 

KARDEŞİ: KEYFİ UYGULAMA

Anksiyete ve Parkinson arasında bağlantı bulundu Anksiyete ve Parkinson arasında bağlantı bulundu

Yıldırım’ın kardeşi Hasan Yıldırım da, ağabeyinin yaşadığı sağlık sorunlarına rağmen 5 yıldır tek kişilik hücrede tutulmasının hukuksuzluk olduğunu dile getirdi. Ağabeyinin İmralı’da kaldığı için özel uygulamayla karşı karşıya olduğunu vurgulayan Yıldırım, "Bütün kitaplarına el konulmuş. Hatta yazdığı kitap bile kendisine verilmiyor. Son olarak bir kitap çalışması vardı. İki defterde yazdığı bütün yazılara en konulmuş. Ben hem kardeşi hem de vasisi olarak şunu söylüyorum; Bu uygulamalar keyfi, hukuksuz ve yasa dışıdır. Ben bunu kabul etmiyorum” diye belirtti.

İMRALI'DA 9 GÜN KALABİLDİ

Yıldırım, 15 Mart 2015 yılında “Çözüm Süreci” dolayısıyla İmralı’da yürütülen barış görüşmeleri dolayısıyla PKK Lideri Abdullah Öcalan'ın talebi doğrultusunda kurulan 5 kişilik "Sekreterya görevi"nde bulundu.  Yıldırım, yaşadığı kalp sorunları nedeniyle 9 gün sonra İmralı Hapishanesinden Bolu F Tipi Kapalı Cezaevi'ne sevk edilmişti. 2018 yılından bu yana Kırıklar 1 Nolu F Tipi Yüksek Güvenlikli Cezaevi’nde tek kişilik hücrede tutulan Yıldırım, 29 yıldır cezaevinde ve 25 Şubat 2025 tarihinde tahliye olması bekleniyor. 

MA / Delal Akyüz

Kaynak: https://mezopotamyaajansi.net/tum-haberler/content/view/231060