WAN- “İradeye Saygı Yürüyüşü” 7’nci gününde devam ediyor. SYKP Eş Genel Başkanı Feray Mertoğlu, “Kayyım Kurdistan’da, Kürt özgürlük hareketinin, Kürt sorununun demokratik bir yoldan çözülmemesinin bir sonucudur. Kimsenin buna sessiz kalmaması gerekiyor” dedi. 

Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi (DEM Parti) yönetimindeki Colemêrg Belediyesi’ne 3 Haziran'da kayyım atanmasına karşı başlatılan “İradeye Saygı Yürüyüşü” 7’nci gününde devam ediyor. Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) Eş Genel Başkanı Keskin Bayındır, milletvekilleri, belediye eşbaşkanları, sivil toplum örgütü temsilcisinin de aralarında olduğu 350 kişi geceyi Wan’ın Elbak (Başkale) ilçesinde geçirdi. Sabahın erken saatlerinde bir araya gelen yürüyüşçüler ardından ilçe merkezinden Colemêrg yoluna doğru yürüyüşe geçti. “Jin, jiyan, azadî”, “Colemêrg ya me ye”, “Bijî berxwedana zindanan”, “Gün gelecek devran dönecek, AKP halka hesap verecek” sloganlarıyla ilçe merkezinden geçen yürüyüşçüler yaklaşık 4 kilometre yürüdükten sonra basın açıklaması yaptı. 

‘ZORLUKLARA RAĞMEN YÜRÜYÜŞÜMÜZ DEVAM EDİYOR’

 “İradeye saygı, kayyıma geçit yok” pankartı önünde açıklama yapan Sosyalist Yeniden Kurtuluş Partisi (SYKP) Eş Genel Başkanı Feray Mertoğlu, tüm engelleme ve zorluklara rağmen yürüyüşlerine devam ettiklerini söyledi. AKP-MHP iktidarının Kürtlere ve halklara yaşattığı bir zulüm politikası olduğunu ifade eden Mertoğlu, “Üç dönemdir Kürtlerin seçme seçilme hakkı gasp edilmiştir. İktidar kendi bekasını kalıcılaştırmak için Kürt halkının kendisini yönetmesine, belediye başkanını seçmesine izin vermiyor. Kayyım Kurdistan’da, Kürt özgürlük hareketinin, Kürt sorununun demokratik bir yoldan çözülmemesinin bir sonucudur. Tüm kamuoyunu, devrimcileri ve burjuva muhalefeti dahil bu durumdan rahatsız olan herkesin bunu sessiz kalmaması gerekiyor. Buna sessiz kaldığımızda kadınlar evlere hapsedilecek, işçiler işsiz kalacak, doğa tahrip edilecektir” dedi. 

SAHİP ÇIKMA ÇAĞRISI

Herkesin eşit ve özgür koşullarda yaşaması için yürüyüşe sahip çıkması gerektiğinin altını çizen Mertoğlu, “Bu aynı zamanda özgürlük, kadınların özgürlük yürüyüşü, anti demokratik uygulamalara karşı bir yürüyüştür. 22 yıldır insanlara yaşatmadıkları hiçbir anti demokratik uygulama kalmadı. Bu haksızlık ve hukuksuzluğa herkesin ses vermesini istiyoruz. Bu yürüyüş boyunca bizimle yürüyen, evini açan ve destek sunan herkese teşekkür ediyoruz” diye konuştu. 

Konuşmaların ardından yürüyüşçüler Colemêrg sınırına doğru yürüyüşlerine devam etti. 

Van’da 4.2 şiddetinde deprem Van’da 4.2 şiddetinde deprem

piabet
Kaynak: https://mezopotamyaajansi.net/tum-haberler/content/view/246849