HABER MERKEZİ – Irak’ta 10 yıl aradan sonra yapılan İl Genel Meclisi seçimi için oy verme işlemi başladı. Kürtlerin gözü ise Kerkük seçimlerinde.

Irak’ta başkent Bağdat olmak üzere ülkenin güney kentleri ile Kürt adayların da yarıştığı Kerkük, Musul, Xaneqin, Diyala ve Salahaddin’de halk yerel seçimler için sandık başına gitti. 15 vilayette yapılan seçimler Federe Kürdistan Bölgesi şehirlerini kapsamıyor.

İl Genel Meclisi seçimi için oy verme işlemi sabah saat 07.00 itibariyle başladı. Saat 18.00 kadar devam edecek oy verme işlemi için 166 seçim merkezinde 35 bin 553 sandık kuruldu. Seçimlerde 15 milyon 108 bin 135 kişi oy kullanacak.

Seçimlerde 70 siyasi parti ve koalisyon, 15 ilin tamamında 285 sandalye için yarışırken, yaklaşık 6 bin aday bağımsız olarak yarışıyor. Bu 285 sandalyeden 75’i kadın kotası iken, 10 sandalye de Hristiyan, Êzidî, Şebek, Saîbeya Mendaiyan ve Feylî Kürtleri için ayrılan azınlık kotası.

Amazon'da kabile üyeleri toplu halde görüntülendi Amazon'da kabile üyeleri toplu halde görüntülendi

Seçim sonuçlarının resmi olarak sandıklar kapandıktan 24 saat sonra açıklanması bekleniyor.

10 YIL SONRA SANDIKLAR YENİDEN KURULDU

Ülkede 2013 yılından bu yana halk ilk defa İl Genel Meclisi seçimleri için sandık başına gidiyor. Her 4 yılda bir yapılması gereken seçimler, 2013 sonrası terör örgütü DAİŞ saldırıları, güvenlik ve siyasal istikrarsızlık nedeniyle yapılamamıştı.

KÜRTLERİN GÖZÜ KERKÜK'TE

Kürtler için en önemli kentlerin başında Kerkük geliyor. Kerkük’te en son 18 yıl önce seçimler yapılmıştı.

Kerkük’te önceki seçimlere tek liste ile katılan Kürtler, bu defa farklı listelerle seçimde yarışacak. Kürt partiler diğer vilayetlerde de farklı ittifaklarla seçime katılıyor.

Kaynak: https://mezopotamyaajansi.net/tum-haberler/content/view/227397