HABER MERKEZİ - İran Ordusu Kara Kuvvetleri Komutanı, Kürt güçlerini tasfiye etmek için Iraklı yurttaşların silahlandırılması konusunda Irak hükümetiyle anlaştıklarını duyurdu.

İran Ordusu Kara Kuvvetleri Komutanı Muhammed Pakpuri, İran Tasnim Ajansına verdiği demeçte, Irak Hükümeti ile bir anlaşma yapıldığını belirtti. Muhammed Pakpuri, anlaşmanın Iraklı yurttaşların silahlandırılmasını ve İran rejimine karşı olan Kürt güçlerini tasfiye etmek amacıyla gerçekleştirildiğini duyurdu.

Muhammed Pakpuri, “Irak Hükümetinin üzerine düşen görevi yerine getirmesini ve çaba harcamasını umuyoruz. Anlaşma uygulanmadığı takdirde İran Devrim Muhafızlarının bu güçlerin merkez ve üslerine yönelik saldırıları devam edecek” dedi.

Son aylarda özellikle İran genelinde devam eden protestolar sırasında İran Devrim Muhafızları, İran’daki Kürt partilerinin merkez ve üslerine füze ve SİHA’larla saldırılar düzenlemişti.

İran Kürt partilerini İran devletine karşı protestoları sürdürmek ve ülkeye yasadışı yollardan silah sokmakla suçluyor. İran Hükümeti iddialarına ilişkin henüz bir kanıt sunmadı. Kürt partileri ise iddiaları reddediyor.

( Kaynak: MA)

Editör: Hamza Özkan