İSTANBUL/ İZMİR - Taksim’de düzenlenmesi planlanan yüyüşe müdahale eden polis 60 kişiyi, İzmir'deki yürüyüşte ise aralarında avukatların da olduğu çok sayıda kişiyi gözaltına aldı.

İstanbul'da düzenlenmek istenen yüyüş için Taksim’e çıkmayı planlayan LGBTİ+lar polis tarafından engellendi. 60 kişinin gözaltına alındığı belirtilirken gözaltına alınanların bir kısmı Vatan Caddesi'ndeki İstanbul Emniyet Müdürlüğü'ne gönderildi. Gözaltına alınanlardan 2'sinin 18 yaşının altında olduğu öğrenildi. 

Taksim civarındaki abluka halen sürüyor. Tüm caddeleri ve sokakları kapatan polis, yalnızca çalışma belgesi olanların ve turistlerin geçişine müsaade ediyor.

İZMİR

İzmir Alsancak Kıbrıs Şehitleri Caddesi'nde yapılmak istenen yüyüşe de polis müdahale etti. LGBTİ+ örgütleri, cadde üzerinde bulunan eski Leman Kültür önünde toplandı. Alanı ablukaya alan polis çok sayıda kişiyi darp ederek gözaltına aldı.

AVUKATLAR DA GÖZALTINDA

Caddeyi ve caddeye çıkan ara sokakları tamamen yaya trafiğine kapatan polis, caddede bulunanları çembere alarak darp etti. Avukatlar ve gazeteciler de darp edilirken, İzmir Barosu Yönetim Kurulu Üyesi Avukat Gamze Şimşek'in de aralarında bulunduğu 5 avukatın da gözaltında olduğu öğrenildi.

Gözaltınan alınanların Çankaya'da bulunan İzmir İl Emniyet Müdürlüğüne götürüldüğü öğrenilirken, ifadelerinin alınıp serbest bırakılacakları bilgisi verildi. 

(Kaynak: MA)

Editör: Hamza Özkan