İZMİR -ÖTEKİLERİN GÜNDEMİ: İGC, gazeteci Ulvi Tanrıverdi'nin saldırıya uğramasına tepki göstererek, “Yapılan düşünce özgürlüğüne, demokrasiye, halkın bilgi edinme hakkına saldırıdır” dedi.


Çağrı Radyo ve Çağrı Haber gazetesinin sahibi Ulvi Tanrıverdi İzmir’in Menemen ilçesinde 11 Nisan gecesi saldırıya uğradı. Saldırı sonrası hastaneye kaldırılan Tanrıverdi'nin durumunun iyi olduğu öğrenilirken, adının D.E. olduğu öğrenilen saldırgan gözaltına alındı. Tanrıverdi özellikle ilçede yaşanan yolsuzluk haberleriyle ilgili yazılar yazıyordu.


İzmir Gazeteciler Cemiyeti (İGC) yaşanan saldırıyı yaptığı açıklamayla kınadı.


Tanrıverdi'nin tehdit edilmesi, hedef gösterilmesi ve fiili olarak saldırıya uğramasının basın özgürlüğü açısından son derece üzücü ve bir o kadar da düşündürücü olduğu belirtilen açıklamada, yapılan saldırının düşünce özgürlüğüne, demokrasiye, halkın bilgi edinme hakkına yönelik bir saldırı olduğu ifade edildi.


‘SALDIRILAR CEZASIZ KALMAMALI’


Yerel basının destekleneceği yerde susturulmaya çalışıldığı vurgulanan açıklamada, gazetecilere yönelik saldırılar cezasız kaldıkça, gazetecilerin hedef gösterilmeye devam edileceği ifade edildi. Olayın takipçisi olacaklarını belirten İGC açıklamada, “Basına yapılan saldırıların durdurulması için ilgili tüm kurumları sorumluluklarını yerine getirmeye davet ediyoruz” denildi.

(MA)