İZMİR - Konak Melih Özakat İlkokulu'nda 2 öğrencinin taciz edilmesine tepki gösteren veliler, çocuklarının güvenli ve korunaklı bir okul ortamında eğitim alması gerektiğini belirterek, suç duyurusunda bulundu.

İzmir Konak’ta bulunan Melih Özakat İlkokulu’nda 2 öğrencinin yaşadığı taciz olayına ilişkin, bugün İzmir İl Milli Eğitim Müdürlüğü önünde veliler tarafından basın açıklaması gerçekleştirildi. Taciz zanlısı failin tutuklandıktan sonra serbest bırakılmasına tekpi gösteren yüzlerce veli, okuldaki güvenlik zaafiyetinin de giderilmesini istedi.

SUÇ DUYURUSUNDA BULUNDULAR

Veliler adına konuşan Esra Karasu, okula bilgisayar tamiri için gelen bir erkeğin kimlik sorulmadan, denetlenmeden güvenlik tarafından içeri alındığını ve ilgili okul yetkilisi tarafından refakat edilmeden okul içinde serbest zaman geçirdiğini vurguladı. Konu ile ilgili suç duyurusunda bulunduklarını belirten Karasu, "Şahıs denetimli serbestlikle salıverilmiştir. Eli kolu serbest şekilde ortalıkta dolanan bu şahıs çocuklarımız için tehdit oluşturmaktadır, biz anne babalar son derece kaygılı ve güvensiz hissetmekteyiz. Bu talihsiz duruma gelmesindeki en büyük sebep güvenlik zaafiyeti konularıdır. Biz veliler olarak, çocuklarımızın güvenli bir ortamda eğitimlerine devam etme hakkını talep etmekteyiz” dedi.

İL MÜDÜRLÜĞÜNE DİLEKÇE

Çocuklarının güvenli ve korunaklı bir okul ortamında eğitim alacakları koşulları hazırlamanın İzmir İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nün görevi olduğunu anımsatan Karasu, "Bu nedenle, İzmir İl Milli Eğitim Müdürü’nü uyarıyoruz ve  gerekli önlemleri alması konusunda  görevini  yapmaya davet ediyoruz. Biz veliler, bu koşullar sağlanana kadar, karşımızda bu ciddiyette ve liyakatte sorumlular görene kadar çocuklarımız için mücadele edeceğiz. Bir kereden çok şey olur ve bizler bugün bu okulda bunu tekrar gördük ve hatırladık” diye konuştu.

Veliler yaptıkları basın açıklamasının ardından hazırladıkları şikayet dilekçelerini, İzmir İl Milli Eğitim Müdürlüğü’ne teslim etti. 

Editör: Hamza Özkan