İSTANBUL - Yeşil Sol Parti’nin Moda Sahne’de düzenlediği gençlik forumunda, iktidarın gençlere yıkım bıraktığı belirtilerek, 14 Mayıs seçimlerine işaret edilerek, “Bu nefret ortamını ortadan kaldırmalıyız” mesajı verildi. 

Gençlik Devirecek Platformu, İstanbul Kadıköy’de bulunan Moda Sahne’de forum düzenledi. Foruma, Halkların Demokratik Partisi (HDP) İstanbul Milletvekili Musa Piroğlu, Yeşiller ve Sol Gelecek Partisi (Yeşil Sol Parti) İstanbul 3. Bölge Milletvekili adayı Kerem Fırtına’nın katıldığı foruma, üniversite gençleri yoğun ilgi gösterdi. Forumun yapıldığı Moda Sahne salonuna, “Bu Mayıs’ta gençlik devirecek, Haydi 1 Mayıs’a” yazılı pankart asıldı. 

‘İKTİDAR GENÇLERE YIKIM BIRAKTI’

Musa Piroğlu, AKP iktidarında tüm kazanımların ortadan kaldırıldığını ifade ederek, “İktidar gençlere yıkım bıraktı. Okulda işsizlikle boğulacaksınız, sınavlarda başarılı olacaksınız ama mülakatla uğraşacaksınız. İdarenin iki dudağı arasında olan bir sistem var. 300 bin atanamayan öğretmenler özel okullarda kötü koşullarda çalışıyor. Bu bütün sektörler için böyle” dedi. 

GELECEK ORTADAN KALDIRILDI 

Türkiye’de bütün üniversitelerin çökertildiğini dile getiren Piroğlu, “Gelecek ortadan kaldırıldı. Gençliğe yaşam alanı bırakılmadı. Yaşam koşulları çökertildi. Ağır bir rejim ortamı kuruldu, insanlar nefes alamaz hale getirildi. Üniversite kapılarına güvenlik noktaları kurdular. Devlet üniversiteleri daha kötü durumda. Bu seçim gençliğin karar vereceği bir seçim olacak. İktidara karşı bir tepki var. Bu tepkinin organize olması gerekiyor. Bu dayatılan cehennemden çıkmak zorundayız” şeklinde konuştu.  

TÜRKİYE ÇÖZÜMSÜZLÜKLER ÜLKESİ

Yeşil Sol Parti Milletvekili adayı Kerem Fırtına, değişimin insanın kendisinden başlaması gerektiğini vurgulayarak, “Türkiye çözümsüzlükler ülkesi, ben çözümsüzlükler ülkesinde büyüyen bir gencim. Ülkemizde kadim bir sorunun üstünü kapata kapata bu günlere kadar getirdik. Tayyip Erdoğan kötülüğü karşısında boğuluyoruz, bunun sebebi Tayyip Erdoğan rejimi öncesi, elbette bu düzenin oturduğu tekçi düzenden çok da uzak değil. Sadece uygulamalar sertleşti. Buna zemin hazırlayan bir dönemden geldik buralara” ifadelerini kullandı. 

DEMOKRATİK ANAYASAYA İHTİYACI 

Fırtına, sözlerini şöyle sürdürdü: “Biz birlikte değiştirirsek değişir diyen bir partiyiz. Hiçbir şey kendiliğinden değişmeyecek. En önemli işimiz 14 Mayıs. Tayyip Erdoğan devrildikten sonra iş bitmeyecek. 15 Mayıs sabahında burası gül bahçesi olmayacak. Biz haklı olanız, ülkenin bu hale gelmesine karşı çözüm üreten insanlarız. Bize nefret asla lazım olmayan bir şey. Beraber yaşamaya devam edeceğiz. Tayyip Erdoğan gittiğinde onu seven insanlar bu ülkeden gitmeyecek. Düşünceleri de ertesi gün değişmeyecek. Önümüzde uzun bir yol var. Demokratik bir anayasaya ihtiyacımız var. Bu tüm sorunların kaynağında yatıyor. Temelde bizim anayasa sorunumuz var. Tayyip Erdoğan rejiminin devrilmesi bizi ileriye götürmeyecek. Tekrar bizim şikayetçi olduğumuz yüz yıllık sisteme götürecek. İlerlememiz gerekiyor. Bu ülkenin anayasasını demokratik bir şekilde düzenlemediğimiz sürece faşizmin yolu devam edecektir. Bu yüzden Yeşil Sol Parti milletvekili sayısının önemini belirtiyoruz. 

GENÇLERİN SORUMLULUĞU VAR 

Demokratik Cumhuriyet’in yasalarının hazırlanması, güvence altına alınması için ön koşul, 14 Mayıs’ta en yüksek sayıda Yeşil Sol Parti’yi Meclis’e gönderme görevidir. Tayyip Erdoğan’ın sağladığı kutuplaşmayı ortadan kaldırmak gençlere düşüyor. Biz gençler olarak her şeyden önce sorumluluğumuz var. Tavrımızı değiştirmekle yükümlüyüz. Bu nefret ortamını ortadan kaldırmakla yükümlüyüz.”

Editör: Haber Merkezi