ÖTEKİLERİN GÜNDEMİ: Ekim Devriminden sonra Letonya Anayasa Meclisine seçilen 5 kadından biri olan Klara Anna Luize Kalnina, Alman işgal, nedeniyle ülkesini terk etmek zorunda kaldı.
Klara Anna Luize Kalnina (1874–1964), Letonya Sosyal Demokrat İşçi Partisi’nin (LSDSP) üyesi kadın hakları ve ülkesinin özgürlüğü için mücadele eden bir editör ve sosyalist politikacıydı.

Kalnina 24 Şubat 1874’te Rus İmparatorluğu sınırları içindeki (bugün Letonya’daki) Courland Valiliğine bağlı Vanci köyünde doğdu. 1890’da eğitim dili Letonca değil Almanca olan, Jelgava’da dört yıllık eğitimini bitirdi. 20 yaşında Jelgava Gymnasium’un (Jelgava Lisesi) altıncı sınıfına kabul edildi ve 1897’de yedinci sınıfı bitirdi. Bu arada, eğitimini ilerletmek için Rus İmparatorluğu’nun başkenti St. Petersburg’a gitti, ancak 1896’da mali zorluklar nedeniyle evine dönmek zorunda kaldı. Gelecekteki eşi Pauls Kalnins ile 1895’te tanıştı ve üç yıl sonra evlendiler.

Kalnina daha öğrenciyken kadınların yaşamdaki rollerinin Kinder, Küche, Kirche/Çocuk-Mutfak-Kilise ile sınırlı olduğu burjuva fikrini reddeden edebiyat grubu Aurora’nın kurucularından biriydi.

1890’ların ortalarında Yeni Akım’a ve sosyal demokrat hareketlere katıldı. St. Petersburg’da, Sosyal Demokratların faaliyetlerine katıldı ve daha sonra 1901’den 1903’e kadar Kurzeme’deki sosyal demokrat grubun örgütlenmesinde aktif oldu. Kadınların toplumsal eşitliği ve seçim hakkı için mücadele etti.

Eşiyle birlikte aynı yıl Rusya’dan ayrıldılar, Almanya ve İsviçre’de yaşadılar. 1905 Rus Devrimi’nin patlamasıyla Rusya’ya geri dönerek devrimci mücadelede yer aldılar, Kalnina, Ekim Devrimi sonrası 1920’de Letonya Anayasa Meclisi’ne seçildi. Letonya’daki bu ilk parlamentoya seçilen beş kadından biri oldu.

II. Dünya Savaşı sırasında Letonya’nın Almanlar tarafından işgali sırasında, eşiyle birlikte bağımsızlık yanlısı Letonya Merkez Konseyi’ne katıldı ve illegal mücadele etti. Eşinin 1945’te ölümünden sonra İsveç’e kaçtı, 1964’te ölene kadar orada yaşadı.