İSTANBUL - Yedikule Hastanesi'ndeki kadın sağlık çalışanları, hastanede yaşanan taciz ve şiddet olaylarını yaptıkları açıklamayla ifşa etti. 

MA'nın haberine göre; İstanbul Yedikule Göğüs ve Hastalıkları ve Göğüs Cerrahisi Eğitim Araştırma Hastanesi'nde H.Z. adlı hemşirenin cinsel saldırıya uğradığına dair şikayeti üzerine, Semih Erduhan isimli asistan doktor gözaltına alındı. Hastanedeki kadın sağlık çalışanları, söz konusu olay sonrası taciz, tecavüz ve şiddet olaylarına dair hastane bahçesinde açıklama yaptı. Yüzlerce sağlık çalışanının bir araya geldiği açıklamada , “Evde, işte, sokakta, taciz ve tecavüz her yerde. Susmayacağız, sessiz kalmayacağız” pankartı açıldı.  Açıklamada sık sık “Susmuyoruz, korkmuyoruz, hiçbir yere gitmiyoruz” sloganları atıldı.

'İFŞA' AÇIKLAMASI 

Kadın sağlıkçılardan Yasemin Bakır, açıklamalarının kadınların maruz kaldığı cinsel saldırılara dair "ifşa açıklaması" olduğunu belirtti. Taciz ve tecavüze karşı etkin ve köklü çözüm isteyen Bakır, söz konusu olayları önleyecek mekanizmaların devre dışı bırakıldığına işaret etti. Bakır, “Göstermelik uygulamalarla sorunlar daha da derinleştirilmekte, cezasızlık politikaları ile kadına yönelik her türlü saldırı zihniyetin cüreti ve cesareti daha da büyütülmektedir. Kadına yönelik her türlü istismar ve sömürünün en az tolere edilmesi gereken yer olan bu kamu kurumunda bile son 2 yıldır yaşanan olaylar ile biz kadınlara nefes aldırmıyor. Sistematik saldırıların nasıl bir işkence olduğunu, örtbas edilen olayların nasıl gün be gün tacizci ve tecavüzcü zihniyetleri koruyup cesaretlendirdiğini anlatacağız” ifadelerini kullandı. 

YAŞANANLARI SIRALADI

Söz konusu taciz olayının hastanede yaşanan ilk olay olmadığının altını çizen Bakır, şunları söyledi: "Bu kamu kurumunda, bahsettiğimiz 2 yıllık zaman dilimi içerisinde yoğun bakım servisinde yatan bir hasta, hasta bakıcı tarafından cinsel saldırıya maruz kaldı. Bu kamu kurumunda güvenlik önlemleri alınmadığı için daha 2 aylık hemşire olan arkadaşımız, merkez binamıza 2 saat uzaklıkta olan, çoğu çalışanın nerde olduğunu dahi bilmediği Arnavutköy Niyazi Kurtulmuş ek binasında bıçaklı saldırıya uğradı ve 6 ay raporla evine gönderilerek üstü örtüldü. Bu kamu kurumunda bir güvenlik personeli birden fazla kadını taciz etti. Kurum amirlerine tacize uğrayan kadınlar yaşadıkları ile ilgili bilgilendirme yaptılar, fakat yine üstü örtüldü. Kurum idarecileri bu olayları ilgili mecralara taşımadılar. Çünkü biliyorlardı; kurumun yöneticileri olarak böyle bir soruşturmanın ucu kendilerine de dokunacaktı. Sessiz kalmayı, üstünü örtmeyi, suç ortağı olmayı tercih ettiler." 

Kadına yönelik her türlü şiddet ve saldırının nasıl örtbas edildiğinin farkında olduklarına dikkati çeken Bakır, "Bir kereden bir şey olmaz'cı yaklaşımcıların tavrı yine bir kadının cinsel saldırıya uğramasının yolunu açtı. Ama bizler susmayacağız. Failin ilgili cezayı alması için yaşanan saldırının sonuna kadar takipçisi olacağız. Arkadaşımızı o mahkeme salonuna hiçbir zaman yalnız yollamayacağız" diye konuştu. 

Editör: Haber Merkezi