AMED - Amed’te gerçekleştirilen Lozan çalıştayında konuşan Çağlar Demirel, “Asimilasyon ve kırımlara karşı bu yüzyılda kadınlar hiç durmadı. Bu direniş ve mücadele sürecek” dedi. 

Tevgera Jinên Azad (Özgür Kadın Hareketi-TJA), Kurdistan coğrafyasının 4’e bölünmesini sağlayan Lozan Antlaşması’nın yüzüncü yılı dolayısıyla Amed’te bulunan bir otelde “Kadınlar yüzüncü yılda Lozan’ı tartışıyor” başlığıyla düzenlediği çalıştay başladı. Çalıştaya, Yeşiller ve Sol Gelecek Partisi (Yeşil Sol Parti) milletvekilleri, Demokratik Alevi Dernekleri (DAD) Eş Genel Başkanı Kadriye Doğan, yerlerine kayyım atanan kadın belediye eşbaşkanları, gazeteciler ve farklı sivil toplum örgütlerinden çok sayıda kadın katıldı. 

Çalıştayda, "100'üncü yılında mitleri ve gerçekleriyle Lozan", “Li dijî Peymana Lozanê têkoşîna çandê ya 100 salî (Lozan’a karşı 100 yıllık kültürel direniş)", "Lozan Antlaşması'nda azınlık dilleri politikasının Kürt dili ve lehçelerine etkisi", "Lozan sonrası Kürtler ve Kurdistan", "Lozan sonrası Ermeni Eğitim Kurumları'ndaki dönüşümün Ermeni kimliği ve dili üzerine etkileri", “Lozan anlaşması sonrası Süryanilerin durumu" ve “Lozan Anlaşması sonrası Alevilerin durumu" başlıklarında ayrı ayrı tartışmalar yürütülecek.  

ÇALIŞTAYDA TARTIŞILACAK KONULAR

Siyasetçi Çağlar Demirel, çalıştayın açılış konuşasını yaptı. Çalıştayda konuşulacak konulara değinen Demirel, Lozan'da alınan kararların yüzyıl içerisinde nasıl uygulandığını tartışacaklarını ifade etti. Kürt, Alevi, Süryani, Ermeni, Ezîdî gibi inanç ve halklara dair ne gibi kararların verildiğini ele alacaklarını ifade eden Demirel, "Bugüne kadar bu tartışmalar erkekler tarafından gerçekleştirdi. Lozan'da da bu kararları alanların hepsi erkekti. Erkek zihniyeti eliyle kadınların nasıl imha, inkar ve asimile edildiğini tartışacağız" dedi. 

Kadınların aradan geçen yüzyılda yaşadıklarını konuşacaklarını ifade eden Demirel, "Biz kadınlar Mezopotamya'da büyük emek veriyoruz ve büyük acılar çektik. Bu yüzyıldan sonra biz ne yapacağımızı tartışacağız. Bu tartışma da bizim için çok önemlidir. Kadınlar bu yüzyılda soykırımı kabul etmedi, bundan sonra da kabul etmeyecektir. Buradaki halklarımız Asuri, Keldani, Ermenilerin neler yaşadığının bilgisini alacağız. Halkların birlikteliğini konuşacağız, beraber kararlar alacağız. Erkekler belki birliği sağlayamaz, ama biz TJA olarak halkların birlikteliğini kurduk ve bu birliği bugünden sonra da büyük kararlar alarak sürdüreceğiz" ifadelerini kullandı. 

'MÜCADELE VE BİRLİKTELİĞİ SAĞLAYACAĞIZ'

Kadın ve halkların soykırımını kabul etmediklerini belirten Demirel, "Bu nedenle büyük bir mücadele vereceğiz. Asimilasyon ve kırımlara karşı bu yüzyılda kadınlar hiç durmadı. Sürekli direniş ve mücadele gösterdi. Bu mücadele ve direniş sürecektir. Lozan'da alınan kararlar 100 yıldır sürüyor. Amaçları tüm halkları yok etmek, sürgün etmektir. Bunlar yapıldı da. Bizler bundan sonra bunları kabul etmediğimizi, özgürlük ve barışı halklarla birlikte sağlayacağız. Kürtler her yerde, dört parça Kurdistan'dan Avrupa'ya kadar Lozan'ı tartışıyor ve bundan sonraki yüzyılda nasıl bir cevap olacağımızı tartışacağız" diye konuştu. 

Demirel, ayrıca çalıştayın sonuçlarını sonrasında kamuoyuyla paylaşacaklarını ifade etti. 

Çalıştay, açılış konuşmasının ardından basına kapalı devam ediyor. 

Editör: Hamza Özkan