İZMİR - İzmir Kadın Platformu üyesi Sibel Örkmez, 25 Kasım’da düzenleyecekleri gece yürüyüşünün temasının “örgütlenme” olacağını belirterek, "Kadınları Leman Kültür önüne bekliyoruz” çağrısı yaptı. 

Kadınlar, erkek-devlet şiddetine karşı 25 Kasım’da alanlara çıkmaya hazırlanıyor. Birçok kentte, dayanışmalarını güçlendiren kadınlar etkinliklerin startını verirken, final ise kitlesel gece yürüyüşleriyle olacak. Gelenekselleşen yürüyüşlerin önemli merkezlerinden biri de İzmir.

Eş Başkan Sara Kaya’ya 10 yıl hapis ve tahliye Eş Başkan Sara Kaya’ya 10 yıl hapis ve tahliye

İzmir Kadın Platformu öncülüğünde bu yılda saat 19.00'da Alsancak Leman Kültür önünde bir araya gelecek olan kadınlar, pankart, döviz ve sloganlarla Türkan Saylan Kültür Merkezi önüne yürüyecek. Kentteki çalışmalara dair konuşan platform üyesi Sibel Örkmez, yürüyüşe katılım çağrısında bulundu.

FAŞİZME KARŞI DİRENİŞ

Türkiye'de faşizmin tamamen kurumsallaştığını belirten Örkmez, "Şiddetin kurumsallaştığı hatta kamulaştığı bir dönemden bahsedebiliriz. Kamunun her alanından her gün şiddet haberleri duyuyoruz. Şiddetin bu kadar arttığı bu dönemde itirazı da güçlü bir şekilde yükselteceğiz. Bu yılki 25 Kasım, farklı bir direnişle alanlara ineceğimiz bir gün olacak. Kadınların aile kavramının içine hapsedilmesine, şiddete, tacize ve yok sayılmasına izin vermeyeceğimizi dirençli bir şekilde göstereceğiz. Bu sene kadınların ses tonunun yüksek olması gerekiyor" diye belirtti. 

İzmir'de yaklaşık bir buçuk aydır aralarında siyasi parti, demokratik kitle örgütleri ve kadın derneklerinin bulunduğu İzmir Kadın Platformu olarak çalışma yürüttüklerini söyleyen Örkmez, mahalle mahalle, sokak sokak dolaşarak, kadınlara çağrı yaptıklarını dile getirdi. 

TEMA ‘ÖRGÜTLENME’ OLACAK 

25 Kasım günü yine Alsancak Leman Kültür önünde olacaklarını anımsatan Örkmez, "Bu sene öne çıkacak olan tema örgütlenme olacak. Çünkü gelinen noktada, örgütlenmek yaşamak anlamına geliyor. Mevcut siyasi İslam, kadınları hedef göstererek meşru olmaya çalışıyor. Meşruluğunu yitiren iktidar, kadınlar üzerinden aile kutsallığı adı altında kendisini yeniden inşa etmeye çalışıyor. Mevcut kazanımlarımızı koruyacağımız, direniş ve örgütlenme temelinde bir hat öreceğiz. Kadınlar olarak yine birçok talebimiz olacak. 6284 Sayılı Kanun’dan vazgeçmeyeceğiz, İstanbul Sözleşmesi’ni geri alacağız, nafaka hakkımızı koruyacağız. Bizi hedef göstermeye çalıştıkları durumlara karşı olacağız. Elimizden aldıklarını da geri alacağız" dedi. 

'YAŞAMAK İÇİN SOKAĞA '

Her gün bir adliye önünde adalet talep etmek zorunda olmadıklarını belirten Örkmez, şöyle devam etti: "Ya da her gün 'ölmek istemiyoruz' demek zorunda değiliz. Mevcut kamu kurumları işlevsiz ve yaşamak istiyorsak sokağa çıkmak zorundayız. Ölüm ve şiddet korkusuyla yaşamak istemeyen ya da inandığı şekilde var olmak isteyen her kadın, 25 Kasım'da sokağa çıkmalı. Yaşamak için eyleme gelmek zorundayız. Bunun için kadınlara sesleniyoruz; 25 Kasım'da saat 19.00'da Leman Kültür önüne bekliyoruz." 

MA / Tolga Güney 

Kaynak: http://mezopotamyaajansi.net/tum-haberler/content/view/224632