ANKARA - Yeşil Sol Parti ve HDP Kadın meclisleri, seçimlerin ikinci turuna dair, “28 Mayıs’ta tek adam rejimini devirmeye geliyoruz. Umutsuzluğa yer yok, kazanacağız” açıklaması yaptı.

Yeşiller ve Sol Gelecek Partisi (Yeşil Sol Parti) ile Halkların Demokratik Partisi (HDP) Kadın meclisleri, ikinci tura kalan cumhurbaşkanlığı seçimlerine dair açıklama yaptı. Açıklamada, "14 Mayıs Cumhurbaşkanlığının ilk turunu geride bıraktık. Yeşil Sol Parti olarak girdiğimiz Parlamento Seçimlerinde Meclise güçlü kadın temsiliyeti ile girmeye hak kazandık. Resmi olmayan verilere göre; istediğimiz sonuçları almamış olsak da toplam 61 vekilden 29’u kadın vekil ile Mecliste yüzde 50 eşit temsiliyeti sağlayan tek parti olduk.“Kadınlarla Değiştireceğiz” iddiasıyla girdiğimiz seçimlerde kadın dayanışmamızla erkek egemen ittifaka karşı bir kez daha kazandık" denildi. 

'YARIM BIRAKILAN İŞİ TAMAMLAMA' VURGUSU

Açıklamada, devamla şu ifadelere yer verildi: "Yarım bıraktığımız bir iş var. Onca baskı, tutuklama, tehdit ve trol ordusuna, kadın düşmanlığı üzerinden yürüttüğü politikalara rağmen kadınları deviremeyen kadın düşmanı ittifak karşımızda duruyor. Seçim vaatlerinde “yalnız yaşayan kadınların sahiplendirilmesi” gerektiğini belirten, kadınları eve kapatan, kamusal alandan uzaklaştıran kadın düşmanı ittifak ülkeyi yönetmek istiyor.

FAŞİZMİ DURDURDUK GÖNDERME ZAMANI

Biz kadınlar, kadın düşmanlarını unutmadık, 90’ların kadın düşmanı karanlık yapılarını unutmadık, kendileri gibi düşünmediği için katlettikleri Konca Kuriş’i unutmadık, seçim otobüslerinde kadın adayının gölgesini gösteren kadın düşmanlarını unutmadık, 21 yıllık iktidarı boyunca erkek-devlet şiddeti sonucu katledilen kadınları unutmadık, İstanbul Sözleşmesinin tek adamın imzasıyla kaldırılmasını unutmadık, inancımız, bedenimiz, giyimimiz ve taleplerimiz üzerinden bizi ayrıştıranları unutmadık, kayyım rejimi ile yüzlerce kadın kurumunun kapatıldığını, milyonlarca kadının iradesine el konulduğunu unutmadık, kadın düşmanı partilerle ittifak kurup kazanımlarımızı pazarlık konusu yaptıklarını unutmadık, unutmayacağız, evet biz kadınlar 14 Mayıs’ta faşizmi durdurduk; şimdi gönderme zamanı!

KADINLARIN OYU DEĞİŞİME VE ÖZGÜRLÜĞE

Kadınların oyu, değişime; kadınların oyu, tek adam rejimine karşı özgürlüğe, eşitliğe, demokrasiye; kadınların oyu, gasp ettiğiniz kazanımlarımızı geri almaya, kadınların oyu, 3’üncü yolda Demokratik Cumhuriyeti hep birlikte inşa etmeye, kadınların oyu, kadın yoksulluğuna, işsizliğine dur demeye, kadınların oyu, erkek adalete değil, gerçek adalete, kadınların oyu, İstanbul Sözleşmesi ve 6284’ü hedef alanlara karşı etkin bir şekilde uygulamaya, umutsuzluğa yer yok, kazandık, yine kazanacağız, farklılıklarımızla biz kadınlar buradayız. Tüm kadınlara çağrımızdır; yaşamı yeniden kurmak için gelin hep birlikte 28 Mayıs’ta tek adam rejimini devirelim, değişime ışık yakalım! Arkadaşlarımızı, dostlarımızı, tüm yakınlarımızı, tüm kadınları sandığa götürelim! Sadece sandığa gitmekle kalmayalım, oylarımıza sahip çıkalım. Kadın düşmanlarına bir kez daha kadınların gücünü gösterelim!”

(MA)

Editör: Hamza Özkan