İZMİR -  Kadın düşmanı iktidarın örgütlü kötülüğüne, “örgütlü kadın mücadelesi” ile karşılık vereceklerini belirten KBG İzmir üyeleri, "Hiçbir yere gitmiyor, umutsuzluğa düşmüyor, boyun eğmiyor ve itaat etmiyoruz" dedi.

Kadınlar Birlikte Güçlü (KBG) İzmir,  “Biz hala buradayız” şiarıyla kadına yönelik artan baskılara karşı Konak İskele önünde basın açıklaması yaptı. "Biz hala buradayız" pankartı açılan açıklamada sık sık "Yaşasın kadın mücadelemiz", "Gözaltılar serbest bırakılsın", "İstanbul Sözleşmesi bizimdir, vazgeçmiyoruz", "Deniz Poyraz isyanımızdır" ve "Susmuyoruz, korkmuyoruz, itaat etmiyoruz" sloganları atıldı. 

Açıklamada KBG İzmir adına konuşan Didar Gül, Hür Dava Partisi, AKP, MHP, Yeniden Refah Partisi gibi kadın düşmanlarına karşı sokaklarda olduklarını vurguladı. İstanbul Sözleşmesi'ni yeniden imzalatmak için alanlarda olacaklarını kaydeden Gül, "14 Mayıs Cumhurbaşkanı seçimlerini ilk turda kazanamayan AKP-MHP- Yeniden Refah Partisi ve Hüda-Par'dan oluşan faşist, kadın düşmanı, LGBTİ+fobik iktidar bloğu 28 Mayıs seçimlerinde çeşitli şaibelerle zafer ilanını yaptı. Daha bu sabah saatlerinde Ankara'da Mor Dayanışma üyesi dört arkadaşımız hukuksuzca evlerine düzenlenen operasyon ile gözaltına alındı. Daha önce de kadın mücadelesine saldırıları nasıl sokakta yanıtladıysak bir kere daha işte buradayız" dedi.

ÖRGÜTLÜ MÜCADELE VURGUSU

Kadın katillerinin iyi hal indirimleri ile ödüllendirilmesine izin vermemek için sokaklarda olacaklarını söyleyen Gül, "Buradayız, çünkü yanı başımızda eline silah vererek gönderdiğiniz Onur Gencer isimli katilin karşısında Deniz Poyraz'ın gülüşünü, mücadelesini sokaklarda biz büyütüyoruz. Buradayız çünkü, yaşamak için öz savunma hakkını kullanan kadınların sesini sözünü büyütüyoruz. Ve buradayız çünkü sizin erkek, Türk ve Sünni iktidarınıza karşı mücadele ettiği için tutsak ettiğiniz tüm kadınları özgürlüğe bu mücadele ile kavuşturacağız. Gücümüzü dayanışmamızdan, gücümüzü birbirimizden, gücümüzü örgütlü mücadelemizden alıyoruz. Sizin örgütlü kötülüğünüze cevabı daha da örgütlenerek vermeye kararlıyız" diye belirtti.  

'SİNMİYOR, BOYUN EĞMİYORUZ'

"Hiçbir yere gitmiyor, umutsuzluğa düşmüyor, sinmiyor, boyun eğmiyor ve itaat etmiyoruz" diyen Gül, "İşte bu kararlılık sizi koltuklarınızda rahatsız ediyor ve korkutuyor! Korkmakta haklısınız! Korkun çünkü biz bu düzeni değiştirmek için hazırız! Korkun çünkü yaptığınız her şeyin hesabını vereceksiniz! Korkun çünkü İstanbul sözleşmesini elimizden alma ile öfkemizi büyüttünüz. 6284'e göz dikerek örgütlülüğümüzü büyütüyorsunuz. Sizin bu düzeninizi örgütleyerek yıkmak için kadınlar geliyor! Seçim sonrası kadınların örgütlülüğünü büyütme hamleleri bu kararlılığı gösteriyor. Bu kararlılık bize güç, faşist iktidara da korku salmaya devam edecek! Bu inanç bu irade sizi yenecek" diye konuştu.

( Kaynak: MA)

Editör: Hamza Özkan