DİYARBAKIR - TJA Dönem Sözcüsü Ayşe Gökkan’ın yarın görülecek duruşmasına katılım çağrısı yapan kadınlar, "Bıkmadan, usanmadan özgürlük ve eşitlik taleplerimizi haykıracağız" dedi. 

MA'nın haberine göre; Özgür Kadın Hareketi (TJA) Dönem Sözcüsü Ayşe Gökkan hakkında “örgüt yöneticisi olmak” ve “örgüt üyeliği” iddialarıyla açılan davanın 22’nci duruşması yarın Diyarbakır 9’uncu Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülecek. TJA’lı aktivistler bugüne kadar 84 defa gözaltına alınan ve hakkında 167 soruşturma açılan Gökkan’ın yarın görülecek duruşmasına katılım çağrısı yaptı. 

'GERİ ADIM ATMAYACAĞIZ'

TJA aktivisti Belgin Laçin, Gökkan’ın direnişçi kimliğine dikkat çekerek, “Gökkan, baskılara rağmen dik ve onurlu duruşuyla utanç duvarının örülmesini engelleyen kadındır. Sınırda duvarlar yükselmesin diye bedenini ortaya koymuş, gurur duyulan bir Kürt kadınıdır” dedi. 

Gökkan’ın annesinin cenazesine katılmasının engellenmesine tepki gösteren Laçin, bu durumun bile devletin kadın mücadelesinden korktuğunun göstergesi olduğunu söyledi. Laçin şöyle devam etti: "‘Kızımın en büyük hediyesi bana bu mücadelede dik ve onurlu olmasıdır’ sözleri bize bu mücadelenin ne kadar kıymetli olduğunu gösteriyor. Fakat onların Gökkan’ın mücadele arkadaşı diye tanımladığı ve değer verdiği annesinin cenazesine katılmasını engellemesi düşman hukukudur.Gökkan öncülüğünde mücadelemizi direnerek sürdüreceğiz. Alanlarda kadını yok sayan zihniyete karşı geri adım atmayacağız.” 

'TALEPLERİMİZİ HAYKIRACAĞIZ'

TJA aktivisti Birsen Güneş ise Kürt kadınlarının mücadelesine dikkat çekti ve "Kadın haklarını, demokrasiyi savunan binlerce kadın cezaevinde hukuksuza tutuluyor. Gökkan, kadın hakları, özgürlük, eşitlik, demokrasi ve anadilde savunma istediği için hukuksuzluğa uğruyor. Ana dilimiz haktır anadilinde savunma da haktır diyoruz. Kadınlar olarak bıkmadan, usanmadan özgürlük ve eşitlik taleplerimizi haykıracağız” ifadelerini kullandı.