AMED - Karabük T Tipi Cezaevi’nde tutulan tutsakların koğuşlarına 14 Haziran’da TEM şube polisleri tarafından baskın yapıldığı ve 10 saat arandığı belirtildi. 

Karabük T Tipi Kapalı Cezaevi’ne 14 Haziran’da TEM şube ekipleri tarafından baskın düzenlendiği ve 10 saat arama yapıldığı öğrenildi. Savcılık kararıyla yapılan arama sırasında ise tutsakların el yazmalarına, Kürtçe hikaye-öykü çalışmaları, dergi, kitap, ailelerine ait rehber ve adres notlarına el konuldu. 

Yanı sıra cezaevinde birçok tutsağın tahliyesinin engellendiği de belirtildi. İnfazlarını tamamlamalarına rağmen tahliyeleri engellenen tutsakların isimleri şöyle: “Mehmet Sarılatın, Aydın Kudat, Abdurrahman Güner, Ali Koç, Mustafa Karakaya, Ejder Doğan, Adem Oktay ve Eski Tatvan Belediye Başkanı Abdullah.” Cezaevinde tutulan ve tahliyeleri engellenen 30 yıllık tutsakların isimleri ise şöyle: “Hakkı Aygün, M. Şirin Taşdemir, Kadri Akkoç, Hasan Öğüt, Ali Haydar Elyakut, Muhuttin Pirinççioğlu ve Halil Temel.” 

690X390Cc Amd 16 06 2024 Karabuk Cezaevi Baskin

Gece 3'te soyadı tartışması...Ülkenin Vay Haline! Gece 3'te soyadı tartışması...Ülkenin Vay Haline!

Kamuoyuna çağrıda bulunan tutsaklar ve aileleri, bu keyfi uygulamanın bir an önce son bulmasını istedi. Aileler, hukuksuzluğun devam etmesi durumunda cezaevi önünde eyleme başlayacaklarını aktardı. 

Kaynak: https://mezopotamyaajansi.net/tum-haberler/content/view/245038