HABER MERKEZİ - KESK, iktidarın, TİS görüşmelerinde aldığı zam kararı teklifine tepki olarak ülke genelinde iş bırakma eylemi yaptı. Emekçiler, “Yoksulluk ücretine boyun eğmeyeceğiz” mesajı verdi. 

Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu (KESK), iktidarın kamu emekçilerine ve emeklilere 2024 yılı için altışar aylık dilimler halinde yüzde 14 + yüzde 9 maaş artışı, 2025 yılı için ise yüzde 6 + yüzde 5 maaş artışı teklifine tepki olarak ülke genelinde bir günlük iş bıraktı. Hükümetin TİS görüşmelerinde memur ve memur emeklileri için Merkez Bankası'nın enflasyon hedefinin dahi altında zam teklifi getirmesine tepki olarak ülke genelinde bir günlük iş bırakan emekçiler, hükümete tepki gösterdi. 

ANKARA 

İş bırakan KESK Ankara Şubeler Platformu üyeleri, Sakarya Meydanı’nında bir araya geldi. Eylemde konuşan KESK Eş Genel Başkanı Şükran Kablan Yeşil, iktidarın memur ve memur emeklisine zam teklifine tepki gösterdi. Yeşil, "Hükümetin bizleri yok sayan ilk teklifine, ilk uyarımız için iş bırakıyoruz. Bu teklif sefalet koşullarını dayatıyor. Hepimiz ile alay edilmiştir. Bu teklifte memnun edecek tek bir şey var mı? Bu daha başlangıç mücadeleye etmeye devam edeceğiz. Yoksulluk sınırının üstünde insanca yaşamaya uygun ücret için tüm kamu emekçilerine çağrıda bulunuyoruz" ifadelerini kullandı.

'ENFLASYON BEKLENTİSİNİN DAHİ ALTINDA'

Yeşil, Merkez Bankası'nın enflasyon hedefinin 2024 için yüzde 33, 2025 için yüzde 15 olduğuna dikkat çekerek, "Tekli edilen zam oranı, Merkez Bankası'nın enflasyon beklentisinin dahi altında kaldı" eleştirisinde bulundu. Yeşil, "Kamu emekçisi ve emeklisi ile toplamda 6 milyonu aşkın bir kitle 1 Ağustos’ta yapılan toplantıdan bugüne merakla 13 gündür kamu işverenin yani hükümetin teklifini bekliyordu. O teklif nihayet açıklandı" diye belirtti. 

AMED 

KESK’e bağlı Basın İletişim ve Posta Emekçileri Sendikası (Haber Sen) öncülüğünde Riha Yolu üzerinde bulunan Posta İşleme Merkezi (PİM) önünde toplanan Haber Sen üyeleri burada taleplerini dile getirerek, insanca bir yaşam istediklerini belirtti. 

KESK Amed Şubeler Platformu da Sûr ilçesinde bulunan Dağ Kapı Meydanı’nda bir araya geldi. KESK’in açıklamasına kentte bulunan sivil toplum örgütleri, odalar, siyasi parti temsilcilerinin yanı sıra Yeşiller ve Sol Gelecek Partisi (Yeşil Sol Parti) Amed milletvekilleri Serhat Eren ve Adalet Kaya’da destek verdi. 

Açıklamada sık sık “Savaşa değil, çalışana bütçe”, “Direne direne kazanacağız”, “Zam, zulüm, işkence işte AKP”  sloganları atıldı. Açıklamada  “Grevli TİS hakkı, demokratik çalışma yaşamı için mücadelemiz sürüyor, sürecek” pankartı açıldı. 

'SAVAŞA DEĞİL EMEKÇİYE BÜTÇE'

Açıklamada konuşan Yol, Yapı, Altyapı, Bayındırlık ve Tapu Kadastro Kamu Emekçileri Sendikası (Yapı-Yol Sen)  Amed Şube Başkanı Sıraç Çelik, mücadeleye devam edeceklerini söyledi. 

Ardından basın açıklamasını okuyan SES Amed Şube Eşbaşkanı Yıldız Orak Ok, “Bu daha başlangıç mücadeleye devam ediyoruz. Kazananlar hep mücadele edenlerdir” dedi. 

Açıklama “Savaşa değil, emekçiye bütçe” sloganlarıyla sona erdi. 

MERSİN

KESK Mersin Şubeler Platformu’nun Özgür Çocuk Parkı’nda yapılan iş bırakma eyleminde  “İnsanca bir yaşam grevli TİS’li sendika yasası istiyoruz”, “Rakamlar yalan yoksulluk gerçek” pankartı ve “Yoksulluğa şiddete savaşa hayır”, “Kadınlarla değil yoksullukla savaş” dövizleri taşıdı. Açıklamaya Yeşil Sol Parti Mersin Milletvekili Perihan Koca, Mersin Emek ve Demokrasi Platformu bileşenleri ve çok sayıda kişi katıldı. Kamu emekçileri adına açıklamayı okuyan Eğitim Sen Mersin Şube Eşbaşkanı Mahmut Sümbül, iktidarın toplu sözleşmeye ilişkin ilk teklifinin işçinin taleplerini içermediğini söyledi. 

'YOKSULLUK ÜCRETİNE BOYUN EĞMEYECEĞİZ'

Yoksulluk ücretine boyun eğmeyecekleri mesajı veren Sümbül son olarak şunları söyledi: “ Bizler sustukça, yetkimizi başkalarına teslim ettikçe başımıza nelerin geldiğini geçtiğimiz 6 toplu sözleşmede gördük. Kamu işvereni olan hükümetin sesimize kulaklarını kapatamaması, üzerinde pazarlık yapılabilecek yeni ve gerçek bir teklif sunması bizlere bağlı. Bunun için KESK olarak hükümetin hepimize sefalet-yoksulluk ve güvencesizlik dayatan ilk teklifine karşı ilk uyarımızı yapıyoruz.” 

Kitle açıklamanın ardından “Bu daha başlangıç mücadeleye devam”, “Birleşe birleşe kazanacağız” sloganları attı.

ANTALYA

Antalya iş bırakan emekçiler Antalya Defterdarlığı önünde basın açıklaması yaptı. Basın metnini KESK Antalya Şubeler Platformu Dönem Sözcüsü Nurettin Sönmez okudu. Sönmez, en haklı talepleri için mücadele edeceklerini kaydetti.

ADANA 

KESK Adana Şubeler Platformu Adana Büyükşehir Belediyesi önünde açıklama yaparak teklife tepki gösterdi. Merkez Bankası’nın 2024 yılı enflasyon hedefini yüzde 33, 2025 yılı hedefinin yüzde 15’e olduğunu hatırlatan KESK Adana Şubeler Platformu Dönem Sözcüsü Ahmet Aydoğan, iktidarın Merkez Bankası’nın hedeflediği ama tutmayacağı belli enflasyon oranlarının dahi altında sefalet artışı teklif ederek emekçilerle alay ettiğini belirtti. 

MÊRDÎN

KESK Mêrdîn Şubeler Platformu, Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) Mardin İl Müdürlüğü önünde açıklama yaptı. Açıklamayı KESK Mêrdîn Şubesi Dönem Sözcüsü Fırat Ergül okudu. Hükümetin sefalet, yoksulluk ve güvencesizlik dayatan ilk teklifine karşı ilk uyarılarını yaptıklarını kaydeden Ergül, “Üretimden gelen gücümüzü kullanıyoruz. Bu daha başlangıç, mücadeleye devam diyoruz” dedi.

Açıklama “Bijî berxwedana kedkaran” sloganıyla son buldu.

RIHA 

KESK Riha Şubeler Platformu’nun Ahmet Bahçıvan İş Merkezi önünde gerçekleştirdiği açıklamaya çok sayıda sendika üyesi katıldı. Açıklamada sendikalılar, “Grevli Toplu Sözleşme, güvenli istihdam, insanca yaşayacak temel ücret, baskı ceza ve sürgünleri durdurmak, ek ödemelerin emekliliğe yansıtılması için grevdeyiz" pankartı açtı. 

Katılımcılar sık sık, "Emekçiyiz haklıyız kazanacağız" sloganları attı. Açıklamayı platform adına Basın Yayın İletişim ve Posta Emekçileri Sendikası (Haber-Sen) Riha İl Temsilcisi Yasin Beyaz okudu. Tüm kamu emekçileri ve sendikalara TİS görüşmelerine karşı ortak mücadele çağrısında bulunan Beyaz, "Bugün ya bizleri yok sayan bu yoksulluk, sefalet, güvencesizlik teklifine boyun eğeceğiz ya da hangi sendikaya üye olursak olalım kamu emekçisi ile emeklisi ile 'hak verilmez mücadele ile alınır' diyerek ortak sorunlarımız, taleplerimiz için mücadeleyi yükselteceğiz" diye belirtti.

Açıklama alkış ve sloganlarla sona erdi. 

SEMSÛR

KESK Semsûr Şubeler Platformu, Toplu İş Sözleşmesi (TİS) görüşmelerine dair kent merkezinde bulunan Demokrasi Parkı önünde basın açıklaması gerçekleştirdi. 

“İktidara sesleniyoruz artık yeter geçinemiyoruz insan onuruna yanaşır bir yaşam” yazılı pankartın açıldığı açıklamada konuşan KESK Semsûr Şubeler Platformu Dönem Sözcüsü Zeynal Polat, “Bizleri yıllardır siyasi iktidarın ve yine bu iktidarın Hakem Kurulu’nun iki dudağı arasından çıkacak kararlara mahkûm eden bu garabet sisteme karşı hangi sendikanın üyesi olursa olsun tüm kamu emekçilerini yoksulluk sınırı üzerinde insanca yaşamaya yetecek bir ücret, güvenceli istihdam demokratik bir çalışma yaşamı, grev hakkı ile tamamlanmış gerçek toplu sözleşme sistemi için her adımda omuz omuza vermeye davet ediyoruz” dedi.  

Açıklama alkışlarla son buldu.

İSTANBUL 

Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası (SES) da iktidarın kamu emekçilerine ve emeklilere yapılan altışar aylık zam oranlarını protesto etmek için iş bırakma eylemi gerçekleştirdi. Sağlıkçılar Şişli'de bulunan Prof. Dr. Cemil Taşcıoğlu Hastanesi önünde toplanarak iş bıraktı.

“Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası” pankartının taşındığı eylemde, “Bu daha başlangıç mücadeleye devam”, “İnsanca yaşamak istiyoruz” sloganları atıldı. Birçok sağlık emekçisinin katıldığı eylemde, basın metnini SES Şişli Şube Eşbaşkanı Fadime Kavak Sevim okudu.

Açıklanan teklifin 20 milyondan fazla yurttaşı “sefalete” ve daha fazla yoksullaşmaya götürdüğünü ifade eden Sevim, teklifin kendileri için yok hükmünde olduğunu söyledi. TİS gereği üretimden aldıkları güçle iş bıraktıklarını vurgulayan Sevim, “Üstelik açıklanan teklifte tüm kamu emekçilerinin ortak talebi olan kira yardımı, ikramiye, kreş yardımı, seçim öncesi verilen 3600 ek gösterge ve mülakatın kaldırılması konularına ilişkin tek cümle dahi edilmemiştir” ifadelerini kullandı.

Ücret artışlarının kimsenin “inanmadığı” Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından yapıldığını söyleyen Sevim, “Artan enflasyon karşısında iğneden, ipliğe her şeye yağmur gibi zam yağdığı, çarşı, pazarın, market alışverişinin elimizi yaktığı bir zamanda bize kemer sıkmaya devam edeceksiniz denilmiştir” diye belirtti.

KESK İstanbul Şubeler Platformu da,“Ekonomik, sosyal, özlük ve demokratik haklarımız için gerçek Toplu İş Sözleşmesi (TİS) istiyoruz” şiarıyla Unkapı’da bulunan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı İstanbul Bölge Müdürlüğü önünde açıklama gerçekleştirdi. “TİS masası bir orta oyunudur, iktidar, Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) ve yandaş sendika eliyle emekçileri sefalete mahkum edemez, kabul etmiyoruz” pankartının açıldığı açıklamada, “Direne direne kazanacağız”, “Birleşe birleşe kazanacağız” sloganları atıldı. Birçok sendikalının katılım gösterdiği açıklamada KESK İstanbul Şubeler Platformu Dönem Sözcüsü Ayfer Koçak, basın metnini okudu.

Koçak, “Bizleri yıllardır siyasi iktidarın iki dudağı arasından çıkacak kararlara mahkum eden bu garabet sisteme karşı hangi sendikanın üyesi olursa olsun tüm kamu emekçilerini yoksulluk sınırı üzerinde insanca yaşamaya yetecek bir ücret, güvenceli istihdam demokratik bir çalışma yaşamı, grev hakkı ile tamamlanmış gerçek toplu sözleşme sistemi için her adımda omuz omuza vermeye davet ediyoruz”  diye belirtti.                 

İZMİR  

KESK İzmir Şubeler Platformu üyeleri, iş bırakma eylemi ardında Konak eski Sümerbank önünde basın açıklaması gerçekleştirdi. Açıklamanın yapıldığı alanda, “Vergide adalet insanca yaşayacak bir ücret istiyoruz” pankartı açılırken, “Kurutuluş yok tek başına ya hep beraber ya hiç birimiz”, “Birleşe birleşe kazanacağız” sloganları atıldı. Açıklamaya HDP İzmir Milletvekili Burcugül Çubuk, sivil toplum örgütleri, hak savunucuları ve siyasi parti temsilcileri destek verdi.

Açıklama yapan KESK İzmir Şubeler Platformu Dönem Sözcüsü Mustafa Güven, hükümetin 6 dönem boyunca tutmayan TÜİK’in sahte enflasyon rakamlarını temel aldığını ifade etti. 

SES İzmir Şubesi de, iş bırakarak Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi başhekimlik girişinde basın açıklaması gerçekleştirdi. Açıklamada “Hükümetin sunduğu teklif köleliktir. Kabul etmiyoruz. İnsanca çalışmak ve yaşamak için yoksulluk sınırı üzerinde maaş hakkımızdan vazgeçmiyoruz” pankartı açıldı. 

WAN

KESK Wan Şubeler Platformu da, KESK binası önünde basın açıklaması yaptı. Basın açıklamasından önce KESK üyeleri, davul zurna eşliğinde halaylar çekti. Basın açıklamasına Yeşil Sol Parti Milletvekili Zülkür Uçar, Wan HDP ve Yeşil Sol Parti yöneticileri ile KESK Wan Şubeler Platformu üyeleri katıldı. Basın açıklamasında sık sık “Zam, zulüm, işkence işte AKP” sloganları atılırken, “Güvenli iş, güvenli gelecek, İnsanca yaşayacak bir ücret için, grevli toplu sözleşme”, “İktidarın sefalet koşullarını dayatan TİS tekliflerine karşı, grevdeyiz” pankartı açıldı.

Basın açıklamasını KESK Wan Şubeler Platformu Dönem Sözcüsü Figen Çolakoğlu yaptı. Yapılan basın açıklamasından sonra açıklamaya katılanlar dağıldı.

Editör: Hamza Özkan