İZMİR - KHK ile işlerinden ihraç edilen kamu emekçileri için yapılan oturma eyleminin 271'inci haftasında, iktidar ve yandaşlarının çürümüşlüğüne dikkat çekildi.

Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu (KESK) İzmir Şubeler Platformu, Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile ihraç edilen kamu emekçilerinin işlerine iadesi talebiyle Karşıyaka Çarşıda düzenlediği oturma eylemine 271'inci haftasında devam etti. Bu hafta KESK Kadın Meclisi öncülüğünde yapılan eylemde "Savaşa, şiddete, yoksulluğa karşı barışı hayatlarımızı ve haklarımızı savunuyoruz " pankartı açıldı. Açıklamada sık sık "Vardık, varız, var olacağız", "Kadınlar birlikte güçlü", "Jin, jiyan, azadi" ve "Savaşa hayır barış hemen şimdi" sloganları atıldı.

Açıklamada konuşan Eğitim Sen İzmir 2 Nolu Şube Başkanı Zeliha Danyeli, parlamenter sistemin işlevsiz hale getirilerek oluşturulan yeni yönetim anlayışının halkı mutlu etmemdiğini söyledi. Uzun süredir ekonomik sıkıntılarla boğuşan halkın gözüne şatafatlı yaşamların sokulduğunu kaydeden Danyeli, "İdarecilerin itibar adı altında savurganlığı, sözde kalan tasarruf beyanları, yeni türedi görgüsüz zenginler toplumun vicdanını zedeler boyuta geldi. 'Balık baştan kokar' misali yönetenlerin halktan kopukluğu, bugünlerde basına yansıyan kara para aklama organizasyonlarına kapı açmıştır. Kısa yoldan köşeyi dönme hevesiyle iktidarın yarattığı koruma kalkanı altında hareket edenler sporcular, fenomenler, müteahhitler ve mafya gruplarının ipliği pazara çıkmaya başladı. Tüm bu çürümüşlük Anadolu insanının dikkatinden kaçmıyor" dedi.

'İŞİMİZE GERİ DÖNECEĞİZ'

"Aydınlar güçlerini birleştirerek savaşa karşı durmalı" "Aydınlar güçlerini birleştirerek savaşa karşı durmalı"

15 Temmuz 2016 tarihinde gerçekleşen darbe girişimi sonrasında işlerinden ihraç edilen kamu emekçileri için alanlarda olduklarını anımsatan Danyeli, "Tüm ülkeyi saran çoklu çürümüşlük kokusunu Anadolu coğrafyasının kültürel zenginliği olan rengarenk çiçeklerle gidereceğiz. Ve ağzımızdan dökülen 'Haklıyız, Kazanacağız, İşimize Geri Döneceğiz' sözleri, en güzel zafer halaylarıyla taçlanacak. Beraber yürüdük biz bu yollarda dedikleri ile hesaplaşmaya çalışanlar, fırsattan istifade ederek birçok arkadaşımızı da işlerinden ihraç ettiler. Elbet bu çoraklık, çok yakın bir zamanda yeşerecektir. Söz konusu ihraçlar için temellendirilen gerekçeler ise insan aklıyla dalga geçmek ve hukukun vicdani temeller üzerine oturtulmadığının ispatıdır. Kurum kanaati ve istihbarat raporu gibi evrensel normlara uzak, öznel, siyasi hınç barındıran yaklaşımlar ülkenin içine düştüğü girdabı göstermeye yetmektedir" diye belirtti.

MÜCADELE ÇAĞRISI

Yaşananların kendilerini de ihraç edilenleri de yıldırmadığını vurgulayan Danyeli, "Hakikat mücadelemizde, fiili meşru mücadelemizle toplumun vicdanındaki KHK yarasına merhem olacağız. Bu yolda arkadaşlarımızın düşmesini bekleyenlere yanıtımız nettir: Asla yalnız yürümeyeceksin! İzmir Emek ve Demokrasi Güçleri'nin bileşeni olarak yönetenlere diyoruz ki; gelin bu toplumu daha fazla germeyin. Toplumsal huzurun ve barışın ilk adımı olarak işlerinden ihraç ettiğiniz arkadaşlarımızı işlerine iade edin. KHK'leri iptal edin. Akli, vicdani ve ahlaki olanı da budur. Zaten önünde sonunda olacağı da budur. Tüm emek ve demokrasi güçlerini de bu uğurda mücadele etmeye davet ediyoruz" diye konuştu.

Kaynak: https://mezopotamyaajansi.net/tum-haberler/content/view/226285