HABER MERKEZİ - Millet İttifakı'nın cumhurbaşkanı adayı Kemal Kılıçdaroğlu, "Erdoğan iktidarının küstahlığına güçlü bir şekilde dur dedik. 28 Mayıs’ta sandığa gitmek ve tehlikeleri önlemek hepimizin ahlak, vicdani mecburiyetidir" dedi. 

Millet İttifakı'nın cumhurbaşkanı adayı CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, seçimlerin ikinci tura kalmasıyla ilgili olarak CHP Genel Merkezi'nde basın açıklaması yapıyor. Kılıçdaroğlu, "O gün, yani 28 Mayıs günü 2 aday ve iki farklı anlayış daha önce bir seçim olmamış gibi milletimizin karşısına çıkacak. Başta ilk turda bize inanan, destekleyen 25 milyon seçmen olmak üzere oyunu kullanan tüm vatandaşlarıma teşekkür ederim. İlk turda sandıktan bu iktidara karşı memnuniyetsizlik ve değişim mesajı çıktı. Erdoğan iktidarının küstahlığına güçlü bir şekilde dur dedik. Milletimin oyunun yarısını bile alamadı. İktidar partisinin oyları önemli şekilde eridi, 7 puan geriledi" dedi. 

ERDOĞAN'A YÜKLENDİ

"Maalesef bir demokrasi şöleni ve huzur havasında geçmesi gereken bir seçim süreci Erdoğan’ın yalan ve iftira kampanyaları ile gölgelendi" diyen Kılıçdaroğlu, "Ben karşımda daha mert daha yürekli bir rakip görmek isterdim. İnsanımız da yürekli, doğru dürüst, namuslu, doğruları söyleyen, doğruca eleştiren yürekli insanları hak ediyordu. Siyasi kültürümüz bir kez daha lekelendi ancak milletimizi çaresizlik içinde iftira ve karalama kampanyaları ile aldatmaya çalışanlar amaçlarına ulaşamadılar. Vatandaşlarımız onlara bu görevi şimdilik ve daha sonra vermeyecek. Nihayetinde milletimiz ilk turda yetkiyi iktidara vermeyerek bu sistemden ve bu zihniyetten memnuniyetsizliğini gayet açık bir şekilde ortaya koydu. Bunun yanında milletimiz bize de çok etkili başka bir mesaj verdi. Milletimiz öbür tarafa gereğini yaptı ama bize de güçlü mesajlar verdi" diye konuştu. 

'HER SANDIĞA 5 MÜŞAHİT' ÇAĞRISI

Kılıçdaroğlu, şunları söyledi: "Kimi vatandaşlarımız sandığa gitmedi, kimi gitti tepkisel oy kullandı, kimisi de istemeye istemeye Erdoğan’a oy verdi çünkü sistemin kara propagandasına maruz kaldı bu vatandaşlarımız. Biz de sizlerin mesajlarını aldık. Bu güzel memleketimize, adalet, bereket ve huzuru getirmek için ulaşmamız gereken daha milyonlarca vatansever insanımız var. Bu 10 günde tüm gayretimizi bu alanda sergileyeceğiz ama öncelikle vatandaşlarımızı bir konuda aydınlatmak ve bu YSK Meselesini açığa kavuşturmak isterim. Tüm tutanaklar elimizdedir. Tek bir oyun dahi hakkını yedirmeyeceğiz. YSK'ya gerekli tüm itirazları yaptık. Son bir oy dahi doğru yazılana kadar tepelerindeyiz. Bu seçim bir kez daha gösterdi ki bunların usulsüzlük ve ahlaksızlıkları sınır tanımıyor. 28 Mayıs tarihinde seçim sabahı her sandıkta bu kez bir iki değil 5 müşahitte ihtiyacımız var. Sandık görevlisine de müşahide de ihtiyacımız var. Bize oy veren 25 milyon kişiye çağrı yapalım.”

Erdoğan'a “Sınır namustur. Sen sınırını korumadın” şeklinde seslenen Kılıçdaroğlu, şöyle devam etti: "İktidara gelir gelmez, uyuşturucu baronlarının kökünü kazıyacağım. Bu sebeple iki torbacıya öldürdüğünüz Sinan Ateş kardeşimin hesabını soracağım. Erdoğan sen parmağındaki tek yüzükle iktidara geldin ama şu an aileni, 7 sülalesini zengin ettin. Devletin ve milletin 5 kuruşunda gözü olanının gözünü çıkaracağım. Söz verdim milletime, burunlarından fitil fitil getireceğim. 28 Mayıs’ta yeni bir seçime giderken halkıma sesleniyorum: Farkında mısınız bunlar kalırsa 10 milyondan fazla sığınmacı daha Türkiye’ye gelecek. Bunlar kalırsa dolar 30 liraya dayanacak, Şehirler sığınmacıların, mafya çetelerinin, uyuşturucu baronlarının kontrolüne geçecek. Farkında mısınız, bunlar karılırsa kadın cinayetleri artarak devam edecek, her meşrepten teröristi meclise sokacak. Biz buna asla izin vermeyeceğiz. Bunun için 28 Mayıs’ta sandığa gitmek ve tehlikeleri önlemek hepimizin ahlak, vicdani mecburiyetidir.”

( MA)