ANKARA - CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, yeni kadrolarla yürüyeceklerini belirterek, “Sarayın ve yandaşların değil milletin ve vatandaşların kazanacağı, tüm eleştirileri aldığımız ve alacağımız yeni bir süreci inşa etme zamanıdır” dedi.

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, seçimlerin ardından ilk grup toplantısını gerçekleştirdi. Grup toplantısında konuşan Kemal Kılıçdaroğlu, sözlerine Savunma Bakanlığı Makine ve Kimya Endüstrisi’ne (MKE) ait, Roket ve Patlayıcı Fabrikasında meydana gelen ve 5 işçinin yaşamını yitirmesine neden olan patlamaya değinerek başladı. Yemin töreninin ardından ilk toplantılarını yaptıklarına dikkat çeken Kılıçdaroğlu, Türkiye İşçi Partisi (TİP) milletvekili Şerafettin Can Atalay’ın hala cezaevinde tutulmasına tepki gösterdi.

‘KAZANAMADIK, ELEŞTİRİLER OLACAKTIR’ 

Seçim döneminin geride kaldığını belirten Kılıçdaroğlu, şunları kaydetti: “Elbette oturup değerlendireceğiz. Her değerlendirmenin kendisine göre artıları eksileri olacaktır. Yolu doğru olanın yükü ağır olur. Yolumuz doğrudur ve yükümüz ağırdır. Bizim yükümüz sadece bize özgü değildir. 85 milyonun yükünü çeken bir partidir. Anayasaya karşı olan bir hükümete karşı da demokrasi mücadelesi veriyoruz. Yolumuz doğruysa yükümüz de ağır olacaktır. Kazanamadık. Arkasından elbette eleştiriler gelecektir. Kalemini satan gazetecilerin doğruluğunu tartışmak da benim görevim. Haklı eleştirilerini yazan bütün gazetecilere saygım var ama kalemini satan ve kendisini savcı, yargıç yerine koyan gazetecinin görevini sorgulamak da benim görevimdir. Bize oy veren 25 milyonun hayali ile bizim hayalimiz aynıydı. Kinden arınmış bir siyaset anlayışını bu ülkeye getirecektir. Yeni bir anlayış getirecektir. Kimsenin ötekileştirilmediği güzel bir Türkiye getirecektik. Bu idealimizden vaz geçmedik. Yolumuza inançla kararlılıkla devam edeceğiz. Bu ülkeye demokrasi getirilinceye kadar mücadelemize devam edeceğiz.”

‘25 MİLYON ÜLKENİN TEMEL TAŞIDIR’

25 milyon vatandaşın kendisine oy verdiğini belirten Kılıçdaroğlu, “Vatandaşlar sadece bana oy vermedi. Ortaya koyduğumuz iradeye, kardeşliği, barışı ve adil bölüşümü destekledi. Yalan siyaseti karşısında hakikatin yanında oldular. 25 milyon bu ülkenin temel taşıdır. Yeni kazanacağımız gençler ve kadınlarla 25 milyonu 30 milyon yapmak da CHP’nin boynunun borcudur” diye konuştu.

‘BİTMEYEN İSTİBDAT DÖNEMİ YOKTUR’

Saraya ve sözcülerine seslenen Kılıçdaroğlu, “Siz bu iradeyi asla teslim alamayacaksınız. Biz değişecek, yenilenecek ve güçleneceğiz. Bitmeyen istibdat dönemi yoktur, çünkü daima karşısında hürriyet diyenler vardır, var olacaktır” dedi. 

‘YENİ KADROLARLA YÜRÜYECEĞİZ’

Kılıçdaroğlu sözlerini şöyle sürdürdü: “Yeni kadrolarla yürüyeceğiz. Sarayın ve yandaşların değil milletin ve vatandaşların kazanacağı, tüm eleştirileri aldığımız ve alacağımız yeni bir süreci inşa etme zamanıdır. Bu süreci inşa edeceğim diyen bütün arkadaşlarıma seslenmek istiyorum: Önce bireysel beklentilerden arınmak zorundayız.”

( Kaynak: MA )

Editör: Hamza Özkan