ŞIRNEX – Kürt siyasetçi Orhan Doğan’ın anmasında konuşan DBP Eş Genel Başkanı Keskin Bayındır, “50 yıl boyunca bu mücadelenin yükünü onlar sırtlandı bundan sonra ise bizler bu yükü sırtlanacağız” dedi.

Şirnex’te, Kürt siyasetçi Orhan Doğan, mezarı başında anıldı. Cizîr (Cizre) ilçesinde bulunan Asri Mezarlığı’ndaki gerçekleştirilen anmaya Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) Eş Genel Başkanı Keskin Bayındır, Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi (DEM Parti) Sözcüsü ve Orhan Doğan’ın kızı Ayşegül Doğan, Şirnex Milletvekili Zeki İrmez, DBP ve DM Parti Şirnex il ve ilçe örgütleri, DEM Partili belediye eşbaşkaları ile çok sayıda kişi katıldı.

‘ORHAN DOĞAN, KÜRT HALKININ ÖNCÜSÜDÜR’

Anmada ilk olarak konuşan DBP Eş Genel Başkanı Keskin Bayındır, “Özgürlük, eşitlik ve barış için Kürt özgürlük mücadelesinde yaşamını yitirenleri anıyoruz. Bugün 29 Haziran’dır. 29 Haziran Kürt halkının hafızasında ayrı bir yer kaplıyor. Orhan Doğan’ı kaybettiğimiz gün olmakla beraber bugün yine Şeyh Sait ve arkadaşlarının idam edilmelerinin yıldönümüdür. Yıldönümü dolayısıyla Şeyh Sait ve arkadaşlarını da anıyoruz” dedi.

Orhan Doğan’ın, “Ey Kürt milleti, sizler demokrasiye layıksınız ve sizler özgürlüğe ve en güzel barışa layıksınız” sözlerini alıntılayarak konuşmasına devam eden Bayındır, “Orhan Doğan, kendi hayatını Kürt halkının özgürlük mücadelesinde sürdürdü. Son nefesine kadar demokrasi ve barış mücadelesi içinde yer aldı. Bunun için Kürt halkının öncüsüdür. Bizler de, ömrümüzün sonuna kadar bu mücadeleyi sürdüreceğiz” diye konuştu.

‘GENÇLER, ONLARIN MİRASINI SIRTLANIP MÜCADELEYİ BÜYÜTÜYOR’

Orhan Doğan’ın yaşamının “Nasıl yaşamalı?” sorunun cevabı olduğunu belirten Bayındır, “Bizlere büyük bir miras bıraktı. Bu halkımız özgürlük ve demokrasiyi hak ediyor. 50 yıl boyunca bu mücadelenin yükünü onlar sırtlandı bundan sonra ise bizler bu yükü sırtlanacağız. Her kahramanımız, bu halk için büyük bir eksilmedir. Fakat on binlerce gencimiz onların öncülüğünde bu yükü sırtlanıp mücadeleyi büyütüyor” ifadelerini kullandı.

Ardından konuşan DEM Parti Sözcüsü ve Orhan Doğan'ın kızı Ayşegül Doğan ise “İyi ki babamızdı. İyi ki yoldaşımızdı. Bizlere böyle onurlu bir miras bıraktı. Bizler yalnız değiliz” dedi.

‘ONURLU BİR DİRENİŞ VE KARARLI BİR MÜCADELE VAR’

Van’da 4.2 şiddetinde deprem Van’da 4.2 şiddetinde deprem

“29 Haziran Kürt halkı için bir mesajı barındırıyor” diyen Doğan, “100 yıldır Kürtler ya idam ediliyor ya da idam edilmek isteniyor. Evet, bu parçada idam edilme yok fakat İran’da Kürtler hala idam ediliyor. Burada da güçleri yetse Kürtleri idam etmek için tereddüt etmeyecekler. Bu bir kader değil. Kürt halkının tarihinde ne kadar katledilme, tutuklanma gibi karanlık günler varsa bir o kadarda direniş vardır. Onurlu bir direniş ve kararlı bir mücadele var” şeklinde konuştu.

Konuşmaların ardından anma, okunan dualar ve mezarlığa bırakılan karanfillerle son buldu.

Kaynak: https://mezopotamyaajansi.net/tum-haberler/content/view/246277