QERS - "Büyük Özgürlük Yürüyüşü"nde konuşan DEM Parti Milletvekili Ömer Öcalan, "Kürt sorununun çözümü için tek muhatap Sayın Öcalan’dır. Mücadelemiz, özgürlük sağlanıncaya kadar devam edecek" dedi. 

PKK Lideri Abdullah Öcalan’ın fiziki özgürlüğünün sağlanması ve Kürt sorununun demokratik çözümü için başlatılan “Büyük Özgürlük Yürüyüşü” ikinci gününde devam ediyor. Qers kolunda yer alan ve Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) Eş Genel Başkanı Çiğdem Kılıçgün Uçar'ın da yer aldığı yürüyüşçüler, sabah saatlerinde kentten ayrılarak, Dîgor ilçesine bağlı Bazarcix (Dağpınar) beldesine geçti. 

Burada yurttaşları selamlayan DBP Eş Genel Başkanı Çiğdem Kılıçgün Uçar, Kürt sorununun çözümsüzlüğüne işaret ederek, "Yüzyıldır sürdürülen bu devlet politikasının sonuç vermediğini biliyoruz. Bunu en iyi de devlet biliyor. Bu özgürlük yürüyüşü ile Kürt sorununda demokratik çözümün mümkün olduğunu ve muhatabın Sayın Öcalan olduğunu gösteriyoruz" diye kaydetti. 

Yürüyüşçüleri karşılayan 80 yaşındaki Zarif Anlı ise, "Her zaman bu mücadeleyi yaşatacağız ve yalnız bırakmayacağız” dedi. Açıklamada sık sık “Bijî berxwedana zindanan” ve “Bijî berxwedana Îmraliyê” sloganları attı. 

'TECRİT KALKSIN, KÜRT SORUNU ÇÖZÜLSÜN' 

Yürüyüşçüler daha sonra Dîgor ilçesine geçti. DEM Parti Milletvekili Ömer Öcalan, Dîgor Katliamı'nda yaşamını yitirenleri andı. İmralı tecridine dikkati çeken Öcalna, "Sayın Öcalan'ın tüm hakları ayaklar altına alınmış. Bunun için buradayız ve amacımız tecridin kaldırılması ve Kürt sorununun çözülmesidir. Kürt sorununun çözümü için tek muhatap Sayın Öcalan’dır. Bizim mücadelemiz, özgürlük sağlanıncaya kadar devam edecek. Durduğumuz yer meşrudur. Meşru olmayan, kanunu tanımayan, zulüm eden sizsiniz. Kanunlarınıza uyun ve önümüzden çekilin. Herkes sizin bu zulmünüzü görüyor. Digorlular, Sayın Öcalan’ın burada yaptığı toplantıyı da biliyor. Digor, en zahmetli günlerde can verdi ama başını öne eğmedi" şeklinde konuştu. 

Öcalan, şöyle devam etti: "Artık kimse ölmesin ve onurlu bir barış sağlansın istiyoruz. Bu barışı da ancak Sayın Öcalan sağlayabilir. Halkımız her şeyi biliyor ve tanıyor. Biz, halkımız ve önderimiz için yürümeye devam edeceğiz. İmralı’nın kapılarını artık açın. Bu ülke gülistana dönsün."

BİR SAATLİK YÜRÜYÜŞ

Yürüyüşçüler, açıklama sonrası ilçe merkezinde “Bijî berxwedana Îmraliyê” ve “Bijî berxwedana zindanan” sloganlarıyla yürüyüş gerçekleştirdi. Çevredeki yurttaşlar da alkış ve sloganlarla yürüyüşçülere destek verdi. Bir saatlik yürüyüşün ardından Digor Katliamı’nın yaşandığı yere karanfiller bırakıldı.

Muhabir: https://mezopotamyaajansi.net/tum-haberler/content/view/231719