MERSİN - Eğitim Sen Genel Başkanı Nejla Kurul, Türkiye’deki eğitim alanında yaşanan sorunlara dikkati çekerek, “Kamu hizmetini kötüleştirirseniz, toplumda özel hizmetler iyiymiş algısı yaratırsınız” dedi. 

Eğitim ve Bilim Emekçileri Sendikası (Eğitim Sen) Mersin Şubesi, 5 Ekim Dünya Öğretmenler Günü’ne ilişkin sendika binasında basın toplantısı düzenledi. Toplantıya, Eğitim Sen Genel Başkan Nejla Kurul, Mersin Emek ve Demokrasi Platformu bileşenleri yanı sıra sendika üyesi çok sayıda emekçi katıldı. Toplantının yapıldığı salona, “Öğretmen yalvarmaz, öğretmen boyun eğmez, öğretmen el açmaz,  öğretmen ders verir” pankartı asıldı.

Toplantıda konuşan Mersin Eğitim Sen Başkanı Mahmut Sümbül, okullarda yaşanan eksikliklere dikkati çekerek, kentte şimdiye kadar 79 sınıfın kapatıldığını, 23 öğretmen ve 14 öğrencinin PCR testinin pozitif olduğunu, temas halinde olan 2 bin 400 öğrencinin de eğitimden mahrum kaldığını söyledi. 

Eğitim Sen Genel Başkanı Nejla Kurul ise Türkiye’de öğretmenlerin yaşadıkları zorluklardan söz ederek, öğretmen ücretlerinin asgari ücrete yaklaştığını dile getirdi. Kurul, “Bu insanların onurlu bir biçimde yaşamını sürdürebilmesi için onlara ödenen ücret kadar değer biçilen bir Türkiye koşulları içerisinde yaşıyoruz. Yani Türkiye'de öğretmenler kendilerini bir öğretmen değerinde hissetmiyorlar” diye konuştu. Pandemi koşullarında okulların açıldığını hatırlatan Kurul, şu ana kadar alınmayan tedbirler sonucu farklı illerdeki okullara ait bin 700 sınıfın kapatıldığı bilgisini paylaştı. 

TOPLUMSAL ÖNDERLİK YAPMA ZAMANI 

Kamusal eğitimin tasfiye edilerek, özelleştirmeleri güçlendiren bir anlayışın görüldüğü bir süreci yaşadıklarını ifade eden Kurul, kamu hizmetinin kötüleştirilmesi karşısında özel hizmetlerin iyi olduğu algısının oluşacağını belirtti. 

Kurul, mücadelelerini hem öğretmenler hem de öğrenciler için sürdüreceklerini belirterek, “Öğretmenlerin sadece okulun içinde değil artık toplumsal önderlik yapma zamanı gelmiştir. Artık entelektüel öğretmen, mücadele eden öğretmen, riskleri göze alan öğretmen olma zamanı gelmiştir. Korkunun hayatımızdan çıkmasını sağlamak durumundayız. Bu cesaretle tüm eğitim ve bilim emekçilerini sendikamıza davet ediyoruz” dedi. 

( Kaynak: MA http://mezopotamyaajansi35.com/tum-haberler/content/view/148342