AMED - Piran’da halka seslenen Kürt siyasetçi Leyla Zana, üçüncü yol fikriyatının temsilcisi PKK Lideri Abdullah Öcalan’a selam göndererek, “Üçüncü yol demokrasi ve adaletin yoludur” dedi. 

Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi (DEM Parti) Amed İl Eşbaşkanları, milletvekilleri Cengiz Çandar, Serhat Eren, Büyükşehir belediye eşbaşkan adayları, Kürt siyasetçi Leyla Zana ve Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) Amed il eşbaşkanları, yerel seçim çalışmaları kapsamında Piran (Dicle), Gêl (Eğil) ve Pasur (Kulp) ilçelerinde halk ziyaretlerinde bulundu.  İlk olarak Piran’da temaslarda bulunan heyet burada halkın yoğun coşkusuyla karşılandı. DEM Partililer ilçeye konvoy ile girdi. Konvoy boyunca ilginin olduğu partililer halkı zafer işaretleriyle selamladı.  

Çeşmebaşı’nda toplanan yurttaşlar, “Jin jiyan azadî” ve “Biji Serok Apo” sloganlarıyla uzun süre yağan karla karışık yağmurun altında halaya durdu. 

İlk olarak konuşan DEM Parti Amed Milletvekili Cengiz Çandar, Piran’ın 91’deki rolüne işaret ederek, “Çok yakında Ortadoğu’ya barış gelecek ve sizlerden aldığımız güçle yeni bir sürece gideceğiz” dedi. 

‘ÜÇÜNCÜ YOL DEMOKRASİNİN YOLUDUR’

"Mazbata verilmedi’ haberi yanlıştır, doğru değildir" "Mazbata verilmedi’ haberi yanlıştır, doğru değildir"

Kürt siyasetçi Leyla Zana da, 91’de demokrasinin adımlarını bu meydanda attıklarını belirterek, siyasette üçüncü yolun önemine değindi. Zana, “Bugün de bu adımları başlatacağız. Üçüncü yol barışın, demokrasinin ve adaletin yoludur. Herkesi özgür insan olarak yetiştirmeye hazır mıyız?  İrademizi güçlü bir şekilde sandığa yansıtacağız. Bu çocuklarımızın geleceğidir. Güçlü bir iradenin sandıkta çıkması güçlü bir barış demek. Güçlü bir demokrasi ve özgürlükçü günler demek. Özgür ve birlikte bir yaşamın geleceğin tohumlarını 91’de bu alanda atmıştık. Umuyor ve diliyorum ki üçüncü yolun hayat bulması için de ki biliyorsunuz; bunda Sayın Abdullah Öcalan’ın büyük bir payı var. Halklar bütün özgürlüklerini bütün kimliklerini asimile ve inkar etmediği, birbirine saygı duyarak geleceği örme umudunu çiziyor. Tekrar diyoruz ki bu fikirleri, bu felsefeyi yaşamda bize öğretene bir selam gönderiyoruz” şeklinde konuştu.

Konuşmaların ardından heyet ve kitle, “Biji serok Apo” sloganlarıyla halaya durdu. Sonrasında heyet Qulbin (Bozova) köyüne geçti. Heyet burada da yoğun coşkuyla karşılandı ve burada da halaya durdu. 

Heyetin Pasur ve Gêl’de halkla temasları sürecek.

Kaynak: https://mezopotamyaajansi.net/tum-haberler/content/view/236786