ANKARA - DEM Parti’nin, Amed Büyükşehir Belediyesi eşbaşkanlığı için Leyla Zana’ya teklif götürdüğü iddiası partinin yetkili isimlerince yalanlandı. Konuştuğumuz parti yetkilileri, Leyla Zana’ya herhangi bir teklif götürülmediğini, daha önce açıklandığı gibi adayların ön seçim formülü ile belirleneceğini kaydetti.

Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi’nin (DEM Parti) yerel seçimlerde Amed Büyükşehir Belediyesi eş başkanlığı için siyasetçi Leyla Zana’ya teklif götürdüğü iddiası, dünden bu yana kamuoyunun gündeminde.

Kendilerine ulaşıp bu iddiayı yönelttiğimiz kimi parti yetkilileri, Leyla Zana’ya herhangi bir teklifin götürülmediğini söyleyerek iddiayı yalanladı.

Parti yetkilileri, daha önce kamuoyuna açıkladıkları gibi Kurdistan’da gösterilecek adayların ön seçim ve Kent Uzlaşısı modeli esaslarına göre hareket edilerek belirleneceğini belirtti.

Maden Mühendisleri Odasından Eş Başkanlara ziyaret Maden Mühendisleri Odasından Eş Başkanlara ziyaret

Kararlaştırılan seçim modeli dışında hareket edilmeyeceğinin altını çizen yetkililer, bundan dolayı herhangi bir isme teklif götürülmesinin mümkün olamayacağını kaydetti.

'KİMSEYE TEKLİF GÖTÜRÜLMESİ MÜMKÜN DEĞİL'

Parti yetkililerinin altını çizdikleri bir diğer nokta ise, aday adaylarının partilerinin İl Seçim Komisyonlarına yapacakları başvurular ile ancak ön seçime girebilecekleri.

Yetkililer, parti merkezinin hiçbir şekilde bu başvurulara müdahale etmeyeceğini ve ön seçimde çıkacak sonuca göre hareket edileceğini, gelinen aşamada ise bu karardan vazgeçilmeyeceğini paylaştı.

 MA / Mehmet Aslan

Kaynak: https://mezopotamyaajansi.net/tum-haberler/content/view/227817