ANKARA - İran'da 22 yaşındaki Mahsa Amini'nin gözaltında katledilmesinin ardından başlayan protestolar dünya geneline yayıldı. Fransa, İngiltere, Kanada, Irak ve Şili'de eylemler yapıldı.

MA'nın haberine göre;  İran'da 'ahlak polisi' tarafından katledilen 22 yaşındaki Kürt kadın Jina Mahsa Amini için yapılan eylemler İran'da 10'uncu gününde devam ediyor.

İran'ın yanı sıra dünyanın pek çok ülkesinde Amini ve İranlı protestocular için destek gösterileri yapıldı. İnsan hakları örgütlerine göre İran'ın çok sayıda kentinde yapılan eylemlerde şu ana kadar 50'den fazla kişi hayatını kaybetti.

İngiltere, Fransa, Kanada, Şili, Polonya ve Irak'ta destek yürüyüşleri yapıldı.

LONDRA'DA 12 KİŞİ GÖZALTINA ALINDI

Londra'nın farklı noktalarında düzenlenen protestolarda eylemciler ve polis arasında çatışmalar yaşandı. Polis, İran Büyükelçiliği önünden Marble Arch ve İngiltere İslam Merkezi'nin bulunduğu Maida Vale'ye doğru yürüyen eylemcilere saldırdı. 

Polis, Knightsbridge'de eylemcilerin polise yabancı cisimler attığını ve polis barikatını aştığı, atılan şişeler nedeniyle 5 polisin yaralandığını, 20 kişinin de gözaltına alındığını iddia etti.

İngiltere İslam Merkezi'nin çatısına tırmanan bir kişi ise İran'ın 1979'daki İslam Devrimi öncesinde kullanılan ulusal bayrağını açtı.

Diğer yandan bazı sanal medya kullanıcıları İran rejimi yanlısı kişilerin akşam saatlerinde eylemcilere kesici aletlerle saldırdığını ve gruplar arasında kavgaların çıktığını öne sürdü.

FRANSA'DA POLİS ŞİDDETİ

Fransa'nın başkenti  Paris’te bir araya gelen göstericiler, Amini’nin ölümü nedeniyle İran hükümetini protesto ederek, hükümetin kadınlara karşı olan tutumunu kınadı. İran'ın dini lideri Ali Hamaney aleyhine sloganlar atan eylemciler, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron'u Hamaney'in otokratik rejimine karşı tavır almaya çağırdı. 

Chatelet Meydanı’nda toplanan eylemciler de daha sonra Eyfel Kulesi’nin karşısında bulunan Trocadero Meydanı’nda bir araya geldi.

Trocadero Meydanı’nda toplanan yüzlerce eylemci, İran’ın Paris Büyükelçiliği’ne yürüdü. Polis, İran Büyükelçiliği’ne 200 metre kala kitleyi durdururken, polis ile eylemciler arasında çatışma yaşandı.

DİASPORA EYLEMDE

Kanada, Şili, Polonya ve Irak'ta da İranlı protestoculara destek eylemleri yapıldı.

Kanada'nın en büyük kenti olan Toronto'da binlerce kişi Amini adına düzenlenen protestolarda yer aldı. Katılımın yoğun olduğu protestolarda, "dünyanın en uzun caddesi" olarak anılan Yonge Caddesi trafiğe kapatıldı. Başkent Ottawa'da ise İranlılar parlamento binası önünde toplandı.

Amini'nin 17 Eylül'de düzenlenen cenazesinin ardından kadınların başlattığı saç kesme eylemi, söz konusu eylemlerde de devam etti.

Editör: Haber Merkezi