banner9

banner8

Cansu Fırıncı: yasaklanması engellenmesi bir yere hapsedilmesi mümkün olmayan sanattan bahsediyoruz

        DERSİM ÖTEKİLERİN GÜNDEMİ RÖPORTAJ;  Dersime konuk olan -Oyun Sandalı- Tiyatrosu, Dersim Belediyesinin Konferans salonu da tek kisilik Oyunuyla 18 Haziran da Sahne aldı. Oldukça anlamlı ve günümüze de eş düşen Nazım Hikmetin faşizme meydan okuyan Taranta Babu'ya yazılan mektuplardan oyun uyarlanmış.

Haberler 25.06.2019, 18:17 25.06.2019, 18:17
188
Cansu Fırıncı: yasaklanması engellenmesi bir yere hapsedilmesi mümkün olmayan sanattan bahsediyoruz

 

 

 

 

DERSİM ÖTEKİLERİN GÜNDEMİ RÖPORTAJ;  Dersime konuk olan -Oyun Sandalı- Tiyatrosu, Dersim Belediyesinin Konferans salonu da tek kisilik Oyunuyla 18 Haziran da Sahne aldı. Oldukça anlamlı ve günümüze de eş düşen Nazım Hikmetin faşizme meydan okuyan Taranta Babu'ya yazılan mektuplardan oyun uyarlanmış. Verilen mesaj oldukça dikkat çekiciydi.. Sinemacı ve Tiyatrocu Cansu Fırıncı'la oyun sonrasında yazarımız Özlem Kırmızıtoprak'ın sorularını yanıtladı;Sizi tanıya bilir miyiz kimdir Cansu Fırıncı?

İsmim Cansu FIRINCI, yaş 37. Oyunculukla meşgulüm uzun zamandır. Lise yıllarında asıl temel olarak başladım; Zafer Gece Hürün yönetimindeki tiyatro oyunculuğu kurslarına katıldım akabinde üniversitede başka bir bölümü kazandım ama tiyatro, oyunculuk için bıraktım, aynı zamanda edebiyatla da meşguldüm. Oynuyorum, yazıyorum, düşünüyorum oynayan yazan  düşünen insan Cansu Fırıncı.

Toplumda istediğiniz duyarlılığı alıyor musunuz?

Yani meşakatli bir soru bu. İstediğimiz duyarlılık nedir? Toplumda bugün koşulularında bu duyarlılığın ne kadarı tekabül ediyor bizim yaptığımız çalışmalarımıza, bunlar tartışılır. Burada asıl olan toplumda arzu edilen duyarlılığın oluşup oluşmamasına bakmaksızın üretimde bulunmaya devam etmektir. Halka güvenmek, kendi üretimlerine güvenmek zaman içerisinde daha geniş kitlelerle buluşacağı kucaklaşacağı daha fazla halk kesimleriyle birlikte devineceğini görmek; bunun umudunu inancını asla hiçbir zaman kaybetmemek, bunun yüz katıda bin katıda ilgi görse bizim tiyatro oyunlarımız bu muhtemelen yinede bize, arzu ettiğimiz ilginin alakanın aslında donmadığı duygusuyla devam edecektir. Bu biten bir süreç değil yani birilerine ulaştın kalabalık çok ama ulaşmadığın daha milyonlar var dolayısıyla evet biz artık yeterli ilgiye ulaştık. Toplumsal bilgiye kavuştuk bu kadar demez sanat emekçisi, dediği anada sanat üretimi düşer.

[video width="368" height="656" mp4="https://www.otekileringundemi.com/images/haberler/2019/06/video-1561459171.mp4"][/video]

Neden Nazım Hikmet’ten Taranta Babu?

Ben ilk tek kişilik oyunumu oynamaya karar verdiğimde kafamda metin zaten Taranta Babu’ya mektuplardı. Nazım Hikmet’in çok sevdiğim şiir Nehir Şiiri, kullandığı üslup şiir biçimi anlattığı konu o konunun evrenselliği ve güncelliği beni defalarca o şiiri okumaya itmişti. İtalya’da Musolin, İtalya’sında faşist İtalya’da geçer konusu bugünün dünyasında da Türkiye’sinde bu konunun güncel bağlantıların karşılığı olduğunu gördüğüm için bir taraftan bu metni oynamak istedim. İroni var içinde hüzün var içinde faşizm tarifi var. Sevdiği kadına mektuplar yazan aşık bir genç var içinde, o şiirin içinde o kadar çok şey var ki; ama o çokluk bir yerden sonra anlamsızlaşmıyor, bir bütünü ifade ediyor. Şiirin içerisindeki her ayrıntı ve detay şiirin bütününe hizmet ediyor dolayısıyla benim sanata bakış açımla birebir uyumlu bir metin olduğunun da gördüm ve hissettiğim, bundan dolayı  da  Taranta Babu mektupları oynamayı tercih ettim.

Tiyatroda verdiğiniz mesaj alınıyor mu?

Genel olarak insanların tepkiler iyi anlayan gözlerle seyir ediyorlar, anlayan gözlerle izliyorlar finalde, final de patlayan alkışın oyunu beğeni sağladığını gösteriyor bize. Fakat Nazım Hikmet’in Taranta Babu’ya mektuplarını okumuş ya da daha hiç okumamış seyirci tiyatro izleme alışkanlığı  olan seyirci arada sırada keyfe keder tiyatro seyreden seyirci bu oyundan anladığı algıladığı dozların düzeyi elbette ki birbirinden farklıdır. Bu önlenebilir bir durum değil ama oyundan çıkan seyircinin oyun üzerine günlerce düşünmeye devam ettiğini değişik örneklerde gördük, öğrendik bu bize söylendi kulağımıza çalındı buna dair bir çok örnek demek; Taranta Babu oyunu işlevini yerine getiriyor. Oyun süresine sınırlı kalmıyor oyun süresinin dışına taşıyor buda Taranta Babu’nun bizim niyet ettiğimiz amacına bir anlamda bir nebze başarı gösterdiğini yerine getirdiğini gösteriyor.

Daha önce Dersim'de her hangi bir oyun oynadınız mı?

Dersim'e ilk defa geldim, bu oyun vesilesiyle dolayısıyla burada bir oyun sahneleme şansım olmadı.

 

Bölge olarak Dersimin size yansıması nasıldır?

İnanılmaz bir yer Dersim. Türkiye’nin birçok bölgesini mesleğim gereği gezdim ama Dersim gibi bir yer daha önce rastlamadım. Hem halkın bilinç düzeyi ilericiliği açık görüşlülüğü misafirperverliği hem de doğasının oldukça olan dışı bir yapay arz etmesi; çarptı öyle diyeyim hiç lafı dolandırmaya gerek yok .

Önümüzdeki süreçlerde nerelerde olacak etkinlikleriniz?

Bizim oyunumuz Amasya’da MHP’li Belediyesi tarafından engellendi, orada fiilen yasaklandı. Onun üzerinden çok kuvvetli bir dayanışma ağı oluştu, oyunla ilgili Türkiye’nin pek çok yerine oyunu götürmek isteyen seyirciyle buluşturmak isteyen insanlar var. Bizimle temas ediyorlar bu Doğu Anadolu’dan, Karadeniz’e, İç Anadolu’dan Ege’ye kadar Türkiye’nin pek çok yerinde il ilçe bazında hatta bazen de o ilçenin hemen yanında ki kasabalarda dahi oyunun oynanması için mücadele eden emek veren insanlar var. Dolayısıyla çok fazla yerde oynamaya devam edecek oyun.

Tiyatro sanatında felsefe nerede duruyor?

Şimdi anlam arama işin özü tabi her sanatın temelin de bir felsefe yatar. Kendi felsefesi yatar. Genel olarak felsefeyle de ilişkisi iletişimi vardır, sanat dallarının biz oyun sandığı olarak tiyatro sanatına baktığımız zaman insanların eşitlik, özgürlük mücadelesini arayan bir sanat görüyoruz. Mücadele eden ve mücadeleye çağıran bir sanat görüyoruz, ama tabi ki bundan ibaret değil yalnızca mücadele bir biçimi onun bir yol yöntem olarak elbette ki görmüyoruz. Tiyatro başlı başına bir sanat, bu sanatın yolunu kim ne derse desin, mücadele eden insanın; eşitlik, özgürlük arama yol ve yöntemleri üzerine bina edilir, inşa edilir o yolun üzerinde yol alır. Tiyatro sanatın da bizim açımızdan böyle bir geleceği arayan böyle bir geleceğe tahadül eden bu günün dünyasıyla bugünün insanıyla bu günün sistemleriyle hesaplaşan bir tarzı vardır tiyatronun.

Tiyatro ve Aşk nasıl yorumlarsınız ve kadının tiyatro sanatın alanın neresindedir?

Tiyatro meseleye cinsiyet üzerinden bakmaz bunun daha kuruluşunda ilk varlığında aşmış olan bir sanattan bas ediyoruz, tiyatro meseleye erkek kadın olarak bakmaz.  Tiyatro da cinsiyetler de yoktur. Yani bir erkek oyununu rahatlıkla bir kadını oynayabilir bir kadın rahatlıkla bir erkek oynayabilir,  bu anlamıyla tiyatro böyle bir ayrımı zaten reddeder. Sahne üzerinden tiyatro kendisini ama günümüz dünyasında günümüz Türkiye’sinde kadın sorunu, kadına şiddet, kadına taciz, kadına tecavüz bu sorunlar ayyuka çıkmış vaziyette hat safaya varmış. Tiyatro elbette ki bu soruna arkasını dönmez gözünü kapamaz biz o yüzden Furun Feruza bir oyun çıkarttık bu meseleyi sahnenin göbeğine çakan seyirciyi bununla hesaplaşmaya kadının ikinci sınıf vatandaşı, ikinci sınıf varlık olarak algılandığı  bir dünyayla hesaplaşmasına yol açacak, bir oyunda çıkarttık. İşin iki farklı boyutu var bir boyutu da bu elbette ki.

Tiyatro Sanat dalında bireyin, toplumun ve ailenin değişimi nasıldır?

Şimdi tiyatronun verili olanı verildiği şekilde kabul etmez. Deminkiyle paralel bir cevap vereyim ailenin var olan yapısını da olduğu gibi kabul etmez. Toplumun var olan yapısını da olduğu gibi kabullenmez, bireyin sorunlarından baş ederken yalnızca bireyin birey olduğunu kabullenmez, bütün bunların hepsine farklı bütüncül bir bakış açısıyla yaklaşır, onların hepside tartışma yaşar bunların hepsini gerçekten tartışır. Tiyatronun bu bahsettiğiniz başlık, bakış açısı bunların hepsini tartışmak bunlarla ilgili verili ön yargıları kırmak değişmez, diye kabul edilmiş her şey değişebilir olduğunu göstermek üzerine kurulur.

Tiyatro sanatına gerici egemenlerin saldırıları nelerdir?

Yasaklamaktan ve engellenmekten tutun karalama kampanyaların kadar işte fonların sanat adı altında bir takım pespayiklere bölüştürülmesine kadar ekonomik tehditlerden tutun da yargılamalarına kadar çok geniş satırda yürüyor. Bu mesele farkındalar bu sanat etkili bir sanat, bu sanat insanları harekete geçmeye yarayan bir sanat, eğer gerçekten bu anlamıyla doğru kurulmuş, tiyatro oyunları geniş kitlelerle buluşursa o kitleler artık o oyunun oyundan çıktıktan sonra hiçbir soruna gözlerini kapayamazlar, görmezden gelemezler arkalarını göremezler. Mücadele etme ihtiyaçlarını ve zorunluluğunu hissederler egemenler bunun farkında, o yüzden tiyatronun yerine ismi tiyatro olan eğlencelikleri geçirmeye çalışıyorlar.

Tiyatroyu biçimsel olarak taklit eden ama tamamen popüler bir kültürün parçası eğlencelik (popkon ) patlamış mısır olan şeyleri geçirmeye çalışıyorlar. Bir taraftan da güçleri yettiğince kamuoyun tepkisini doğmayacağı ya da doğamayacağı zamanlarda engelleme salon vermeme, var olan salonları kapatma tiyatroların (AVM) alış veriş merkezlerin içine hapsetme gibi yollara gidiyorlar. Ama tiyatro ve tiyatrocular yaratıcı bir alanın unsurlarıdır. Bu sorunların hepsi bu kısıtlamaların hepsi bir şekilde son derece parlak zekaların ürünü çözümlerle aşılıyor.

Yani yasaklanması engellenmesi bir yere hapsedilmesi mümkün olmayan sanattan bahsediyoruz tiyatrodan konuşurken.

Ötekilerin Gündemi olarak teşekkür ederiz

Yorumlar (0)
banner44
Günün Anketi Tümü
HDP cumhurbaşkanı adayı çıkarma kararı aldı. Peki siz bu adayın kim olmasını istersiniz?
HDP cumhurbaşkanı adayı çıkarma kararı aldı. Peki siz bu adayın kim olmasını istersiniz?
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Galatasaray 25 60
2. Fenerbahçe 24 54
3. Beşiktaş 25 49
4. A.Demirspor 25 45
5. Trabzonspor 25 44
6. Başakşehir 24 41
7. Kayserispor 25 38
8. Konyaspor 25 34
9. Karagümrük 24 31
10. Antalyaspor 25 28
11. Alanyaspor 25 28
12. Sivasspor 25 27
13. Kasımpaşa 25 26
14. Gaziantep FK 25 25
15. Ankaragücü 24 25
16. İstanbulspor 24 24
17. Giresunspor 24 23
18. Hatayspor 24 23
19. Ümraniye 25 22
Takımlar O P
1. Samsunspor 28 60
2. Eyüpspor 28 53
3. Rizespor 27 52
4. Sakaryaspor 28 52
5. Pendikspor 27 50
6. Keçiörengücü 28 47
7. Bodrumspor 28 45
8. Manisa FK 27 42
9. Göztepe 27 41
10. Boluspor 27 41
11. Bandırmaspor 27 40
12. Altay 28 28
13. Tuzlaspor 27 28
14. Erzurumspor 27 25
15. Adanaspor 28 25
16. Altınordu 27 23
17. Gençlerbirliği 27 21
18. Denizlispor 28 17
19. Yeni Malatyaspor 28 16
Takımlar O P
1. Arsenal 28 69
2. M.City 27 61
3. M. United 26 50
4. Tottenham 28 49
5. Newcastle 26 47
6. Liverpool 26 42
7. Brighton 25 42
8. Brentford 27 42
9. Fulham 27 39
10. Chelsea 27 38
11. Aston Villa 27 38
12. Crystal Palace 28 27
13. Wolves 28 27
14. Leeds United 27 26
15. Everton 28 26
16. Nottingham Forest 27 26
17. Leicester City 27 25
18. West Ham United 26 24
19. Bournemouth 27 24
20. Southampton 28 23
Takımlar O P
1. Barcelona 26 68
2. Real Madrid 26 56
3. Atletico Madrid 26 51
4. Real Sociedad 26 48
5. Real Betis 26 45
6. Villarreal 26 41
7. Athletic Bilbao 26 36
8. Rayo Vallecano 26 36
9. Osasuna 26 34
10. Celta Vigo 26 34
11. Mallorca 26 32
12. Girona 26 31
13. Getafe 26 29
14. Sevilla 26 28
15. Cadiz 26 28
16. Real Valladolid 26 28
17. Espanyol 26 27
18. Valencia 26 26
19. Almeria 26 26
20. Elche 26 13
Günün Karikatürü Tümü