DTK, DBP, TJA ve HDP: Birlik inşa edelim, izolasyonu kıralım, özgürlüğe ulaşalım

  DİYARBAKIR- ÖTEKİLERİN GÜNDEMİ: DTK, DBP, TJA ve HDP, Diyarbakır'da tutuklama ve gözaltı dalgasına karşı ve geleceğe yönelik bir plan için açıklama yaparak faşizmi durdurmanın zamanı olmadığını söyledi. , egzersiz özgürlüğü.

Manşet 02.10.2020, 10:58 02.10.2020, 10:58
17
DTK, DBP, TJA ve HDP: Birlik inşa edelim, izolasyonu kıralım, özgürlüğe ulaşalım

 

DİYARBAKIR- ÖTEKİLERİN GÜNDEMİ: DTK, DBP, TJA ve HDP, Diyarbakır'da tutuklama ve gözaltı dalgasına karşı ve geleceğe yönelik bir plan için açıklama yaparak faşizmi durdurmanın zamanı olmadığını söyledi. , egzersiz özgürlüğü. "


Demokratik Toplum Kongresi (KCD), Bölgeler Demokratik Partisi (DBP), Özgür Kadın Hareketi (TJA) ve Halkın Demokratik Partisi (HDP), HDP'li siyasilerin tutuklanmasına, kadın ve sivil toplum kuruluşlarının tutuklanmasına ve devam eden sürece karşı çıktı. Güneydoğu Diyarbakır Rojr Gazeteciler Cemiyeti'nde basına açıklama yaptı.


DTK Eşbaşkanları Berdan turztürk, DBP Eşbaşkanları Saliha Aydeniz ve Keksin Bayındır, HDP Milletvekilleri Tmam Taşçierer ve Remziye Tosun, HDP Diyarbak Amedêr Eşbaşkanları Zeyyat Ceylan ve Hulya Alokmen Şyanik, HDP ve DBP yöneticileri ve üyeleri 'nin açıklamasına, TJA aktivistleri katıldı. Açıklamaya katılanlar, "Birleşelim, izolasyonu kıralım, özgürlüğe kavuşalım" yazılı bir pankart açtı. 


Açıklama Kürtçe ve Türkçe olarak okundu. DTK Eş Başkanı Berdan turztürk metni Kürtçe okudu ve DBP Eş Başkanı Saliha Aydeniz metni Türkçe okudu.


Öztürk'ün okuduğu Kürtçe açıklama şöyle:


“Bu son iki yüz yıl, Kürt meselesinde, mücadele eden halklarımızın hayatları; her zaman zulüm, baskı, zulüm, her türlü adaletsizlik ve soykırıma uğradı. Ayrıca kirli bir sistem; vadilerimiz ve vadilerimiz dağlarımızı ve tepelerimizi, köylerimizi ve şehirlerimizi, hayvanlarımızı ve canlılarımızı, çocuksuz doğamızı ve dilimizi terk etmedi. Yozlaşmış politikalarıyla halkların, eski fikir ve inançların varlığını inkar etti, beyazların yıkımı ve soykırımlarla karşılaşmadı. Bu, kültürlerin ve dillerin yerin üstünde ve altında korunmasının yanı sıra tarihi alanların yok edilmesine ve toplumların ve halkların yok edilmesine dayanıyordu.


FAŞİZM HER YERE YAYILIYOR


Bugün bile bu yozlaşmış ve karışık tarihin temsilcileri AKP ve MHP'dir. Bu grup, Türkiye ve Kürdistan'daki rakip toplulukların tüm kesimlerini düşman olarak görüyor ve ortadan kaldırmak istiyor. Kürtlerin eşitlik ve özgürlük talebine karşı Türkiye'nin dört bir yanında savaşlar ilan edildi. Grup, Kürdistan'da baskı ve baskı, siyasi, kültürel ve ekolojik soykırım politikaları olarak Kürtlere ve demokratik güçlere savaş ilan etti. Türkiye'de de; özellikle liberal kadınlara, işçilere ve memurlara karşı, tüm demokratik güçlere ve muhalefete yönelik bir taciz, baskı ve baskı politikası.


Yüzlerce yıldır Kürdistan'da faşizm uygulanıyor; Kürdistan'dan Türkiye'ye yayıldı.


Kürdistan'da ve Türkiye'de hemen herkes (birkaç savaş ağası ve kapitalist dışında) her gün tutuklamalara, tutuklamalara ve ölümlere uyanıyor, toplumun bu savaştan etkilenmeyen ve mağdur olmayan hiçbir kesimi yok.


SAVAŞIN ÖLÇÜSÜ YUKARIDAKİ SEVİYEDE 


Kürtler ve demokratik güçler zor bir dönem ve eşi görülmemiş bir savaşla karşı karşıya kaldı. AKP ve MHP iktidar grubu, faşizmin savaşı ve şiddeti ile hem Türkiye içinde hem de dışında savaş kabinesi görevi görecek; gün geçtikçe yükseliyor.

Şimdi meydana gelen olaylar ve zulümler, 1990'ların işkencelerini anımsatıyor. İnsanlar uçaklardan atılırken, istasyonlarda ve kolejlerde dövülürken, işkence görürken vb. Yine ırkçı faşistlerin elinde mevsimlik işçiler (Kürt işçiler) tehdit edilmekte ve her gün çeşitli halklar üzerinde faşistlerin katledilmesi ve zulmü yapılmaktadır.


SOSYAL GÜVEN HUKUK VE ADALETLE MEVCUT DEĞİLDİR 


Ortak faşist AKP ve MHP'nin yetkisi ve iktidarı nedeniyle, Kürtlere yönelik ırkçı eylemlerin yoğunlaşması ve engellenmesi nedeniyle toplumdaki bölünme zirveye ulaştı. İyi ve kötü görüşü organize bir şekilde geliştirilir ve topluma empoze edilir. Bu paralı askerlik eylemi, kadın özgürlük savaşçılarının iradesine karşı, tecavüz, fiziksel şiddet ve hatta katliamlara yanıt olarak toplumdaki kaosu derinleştirmek için çeşitli yöntemler kullanıyor. Gençlere karşı demokratik bir mücadele yürütmenin yanı sıra, gençlere yönelik herhangi bir saldırıyı azaltmaz; gençler tehdit edilmekte ve meşru görülen her türlü saldırı işkenceye maruz kalmaktadır. Hasta tutsaklar her gün ölümle karşı karşıya kalıyor, tek tek öldürülüyor, hapishaneler siyasetçiler, gazeteciler, aydınlar ve yazarlarla dolu. Toplum, adalete ve hukukun üstünlüğüne inanmıyor;


ÖCALAN'IN İZOLASYONU


Örgütlü kanunsuzluk alanı da İmralı'da!


AKP-MHP, Türkiye'nin her yerinde yasadışı ve haksız faaliyet gösteriyor. İmralı'dan başlar. Abdullah Kirîcalan'ın ralmrali'de yaşadığı ağır tecrit haksız, hukuksuz, toplumun her kesimine baskı uyguluyor ve barış koşullarını her gün yok ediyor. Elbette yoktu; halkın gelirinin yok edilmesini hedefliyor.


İmralı'daki ağır tecride karşı mücadele sadece Kürtleri değil toplumun tüm kesimlerini görüyor ve ilgilendiriyor. Bu yüzden; özgür ve barışçıl bir yaşam, demokrasi, devletlerin değil toplumların tarihsel umududur. Bu amaçla faşistleri halkın geleceğini yükseltmeye, hayallerini gerçekleştirmeye, barışçıl ve barışçıl bir yaşam umutlarını güçlendirmeye çağırıyor ve Sayın Öcalan'ın ağır tecridine bir kez daha son vermeye çağırıyoruz.


TÜRKİYE'NİN EKONOMİSİ SAVAŞTAN ÇIKARILDI 


AKP ve MHP, savaştaki ittifaklarının temelini ve geleceğini görüyor. Savaş devam etse de, beraberinde halkın yoksullaşmasını da getiriyor!


Türkiye'nin Sosyal ve Siyasi kesimlerinin tüm ekonomik kaynakları, gücü ve enerjisi, bu görev ve yetkileri faşist ittifakın çıkarları için kullanır ve feda eder. Savaşın bedeli işçiler tarafından karşılanmakta, toplum ekonomik olarak her geçen gün daha da yoksullaşmaktadır. Faşist ittifak, gücünün desteğinde bir düşüş gördüğü her seferinde, inanan veya kimliklerden olursa olsun savaşma ve baskı seviyelerini yükseltir, hiçbir bireyi ve toplumun kesimlerini yoksulluktan kurtarır.


BİZE MİLİTLERİ BİRLİKTE VERELİM 


Tüm Türkiye halkını bu yoksulluğa ve yoksulluğa karşı sosyal ve demokratik örgütlenmelerini geliştirmeye ve mücadele etmeye çağırıyoruz. Görürüz; bir araya gelmek, birlikte özgürlük meşalesini yakmak, adaleti, demokrasiyi ve barışçıl bir toplum inşa etmek. Görüyoruz, bu ülkeyi bu faşizmden tamamen kurtaralım, savaşalım ve ortak, adil ve demokratik bir ülke inşa edelim. Zaman acı ve ıstırap zamanı değildir, günün vakti yoktur.


Halklarımızın hakları, kimliği ve geleceği için tarihi mücadele bizi çağırıyor!


Bu tiranlık sistemine karşı; Bilindiği gibi, Türk toplumunun büyük çoğunluğu memnuniyetsizlik ve faşizmin reddedilme düzeyini verdi. Tarihsel sorumluluk; özellikle Kürt halkına, topluma, insanlara, bireylere ve vatandaşlara dayatıyor. 


DEPOLAMA İLE HER GÜN 


Çünkü faşist AKP-MHP, Kürt halkının demokrasisi ve özgürlüğü adına kendisini siyasi bir göreve adamıştır. KCD kapısının mühürlenip zincirlenmesi, HDP'li yönetici ve üyelerinin evlerine yapılan baskınlar ve tüm siyasi suikast operasyonları şunu ortaya koyuyor; Faşist AKP-MHP, Kürt halkının ve Türkiye halkının iradesini tanımıyor ve halkın düşmanlığına, paralı ittifaklarına, kimsenin tanınmama hakkına dayanıyor.


 Bu gerçeğe karşı; Biz Kürdistan halkı olarak yeni bir tarihe hazır olabilmek için birlik ruhuyla, demokratik yöntemlerle savaşmalı ve faşizmi yenmeliyiz!


Ayrıca; Kilometrelerce, kültürümüze, dilimize, irademize, yaşamımıza ve varlığımıza gölge düşüren faşizmin kara bulutlarını, tarihe karşı sorumlulukları için savaşmanın zamanı geldi.


BAŞARISIZ BAŞARISIZLIK, ÖZGÜRLÜK 


Tüm Kürdistan halkını bu tarihi sorumluluk ihtiyacıyla çağırıyoruz; Faşizme karşı demokrasi inşa etme, savaşa karşı barış inşa etme, izolasyona karşı özgürlük kazanma zamanı. Çıplak gözle görülemeyen göz karanlığıyla, zaman en yakın ışık kaynağıdır. Dünyanın sonu, ancak iki yüz yıllık egemenliğin ve köleliğin sonu.


ÇOCUKLARDAN YAŞLI VE YAŞLI 


Sizleri bundan sonra halkımızın özgürlüğü umudu için birlikte çalışmaya, faşist sisteme karşı bugünden itibaren birlikte yıkmaya, sonuçlanana kadar kesintisiz demokratik mücadele için yan yana savaşmaya çağırıyoruz. Kadınlarımız, çocuklarımız, gençlerimiz, yaşlı ve gençlerimizle, işçi ve çalışanlarımızla, köylülerimizle ve vatandaşlarımızla, inanç ve halklarımızla demokrasi inşa edene kadar mücadelemize devam edeceğiz. (MA)
banner3
Yorumlar (0)
6
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Sosyal medya da verilerimizi zaten izinsiz kullanılıyor, şimdi de yasal zeminde kullanmak istiyorlar.. Sizce çözüm?
Sosyal medya da verilerimizi zaten izinsiz kullanılıyor, şimdi de yasal zeminde kullanmak istiyorlar.. Sizce çözüm?
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Beşiktaş 18 38
2. Fenerbahçe 18 38
3. Gaziantep FK 18 34
4. Galatasaray 18 33
5. Hatayspor 18 31
6. Alanyaspor 18 30
7. Trabzonspor 19 30
8. Karagümrük 18 27
9. Göztepe 19 25
10. Antalyaspor 19 25
11. Malatyaspor 18 24
12. Sivasspor 18 23
13. Başakşehir 19 23
14. Konyaspor 19 22
15. Kasımpaşa 18 22
16. Rizespor 18 21
17. Kayserispor 19 19
18. Gençlerbirliği 19 19
19. Erzurumspor 19 16
20. Ankaragücü 18 15
21. Denizlispor 18 14
Takımlar O P
1. Giresunspor 17 35
2. İstanbulspor 17 34
3. Samsunspor 17 33
4. Altay 17 32
5. Adana Demirspor 17 31
6. Tuzlaspor 17 30
7. Ankara Keçiörengücü 17 28
8. Altınordu 17 28
9. Bursaspor 17 27
10. Bandırmaspor 17 24
11. Adanaspor 17 21
12. Ümraniye 17 20
13. Boluspor 17 19
14. Menemen Belediyespor 17 16
15. Balıkesirspor 17 16
16. Akhisar Bld.Spor 17 13
17. Ankaraspor 17 9
18. Eskişehirspor 17 3
Takımlar O P
1. Leicester City 19 38
2. M. United 18 37
3. Man City 17 35
4. Liverpool 18 34
5. Tottenham 18 33
6. Everton 17 32
7. West Ham 19 32
8. Chelsea 19 29
9. Southampton 18 29
10. Arsenal 19 27
11. Aston Villa 15 26
12. Leeds United 18 23
13. Crystal Palace 19 23
14. Wolverhampton 19 22
15. Newcastle 18 19
16. Brighton 19 17
17. Burnley 17 16
18. Fulham 17 12
19. West Bromwich 19 11
20. Sheffield United 19 5
Takımlar O P
1. Atletico Madrid 16 41
2. Real Madrid 18 37
3. Barcelona 18 34
4. Sevilla 18 33
5. Villarreal 18 32
6. Real Sociedad 19 30
7. Granada 18 27
8. Cádiz 19 24
9. Celta de Vigo 18 23
10. Real Betis 18 23
11. Levante 18 22
12. Athletic Bilbao 18 21
13. Getafe 17 20
14. Valencia 18 19
15. Eibar 18 19
16. Real Valladolid 19 19
17. Deportivo Alaves 19 18
18. Elche 17 17
19. Osasuna 18 15
20. Huesca 18 12
Günün Karikatürü Tümü